دیده بان حقوق حیوانات: عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس٬ با مثبت ارزیابی کردن ورود سازمان حفاظت محیط زیست به موضوع ساماندهی سیرک‌ها در بخش نگهداری حیوانات٬ گفت: به طور قطع تشدید نظارت بر عملکرد سیرک‌ها از آزار و اذیت حیوانات می‌کاهد.

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ با یادآوری واگذاری مسئولیت ساماندهی سیرک‌ها به سازمان حفاظت محیط زیست٬ گفت: با تشدید نظارت‌ها از سوی این سازمان بی‌شک شاهد بهبود شرایط نگهداری حیوانات در سیرک‌ها خواهیم بود.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی٬ با انتقاد از بدرفتاری با حیوانات در سیرک‌ها٬ افزود: نباید انگیزه کسب سود در سیرک‌ها منجر به سوء‌استفاده و بدرفتاری با حیوانات شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه کشیدن دندان حیوانات برای فرمان‌بری در حین آموزش در سیرک‌ها نمونه‌ای از حیوان آزاری است٬ گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید با تشدید نظارت‌های خود بر فعالیت سیرک‌ها از ادامه کار مجموعه‌هایی که به حیوان آزاری دست می‌زنند جلوگیری کند.

وی با تاکید بر اینکه لغو مجوز سیرک‌های متخلف یکی از راه‌های برخورد با پدیده حیوان آزاری است٬ تصریح کرد: ورود سازمان حفاظت محیط زیست برای نظارت بر عملکرد سیرک‌ها یکی از راهکارهای مورد قبولی است که به فاجعه حیوان آزاری برای کسب سود پایان می‌دهد.


این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه صیانت از جانوران به ویژه حیواناتی که نسل‌شان در معرض انقراض است باید به صورت جدی در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار بگیرد٬ افزود: متاسفانه امروزه شاهد شکار حیوانات در محیط‌های حفاظت شده نیز هستیم که این به نوبه خود فاجعه بسیاری است.


وی با تاکید بر اینکه نقش سازمان حفاظت محیط زیست تامین امنیت لازم برای حیوانات و همچنین صیانت از گونه‌های گیاهی است٬ افزود: این سازمان باید با بخش نامه کردن شرایط لازم برای سیرک‌های نگهداری کننده حیوانات و همچنین تعیین شرایطی برای صیانت از حیوانات در محیط‌های حفاظت شده از بدرفتاری با جانداران جلوگیری کند.


عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس٬ یادآور شد: تاثیرات ورود سازمان حفاظت محیط زیست به بحث ساماندهی سیرک‌ها به زودی در فراکسیون محیط زیست مجلس با حضور مسئولان این سازمان بررسی خواهد شد.