فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  27
لایک لایک:  14
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: سیکل ازت

 1. #1
  devil_boy آواتار ها
  محل سکونت
  shahe iran karaaaaaj
  علایق
  گیتارم _ بسکتبال _ اینترنت _ نگهداری از حیوانات
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  192
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  سیکل ازت

  نیتروژن یا چرخه اکواریوم ویا
  هر چه انرابنامیم، هر اکواریوم بناچار این دوره را طی میکند تا به مرحله ثبات نسبیبرسد.

  دانستن این چرخه و حفظ تعادل ان یکی از رموزاولیه موفقیت در نگه داری ماهیان زینتی است و بی توجهی به ان چیزی جز خستگی، اتلافوقت و هزینه زیاد بهمراه نخواهد داشت و این تفریح را برایمان به کابوس مبدل خواهدکرد.

  این چرخه در طبیعت همواره وجود دارد ولی دریک محیط مثل اکواریوم باید این چرخه ایجاد وتکمیل گردد.

  نقطه شروع، ورود ماهی به اکواریوم و غذا دادن به ان است. تجزیه غذا ومدفوع ماهی باعث ایجاد NH3, درمحیط میشود که برای ماهی سمی است. NH3 در محیط به میزان کم توسط گیاهان طبیعی داخل اب جذب شده و باقیماندهبصورت ازاد در اب باقی میماند و با گذشت زمان این میزان بالا میرود تا به حداکثرمیرسد.(روز های هفتم تاجهاردهم)
  همزمان با این عمل باکتری هایی که بطور ازاددر هوا وجود دارند شروع به اکسیده کردن NH3 میکنند و انرا تبدیل به NO2یا نیتریت میکنند که ان نیز بنوبه خود سمی است. این میزان نیز بتدریجبالا میرود تا به حداکثربرسد (روزهای چهاردهم تا بیست و پنجم).

  در این مدت باکتری های دیگری موسوم به نیترو باکتر ها شروع به ازدیادمیکنند که کارشان تبدیل نیتریت ها به NO3 یا نیترات است.

  از روز 27 به بعدمنحنی نیتریت ها سقوط کرده و میزان نیترات ها بالا میرود که در روزهای 30 (بعلاوه14 و منهای 7 روز) میزان نیتریت و امونیا Amonia بوسیله کیتهای تست نیتریت غیر قابلاندازه گیری میشود و اکواریوم ما چرخه حیاتی خود را کامل کردهاست.

  لازم به ذکر است که نیترات ها به میزان کمسمی نیستند و به وسیله گیاهان نیز جهت رشد مصرف میشوند. (کود نیتراته)
  و بمرور زمان که میزانشان در محیط بسته ما (اکواریوم) بالا میروند توسط تعویض قسمتی از اب یا همان عمل سیفون کردن این میزان به حد قابلقبول میرسد.  شمای بالا فکر می کنم ساده ترین و قابل فهمترین شمایی است که من در اینترنت پیدا کرده و برای شما قرار دادهام.

  با توجه به مطالب بالا باید دانست که اکثرماهی های موجود تحمل طی این چرخه را ندارند و درست بعد از یک هفته کم و بیش با مرگبی دلیل ماهی هایمان مواجه میشویم.
  بعضی نا امید شده ودست میکشند بعضی شروع به تعویض مکرر کل اب اکواریوم و شستشوی ان میشوند که در نهایتخسته شده و این سرگرمی برایشان پر دردسر و کثیف بنظر میاید بعضی سراغ دارو هایگوناگون رفته و یک سری از انواع ماهی ها را به دیار باقیمیفرستند.

  بیشتر فروشنده ها هم که خود این دوره رانادانسته طی کرده اند به ما میگویند انقدر باید ماهی از دست بدهی تا قلق ان دستتبیاید!!! و به فروش ماهی همراه با اکواریوم ادامه میدهند. با انصاف هایشان هممیگویند 24 تا 48 ساعت صبر کن و بعد ماهی بخر.

  خوب حالا چه کنیم تا اشتیاق ما با تنفر تمام نشود.

