پزشکان آمریکایی هشدار داده*اند که نرخ ابتلا به سنگ کلیه دردناک در بین کودکان این کشور افزایش یافته است.

آمارها نشان می*دهد در آمریکا هر ساله تعداد 300 هزار نفر به دلیل ابتلا به سنگ کلیه در بیمارستان*ها بستری می*شوند.
بیماری سنگ کلیه از مدت*ها پیش در بدن انسان شناخته شده است. نمونه*های سنگ کلیه حتی در مومیایی*های مصر باستان نیز یافت می*شود.
سنگ کلیه از مواد مختلفی تشکیل می*شود و اشکال و سایزهای متفاوتی دارد؛ به طوری که ممکن است به اندازه یک رشته موی میکروسکوپی باشد یا آن*قدر بزرگ شود که تمام کلیه را فرا بگیرد. در 3 حالت متفاوت شیمیایی موادی که در ادرار وجود دارند در هسته مرکزی کلیه جمع شده و باعث رشد سنگ می*شوند. تقریبا در حدود 80 درصد از موارد، سنگ*های کلیه از طریق ادرار دفع می*شوند؛ اما اگر سنگ بیش از اندازه بزرگ باشد در درون کلیه باقی مانده و محل خروج ادرار را مسدود می*کند. برای بهبود حال بیمار باید از معالجات پزشکی کمک گرفت.
متخصصان هنوز دلیل اصلی تشکیل سنگ کلیه را نمی*دانند اما گفته می*شود که اختلات متابولیسمی، مواد معدنی و کالبدی در این امر نقش مهمی را ایفا می*کنند. همچنین تا حدودی به اثبات رسیده است که مسائل ژنتیکی نیز در این امر دخیل هستند. شیوه زندگی نیز بر روی بروز بیماری تاثیر می*گذارد. به علاوه افرادی که تحرک کمی دارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار می*گیرند. رژیم غذایی نیز یکی از عوامل کلیدی به شمار می*رود. غذاهای پرچاشنی مثل کاری و فلفل نیز خطر ابتلا به بیماری را افزایش می*دهند.نوشیدن آب فراوان بویژه در آب و هوای مرطوب و تا حد امکان نوشیدن روزی 8 لیوان آب در امر پیشگیری حائز اهمیت است. اگر شما زندگی بی*تحرکی دارید سعی کنید کمی ورزش کنید، از راه رفتن در حوالی خانه شروع کنید و رفته رفته میزان تحرک خود را افزایش دهید.میزان مصرف روزانه خود را از لبنیات بیشتر کنید و مصرف غذاهای فلفلی را نیز کاهش دهید. همچنین از غذاهای حاوی کاری و چاشنی بیش از اندازه نیز خودداری کنید.دکتر هوگز در پایان تاکید می*کند، یکی از راه*های پیشگیری از سنگ کلیه که حتی می*تواند از آب هم مفیدتر باشد تهیه و مصرف شربت آب لیمو است. به این علت که لیمو از گروه مرکبات است و خاصیت اسیدی آن ضد تشکیل سنگ است. http://rniazi.*******.com/page/103/