خبرگزاری فارس: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از اجرای طرح مقابله با مراکز فروش گونه‌های وحشی در سطح شهر تهران خبر داد و گفت:‌ این طرح در مولوی انجام می‌شود اما فعلاً زمان آن مشخص نیست.

سرهنگ حمیدرضا خیل‌دار در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص چگونگی طرح مقابله با فروش و عرضه پرندگان وحشی اظهار داشت: روز گذشته طرح مقابله با فروش پرندگان غیرمجاز صورت گرفت که این طرح به صورت مستمر جهت برخورد با قاچاقچیانی که حیوانات وحشی را خریداری کرده و در بازار به صورت غیرمجاز به فروش می‌رسانند، ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد:‌ این طرح برای ناامن کردن بازار فروش پرندگان و جانوران به صورت غیرمجاز انجام می‌شود و اجرای طرح مقابله با فروش و عرضه گونه‌ها و پرندگان غیر مجاز همزمان در سطح کشور به صورت هفتگی انجام می‌گیرد و در هر شهرستانی نیز با کمک نیروی انتظامی صورت می‌گیرد.

سرهنگ خیل‌دار گفت: اجرای طرح مقابله با عرضه غیرمجاز پرندگان ابتدا به صورت گشت غیر محسوس و بعد با کمک پلیس پیگیری انجام می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که آیا قصد ندارید در مولوی نیز این طرح را اجرا کنید؟ تصریح کرد: این طرح را در بازار مولوی انجام می‌دهیم اما هم‌اکنون زمان آن مشخص نیست.

وی عنوان کرد: در گذشته حیوانات وحشی مانند سمور،‌ گرگ و میمون به فروش می‌رسید اما در طرح روز گذشته تعدادی شاهین، قرقاول و سمندر وحشی کشف شد ولی شیر و گرگ در این بازار نبود.

سرهنگ خیل‌دار با بیان اینکه این طرح جهت پیگیری است و ما به دنبال پر کردن زندان‌ها نیستیم، ادامه داد: البته مردم از نوع پرندگانی که مجاز به خرید و فروش آن نیستند اطلاعی ندارند که در این خصوص سازمان محیط زیست باید اقدام به نصب تابلویی در بازار خلیج کند تا پرندگانی که خرید و فروش آنها ممنوع است، اعلام شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در پایان خاطرنشان کرد: در طرح ضربتی مقابله با خرید و فروش پرندگان وحشی که روز گذشته انجام شد، حدود یکصد پرنده وحشی کشف شد و ۷ تا ۱۰ متهم نیز در این خصوص دستگیر شدند.