  ماهی های کمی تحمل این دوره را دارند که یکی از انها همان ماهی معروفبه "زبرا" است با خرید تعداد کمی از این ماهی (در بازار تهران دانه ای 200 توماناست) یا یک گلد فیش (من با خرید ان مخالفم چون گران است و حساس) می توان چرخه راشروع کرد و بعد از اتمام ان اقدام به خرید ماهی کرد که همیشه دوست داریم داشتهباشیم.(به شرط دانستن شرایط نگهداری ان ماهی)

  بعضیاین چرخه را با ماهی های معروف به صید که برای غذا دهی به ماهیان گوشتخوار موجوداست طی میکنند که هرگز توصیه نمیشود. این ماهی ها با خود انواع بیماری ها را بهاکواریوم شما وارد میکنند.


  در ادامه این مطلبامیدوارم در این رابطه موارد زیر را برایتان توضیح دهم:
  تسریع در سیکل ازت برای افراد عجول!
  بیشتر افراد توصیه میکنند که تسریع در این سیکل باعث عدم ثبات ان در دراز مدت میشه ولی خوب افراد عجول بخرجشان نمیرود!

  موارد زیر این سیکل را تسریع میکند و برای افراد فوق مفید است:

  1. استفاده از:
  شن کف،
  اب،(برای اکواریوم های بزرگ)
  ***** یا ابر یا مواد داخل *****،
  گرفتن اب اسفنج ***** و ریختن ان داخل اب اکواریوم،
  دکوراسیون،
  و حتا گیاهان اکواریوم دیگری که سیکل ان تکمیل شده باشد.
  این کار همان قرض گرفتن کلنی باکتری هاست که با ورود انها سیکل شما کوتاه تر میشود (مسئله ورود میکروبهای بیماری زا را هم باید در نظر داشت.) از قرض دهنده بپرسید که ایا اخیرن از دارو، مخصوصن انتی بیوتیک استفاده کرده یا خیر.


  2. بالا بردن دما و نگهداری ان بین 27 تا 28 درجه سانتیگراد


  3. استفاده از مواد تجاری که سازنده ادعا میکند این باکتری ها در ان وجود دارند:

  یک مدل ان که من امتحان کرده ام مایعی است بنام AskollCycle که دستور استفاده از ان در بروشور ان موجود است.(من این مایع را شخصن امتحان کردم ولی بازهم در هفته دوم و سوم تا چهام هم حتی مرگ و میر داشتم ولی کمتر!).

  مارک بعدی Bactozym ساخت شرکت تترا که بصورت کپسول است و دارای انزیم هایی است که باعث تجزیه سریعتر مواد دفعی و غذا های باقیمانده شده و.سازنده ادعا میکند که با تجزیه سریع مواد زائد سبب تسریع در سیکل ازت میشود. همچنین سبب بازسازی سریعتر کلونی های میکروبی در ***** هایی که به باکتری های ان اسیب رسیده است میگردد.

  niksalehi.com
  پاییزدوست دارم بخاطربارونش وقتی زیربارون قدم می زنم وخیس می شم پاییزبهم یادآوری می کنه که زندگی جریان داره پاییزدوست دارم چون بهم یادآوری می کنه که دنیابه هیچ کس وفانمی کنه پاییزدوست دارم بخاطراینکه غم هاروپنهون می کنه پاییزدوست دارم چون یه سکوت مبهمی تووجودش نهفته داره من عاشق پاییزم

 2. #2
  devil_boy آواتار ها
  محل سکونت
  shahe iran karaaaaaj
  علایق
  گیتارم _ بسکتبال _ اینترنت _ نگهداری از حیوانات
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  192
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  حفظ چرخه ازت در اکواریوم سیکله شده

  بعد از طی چرخه ازت در اکواریوم، ثبات این محیط بستگی به رعایت اصول زیر دارد:

  هرگز اکواریوم را بتمامی تمیز نکرده و شستشو نکنید اگر در مواردی مجبور به این کار هستید رعایت نکته های زیر به حفظ باکتری ها کمک میکند:

  اب را کامل سیفون کنید مواد ته نشین شده را جدا کنید و اب را برای استفاده مجدد نگهداری کنید.
  ***** را از اکواریوم جدا کرده و داخل این اب قرار دهید
  ***** را نشویید
  شن های کف را با اب اکواریوم یا اب هم دما ابکش کرده و بصورت مرطوب نگه دارید
  گیاهان (طبیعی) را خارج کنید و داخل همان اب نکه دارید
  حال تمامی اکواریوم را بشوئید (همراه با گیاهان مصنوعی اگر کثیف هستند)
  دوباره انرا پرکرده و دکور کنید. ***** را بدون شستن کار گذاری کنید
  سیفون کردن اب را به هفته های بعد موکول کنید.

