برای اولین بار در ایران : تولید سوسیس و کالباس خرماحکیم مهر - رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان گفت: به تازگی دانش فنی تهیه شکلات، کرم، عسل، ترشی، سوسیس، کالباس و همبرگر خرما برای اولین بار در کشور ساخته شد.

بهمن پناهی با بیان اینکه استان کرمان در تولید محصولات باغبانی به ویژه پسته، خرما و مرکبات مقام اول را در سطح کشور دارد به بالا بودن میزان تحقیقات در این استان اشاره کرد.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان افزود: تیم تحقیقاتی در این مؤسسه توانسته با فراوری محصول خرما و تغییراتی که در ماده قندی آن ایجاد کرده به مواد غذایی قابل استفاده تبدیل کنند.
وی گفت: در این زمینه برای اولین بار در کشور محصولاتی مانند شکلات خرما، کرم شکلات، عسل خرما و ترشی خرما با این روش تولید شده است.
پناهی افزود: این محصولات با افزودن ترکیباتی مانند پسته، کنجد و اسانس*های لازم بسیار خوش خوراک شده و در عین حال از ارزش غذایی فوق*العاده*ای برخوردار می*شوند.
وی گفت: این محصولات غذایی بیشتر برای جیره غذایی نظامی*ها و کوهنوردانی که نیاز به مواد غذایی مقوی و در عین حال کم حجم دارند استفاده می*شود و همینطور در زمان وقوع حوادث غیر مترقبه مانند سیل و زلزله که امکان توزیع غذای گرم وجود ندارد، می*تواند بسیار مفید باشد.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان گفت:* تا به حال دو شرکت برای خرید دانش فرآوری عسل و شکلات خرما تقاضا کرده*اند که هر تکنولوژی به قیمت 50 میلیون تومان به فروش می*رسد.
پناهی همچنین تولید سوسیس،* کالباس و همبرگر خرما را از تکنولوژی دیگر این مرکز تحقیقات عنوان کرد و گفت: ذائقه نسل جوان امروزی به فست*فود بیشتر گرایش پیدا کرده در حالیکه این نوع غذاها به دلیل داشتن نیترات، فسفات و نمک سرطان*زا بوده و موجب افزایش فشار خون، پوکی استخوان می*شود.
پناهی افزود: همچنانکه در اکثر کشورها هم مرسوم است، بسته*های مواد غذایی محتوی میوه، سبزی و حبوبات ساخته می*شود که در آن از فراورده*های گوشتی به دلیل عوارضی که دارد استفاده نمی*شود و در کشور ما هم استفاده از فرآورده*های خرما می*تواند برای تأمین غذایی مقوی برای مردم که منشاء گیاهی و فاقد فراورده*های گوشتی است می*تواند مؤثر باشد.
پناهی گفت: همچنین از شیره خرما در صنایع نوشابه*سازی به جای مواد قندی صنعتی استفاده می*شود که دانش آن نیز ثبت اختراع شده و به زودی عرضه بازار می*شود.
وی افزود: تمام این تکنولوژی*ها حداکثر 2 سال طول کشیده که به دانش فنی برسد و در آن تمامی آزمایش*های میکروبی، فنی، چشایی انجام شده و یک تیم سه نفره رشته صنایع غذایی با رشته*های فوق لیسانس و دانشجوی دکترا آن را به سرانجام رسانیده*اند.