  هرگز از دارو ها در اکواریوم اصلی استفاده نکنید مگر در بروشور ان ذکر شده باشد که برای باکتری های مفید اکواریوم بی ضرر است. (در بعضی از دارو های شرکت تترا این مطلب ذکر شده است)

  هرگز از انتی بیوتیک های با طیف وسیع مانند تتراسایکلین در اکواریوم اصلی استفاده نکنید اکواریوم قرنطینه برای همین منظور است. این انتی بیوتیک ها بصورت انتخابی عمل نمیکنند.تمامی میکروبها را از بین میبرند.

  هرگز مواد داخل ***** را زیر شیر اب نشوئید. مواد را در داخل ابی که از اکواریوم سیفون کرده اید بشوئید تا ذرات بزرگی که باعث کاهش راندمان ***** شده اند جدا شوند.

  هرگز اب کلر دار شهری را بصورت مستقیم داخل اکواریوم نکنید. کلرین ان، باکتری ها را میکشد. محلول ضد کلرین یا ماندن اب و هوادهی ان کلرین را خنثی میکند.

  هرگز تعداد زیادی ماهی به یکباره داخل اکواریوم نکنید. باکتری ها توانشان به یکباره اضافه نمیشود و این کار زمان میخواهد

  وهرگز غذادهی را نیز یکباره افزایش ندهید.

  اگر از Gravel Cleaner استفاده میکنید تمیز کردن شن کف و ***** را همزمان نکنیدو بین ان یک هفته فاصله بیاندازید.

  بیشتر مطالب بالا اقتباسی از نوشته اقای راجندرا کومار است تحت عنوان "غمنامه اکواریوم جدید" یا "سیکل نیتروژن".

  niksalehi.com
  پاییزدوست دارم بخاطربارونش وقتی زیربارون قدم می زنم وخیس می شم پاییزبهم یادآوری می کنه که زندگی جریان داره پاییزدوست دارم چون بهم یادآوری می کنه که دنیابه هیچ کس وفانمی کنه پاییزدوست دارم بخاطراینکه غم هاروپنهون می کنه پاییزدوست دارم چون یه سکوت مبهمی تووجودش نهفته داره من عاشق پاییزم

 3. #3
  devil_boy آواتار ها
  محل سکونت
  shahe iran karaaaaaj
  علایق
  گیتارم _ بسکتبال _ اینترنت _ نگهداری از حیوانات
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  192
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  متن زير ترجمه مقاله ايست که توسط Shawna McGregor نوشته شده است:

  متن مقاله :

  وقتی که یک آکواریم جدید را نصب می کنید، مهمترین مرحله ای که قابل بحث است معروف به چرخه و سیکل آکواریم می باشد. اولین دوره ( که حدود 4 الی 6 هفته طول می کشد )، زمانی است که کلونی باکتریهای مفید شروع به رشد می کنند و به پروسه تجزیه مواد زائد تولید شده بوسیله آبزیان، کمک می نمایند. در طول چرخه آکواریم، سموم - بیشتر آمونیاک و نیتریت - به میزان بالایی افزایش می یابند تا زمانی که کلونی باکترهای مفید به حد کافی برای تجزیه آنها رشد کنند. از هنگامی که وجود زباله ها و مواد دفعی ماهی ها به عنوان نقطه آغازین چرخه آکواریم به حساب می آمد، بطور سنتی چرخه را به این نحو آغاز می کردند که تعدادی ماهی مقاوم و قوی (مانندZebra Danios) را به آکواریم می افزودند و اجازه می دادند که مواد دفعی آنها چرخه آکواریم را برقرار کنند. این متد براستی مؤثر است، هرچند که این سموم حتی برای ماهی های مقاوم هم بسیار استرس زا هستند. آمونیاک سمی است بسیار قوی و اثر آن بر روی دستگاه تنفس ماهی ها را می توان با اثر شامپویی که به چشم انسان وارد می شود مقایسه کرد - می سوزاند! - حتی بدتر از این، سبب پایداری آسیب بافتهایی می شود که در تنفس ماهی نقش دارند. این آسیب ها بقدری جدی هستند که ممکن است باعث مرگ ماهیها شوند و حتی اگر برخی از آنها بتوانند این وضعیت را تحمل کنند، طول عمر آنها بسیار کاهش خواهد یافت و اغلب بجای اینکه 3 تا 10 سال عمر مفید داشته باشند، ظرف چند ماه می میرند. در بسیاری از موارد، مردم برای شروع کار و در آکواریمی که تازه آنرا به کار انداخته اند برخی از ماهیانی را انتخاب می کنند که اصلاً تمایلی به قرار گرفتن در چنین محیط به اصطلاح صفر کیلومتری را ندارند. آنها این ماهی ها را می خرند فقط به خاطر اینکه کسی به آنها گفته این ماهی ها برای شروع چرخه خوب هستند؛ اگر واقعاً اینطور باشد!!!

  در سالهای اخیر، اکنون که اطلاعات بیشتری در مورد شیمی و بیولوژی ماهی های آکواریمی دریافتیم، به این تشخیص رسیده ایم که تنها عامل لازم برای انجام شدن چرخه ابتدایی، مواد دفعی ماهی ها نیست، بلکه خود آمونیاک است. بنابراین به این نکته می رسیم که از خود درباره ضرورت قرار دادن ماهی های ضعیفمان در معرض عذاب و شکنجه ای که در بالا شرح آن رفت، سؤال کنیم. خوشحالم از این که باید بگویم جواب اینست: واقعاً ضرورتی ندارد.

  روند رشد در چرخه آکواریم روشی است که به (Fishless Cycling) یعنی چرخه فاقد ماهی معروف است. این روش بیشتر از روش سنتی، انسانی بنظر می رسد چرا که - همانطور که از نامش پیداست - در آن از ماهی استفاده نمی شود. انجام آن بسیار ساده است و من چرخه آکواریم های بسیاری را به این روش برقرار کردم و از نتایج آن بسیار راضی و خشنودم. چرخه آکواریم در زمان طبیعی خودش انجام می شود و شما واقعاً نمی توانید آن پروسه را به اجبار بوجود آورید. اگرچه من در تجربیاتم روش برقراری چرخه بدون وجود ماهی را بسیار سریعتر از روش سنتی یافتم. آکواریم 100 لیتری من که چرخه آن با روش سنتی برقرار شده بود شش هفته کامل طول کشید. در حالی که با این متد به نتایج زیر دست یافتم:

  آکواریم 40 لیتری (10گالن ) - بدون گیاه هفت روز
  آکواریم 70 لیتری (18گالن )- گیاهدار 2 هفته
  آکواریم 23 لیتری ( 6 گالن )- گیاهدار 10 روز
  آکواریم 23 لیتری ( 6 گالن ) - بدون گیاه 3 هفته

  این متد چطور کار می کند ؟
  تنها به دو چیز احتیاج دارید: منبعی از آمونیاک و کیت آزمایش برای ترکیبات نیتروژن.
  شما یک کیت برای آزمایش آمونیاک نیاز دارید و یکی برای نیتریت. داشتن یک کیت برای نیترات نیز می تواند بخوبی کمک کننده باشد، اما من دریافتم که همان دو کیت اول برای ایجاد این چرخه مهمتر و کافی است. ( دقت کنید که دو اسم نیتریت و نیترات با وجود شباهت زیادی که به هم دارند، دو فاکتور متفاوت می باشند که نقش آنها در چرخه نیتروژن و آسیبی که به ماهی ها وارد می کنند کاملاً متفاوت است. ) این کیت های آزمایش را در بازار و نیز از فروشگاه های اینترنتی می توان خریداری کرد یا از فروشگاه های ماهی و یا حتی از سوپرمارکت های زنجیره ای تهیه کرد. ( بستگی به محل زندگی شما دارد )
  بسیار خوب است که یک پیمانه درجه بندی شده برای اندازه گیری مقدار آمونیاکی که اضافه می کنید داشته باشید و همینطور تمام وسایلی که در نهایت برای تعویض آب به آنها نیاز دارید. برخی از مردم، مانند خود من، ترجیح می دهند برای انجام این چرخه از محصولات تجاری استفاده کنند و برخی نیز فکر می کنند که این محصولات فقط عامل هدر دادن پول است. اینها همه عقاید شخصی است و شما بطور قطع می توانید چرخه را بدون استفاده از باکتری های بسته بندی شده در بطری های تجاری هم ایجاد کنید چرا که آنها همه جا هستند، حتی بطور معلق در هوا.
  اگر شما یک آکواریم دیگر که قبلاً نصب شده باشد در دسترس خود دارید، استفاده از شن های آن می تواند در ایجاد چرخه بسیار کمک کننده باشد.این شن ها را در داخل یک جوراب یا جوراب شلواری قرار دهید و سر آنرا گره بزنید، سپس آنرا ته آکواریم جدیدی که بکار انداختید بگذارید تا اینکه بخوبی با باکتریهای عالی بذرپاشی شود. همچنین مقداری آب تمیز از آکواریم قدیمی به آکوراریم جدید اضافه کنید که به ایجاد چرخه کمک می نماید. حقه دیگری که می توانید بکار ببرید این است که ***** آکواریم جدید را برای یک هفته در آکواریم قدیمی قرار دهید و بعد به آکواریم جدید منتقل نمایید. یا اینکه بسادگی لوازم ***** جدید را برای یک هفته در آکواریم قدیمی قرار دهید و بعد آنرا در ***** مناسب قرار داده و قبل از شروع چرخه در آکواریم جدید بگذارید.اگر هم که این آکواریم جدید اولین آکواریم شماست و دسترسی به آکواریم قدیمی نیز ندارید، اصلاً نگران نباشید، چرا که باز هم می توانید از روش چرخه بدون ماهی استفاده کنید.
  بسیار خوب، دکوراسیون را قرار دادید و آکواریم را پر نمودید، ***** هم بخوبی بکار خود مشغول است. دمای آب را به اندازه 30 تا 32 درجه بالا ببرید . این عمل به سرعت چرخه کمک می نماید. اما نیاز نیست که شما صبر کنید تا دما به این حد برسد و بعد آمونیاک را اضافه کنید . این کار را بعد از پر کردن آکواریم ، هر زمان که خواستید می توانید انجام دهید. اگر می خواهید که یک آکواریم محتوی گیاه داشته باشید، حتماً در طول چرخه این گیاهان را اضافه کنید ( برعکس ماهی ها، گیاهان مقادیر کم آمونیاک را دوست دارند) اما در اینصورت دما را به 25 تا 27 درجه کاهش دهید چرا که بیشتر گیاهان آب گرم را دوست ندارند.
  کیت آزمایش آمونیاک خود را آماده کنید. مقداری آمونیاک اضافه نمایید. با مقدارکم شروع کنید. فقط دو قاشق چایخوری برای یک آکواریم کوچک ( حدود 40 لیتر آب ) و نصف فنجان برای آکواریم های بزرگ ( حدود 200 لیتر ). حدود یک ساعت صبر کنید و اجازه بدهید که آمونیاک منتشر شود و بگردش درآید. حال آزمایش کنید. هدف شما باید قرائت رنج آمونیاک در حدود 3 تا 5 میلی گرم بر لیتر(یا ppm) باشد. اگر قرائت آمونیاک صفر بود.مقدار بیشتری به آب اضافه کنید نه خیلی زیاد؛ به هر صورت شما یک ماده شیمیایی سمی را به کار می برید. اجازه بدهید که آکواریم به کار خود ادامه دهد. دوباره آزمایش کنید. به همین روش آنقدر این اضافه کردن آمونیاک و تست کردن را ادامه دهید تا اینکه به هدف تعیین شده برسید. برای اینکار ممکن است بخواهید که از محصولات تجاری استفاده کنید. فراموش نکنید که باکتریهای تجاری در بطری ها و به فرم آمونیاک غیر سمی وجود دارند و اگر از آنها استفاده می کنید قرائت آمونیاک شما بالاتر از حدی خواهد رفت که در هنگام استفاده نکردن از این محصولات شاهد هستید. شما ممکن است رنج آمونیاک را بالاتر از 6 ppm (parts per million ( مشاهده کنید که برای ماهی ها بسیار سمی است اما تا زمانی که از ماهی در چرخه استفاده نمی کنید نیازی به نگرانی در این زمینه نیست.
  بلافاصله پس از اینکه به رنج بالای آمونیاک دست یافتید، اضافه کردن آنرا قطع کنید و حالا زمانی است که باید در انجام آزمایش و اندازه گیری مقدار آن صبور باشید. اجازه دهید همه چیز روند خود را طی کند و به آزمایش آب ادامه دهید. روزی یکبار مناسب است و یا یک روز در میان. بعد از چند روز می توانید آزمایش مقدار نیتریت را مثل آمونیاک شروع کنید. اگر مقادیری از نیتریت را مشاهده نکردید،مسئله ای نیست. این مسئله نیاز به زمان دارد. هنوز تعویض آب را انجام ندهید و باز هم اجازه بدهید که همه چیز روال خود را دنبال کند. وقتی میزان آمونیاک شروع به کاهش کرد باید بتوانید مقادیری از نیتریت را اندازه گیری کنید. وقتی که مقدار آمونیاک به صفر کاهش یافت، دوباره شروع کنید به اضافه کردن روزانه مقدار کمی از آن. فقط حدود یک قاشق چایخوری.
  هر وقت دیدید که میزان نیتریت شما به ماکسیسم خود رسیده و شروع به کاهش کرد، بدانید که تقریباً کارتان تمام شده است. در تجربیاتی که من داشتم چرخه آکواریم سه تا چهار روز بعد از این زمان کامل شد. اما این زمان برای افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. زمانی که میزان نیتریت و آمونیاک به صفر رسید چرخه آکواریم شما کامل شده است. حالا زمان آن است که مقدار زیادی از آب آکواریم را تعویض کنید ( در حدود 50 تا 80 درصد ). لوازم ***** خود را تعویض نکنید و در حین تعویض آب شن های کف آکواریم را نیز تمیز ننمایید. آکواریم را دوباره با آب مناسب پر کنید و دمای آن را تا حدی که برای ماهی انتخاب شده نیاز است پایین بیاورید. اجازه دهید که چند ساعت یا برای تمام مدت شب، همه چیز روال خود را طی کند . دوباره میزان آمونیاک و نیتریت را چک کنید و اگرمیزان هر دوی آنها هنوز صفر بود، چرخه آکواریم به خوبی انجام شده و آماده پذیرش ماهی می باشد.

  اگرچه در اکثر منابع این طور ذکر شده که بهتر است همه ماهی ها را دریک زمان به آکواریم وارد کنیم، برای آکواریم های با جمعیت های بالا و خصوصاً برای افراد مبتدی ، بهتر است که ماهی ها به آهستگی و با فاصله اضافه شوند- تنها چند عدد در هفته، تا اینکه - صرفنظر از روش کامل شدن چرخه آکواریم - کلنی باکتریها همزمان با افزایش فضولات ماهی ها، فرصت رشد داشته باشند. اضافه کردن تمام ماهی ها در یک زمان اغلب سبب می شود که میزان آمونیاک و نیتریت حتی در آکواریم هایی که چرخه آن به خوبی انجام شده افزایش یابد که ممکن است باعث تلفات گروهی ماهیان و یا سبب ایجاد بیماری شود که علت آن سست و ضعیف شدن ماهی هاست. درصورتیکه جمعیت آکواریم بالاست، سرعت افزودن تدریجی ماهی ها باید به گونه ای باشد که جمعیت آکواریم، یک ماه بعد از پایان چرخه، کامل شود.

  niksalehi.com


  پاییزدوست دارم بخاطربارونش وقتی زیربارون قدم می زنم وخیس می شم پاییزبهم یادآوری می کنه که زندگی جریان داره پاییزدوست دارم چون بهم یادآوری می کنه که دنیابه هیچ کس وفانمی کنه پاییزدوست دارم بخاطراینکه غم هاروپنهون می کنه پاییزدوست دارم چون یه سکوت مبهمی تووجودش نهفته داره من عاشق پاییزم

 4. #4
  devil_boy آواتار ها
  محل سکونت
  shahe iran karaaaaaj
  علایق
  گیتارم _ بسکتبال _ اینترنت _ نگهداری از حیوانات
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  192
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  چرخه ازت، سيکل نيتروژن يا چرخه اکواريوم ويا ......

  هر چه انرا بناميم، هر اکواريوم بناچار اين دوره را طي ميکند تا به مرحله ثبات نسبي برسد.

  دانستن اين چرخه و حفظ تعادل ان يکي از رموز اوليه موفقيت در نگه داري ماهيان زينتي است و بي توجهي به ان چيزي جز خستگي، اتلاف وقت و هزينه زياد بهمراه نخواهد داشت و اين تفريح را برايمان به کابوس مبدل خواهد کرد.

  اين چرخه در طبيعت همواره وجود دارد ولي در يک محيط مثل اکواريوم بايد اين چرخه ايجاد وتکميل گردد.

  نقطه شروع، ورود ماهي به اکواريوم و غذا دادن به ان است. تجزيه غذا و مدفوع ماهي باعث ايجاد NH3, در محيط ميشود که براي ماهي سمي است. NH3 در محيط به ميزان کم توسط گياهان طبيعي داخل اب جذب شده و باقيمانده بصورت ازاد در اب باقي ميماند و با گذشت زمان اين ميزان بالا ميرود تا به حداکثر ميرسد.(روز هاي هفتم تا جهاردهم)
  همزمان با اين عمل باکتري هايي که بطور ازاد در هوا وجود دارند شروع به اکسيده کردن NH3 ميکنند و انرا تبديل به NO2يا نيتريت ميکنند که ان نيز بنوبه خود سمي است. اين ميزان نيز بتدريج بالا ميرود تا به حداکثربرسد (روزهاي چهاردهم تا بيست و پنجم)

  در اين مدت باکتري هاي ديگري موسوم به نيترو باکتر ها شروع به ازدياد ميکنند که کارشان تبديل نيتريت ها به NO3 يا نيترات است.

  از روز 27 به بعد منحني نيتريت ها سقوط کرده و ميزان نيترات ها بالا ميرود که در روزهاي 30 (بعلاوه 14 و منهاي 7 روز) ميزان نيتريت و امونيا Amonia بوسيله کيتهاي تست نيتريت غير قابل اندازه گيري ميشود و اکواريوم ما چرخه حياتي خود را کامل کرده است.

  لازم به ذکر است که نيترات ها به ميزان کم سمي نيستند و به وسيله گياهان نيز جهت رشد مصرف ميشوند. (کود نيتراته)
  و بمرور زمان که ميزانشان در محيط بسته ما (اکواريوم) بالا ميروند توسط تعويض قسمتي از اب يا همان عمل سيفون کردن اين ميزان به حد قابل قبول ميرسد.
  شماي بالا فکر مي کنم ساده ترين و قابل فهم ترين شمايي است که من در اينترنت پيدا کرده و براي شما قرار داده ام.

  با توجه به مطالب بالا بايد دانست که اکثر ماهي هاي موجود تحمل طي اين چرخه را ندارند و درست بعد از يک هفته کم و بيش با مرگ بي دليل ماهي هايمان مواجه ميشويم.
  بعضي نا اميد شده و دست ميکشند بعضي شروع به تعويض مکرر کل اب اکواريوم و شستشوي ان ميشوند که در نهايت خسته شده و اين سرگرمي برايشان پر دردسر و کثيف بنظر ميايد بعضي سراغ دارو هاي گوناگون رفته و يک سري از انواع ماهي ها را به ديار باقي ميفرستند.

  بيشتر فروشنده ها هم که خود اين دوره را نادانسته طي کرده اند به ما ميگويند انقدر بايد ماهي از دست بدهي تا قلق ان دستت بيايد!!! و به فروش ماهي همراه با اکواريوم ادامه ميدهند. با انصاف هايشان هم ميگويند 24 تا 48 ساعت صبر کن و بعد ماهي بخر.

  خوب حالا چه کنيم تا اشتياق ما با تنفر تمام نشود.

  ماهي هاي کمي تحمل اين دوره را دارند که يکي از انها همان ماهي معروف به "زبرا" است با خريد تعداد کمي از اين ماهي (در بازار تهران دانه اي 200 تومان است) يا يک گلد فيش (من با خريد ان مخالفم چون گران است و حساس) مي توان چرخه را شروع کرد و بعد از اتمام ان اقدام به خريد ماهي کرد که هميشه دوست داريم داشته باشيم.(به شرط دانستن شرايط نگهداري ان ماهي)

  بعضي اين چرخه را با ماهي هاي معروف به صيد که براي غذا دهي به ماهيان گوشتخوار موجود است طي ميکنند که هرگز توصيه نميشود. اين ماهي ها با خود انواع بيماري ها را به اکواريوم شما وارد ميکنند.


  در ادامه اين مطلب اميدوارم در اين رابطه موارد زير را برايتان توضيح دهم:

  تسريع در سيکل ازت براي افراد عجول
  تکميل چرخه بدون ماهي (توصيه اکيد هوادارن حيات وحش)
  حفظ چرخه در تمام مدت.(مهم)

  قسمت 2:
  مطلبي که ميخواستم در ادامه بحث بالا پيگيري کنيم همين موضوع يا حفظ اين سيکل است ولي حالا به اختصار عرض ميکنم.


  شما هيچ احتياجي به تعويض کامل اب اکواريوم نداريد و همان سيفون کردن اب به اندازه 20 تا 50 در صد کافيست.

  حال اگر به دلايلي مجبور به اين کار هستيد اگر کل اب را خالي کنيد و همان موقع با اب تازه و هم دما اکواريوم را پر کنيد مشکلي پيش نخواهد امد.

  ولي اگر ميخواهيد اکواريوم را از تمام مواد و وسايل خالي کنيد و بشوئيد و دوباره راه اندازي کنيد مسئله قدري فرق ميکند. ولي در همين حالت هم ميتوان اين سيکل را حفظ کرد.

  ببينيد مابه باکتري هاي موجود در اکواريوم بعد از طي اين دوره احتياج داريم. اين باکتري ها بطور عمده در فيلتر، شن کف، گياهان داخل اب (چه طبيعي و چه مصنوعي) و تمام سطوح داخلي وجود دارند. شستشوي تمام اين اجزا با اب غير هم دما و اب کلر دار سايش سطوح با پارچه و غيره همينطور خشک ماندن تمام اين اجزا و استفاده از انتي بيوتيک ها باعث مرگ باکتري ها و شروع از نقطه صفر ميشود.

  اين موضوع را من کامل توضيح خواهم داد ولي اگر همين مختصر هم گويا نيست بفرمائيد تابا هم بيشتر ان را باز کنيم


  در ضمن اين چرخه بدون گياه هم کامل ميشود و ربطي به ان ندارد. براي کمک به اين چرخه هم توضيح ميدهم.

  قسمت 3:
  تسريع در سيکل ازت براي افراد عجول!

  بيشتر افراد توصيه ميکنند که تسريع در اين سيکل باعث عدم ثبات ان در دراز مدت ميشه ولي خوب افراد عجول بخرجشان نميرود!

  موارد زير اين سيکل را تسريع ميکند و براي افراد فوق مفيد است:

  1. استفاده از:
  شن کف،
  اب،(براي اکواريوم هاي بزرگ)
  فيلتر يا ابر يا مواد داخل فيلتر،
  گرفتن اب اسفنج فيلتر و ريختن ان داخل اب اکواريوم،
  دکوراسيون،
  و حتا گياهان اکواريوم ديگري که سيکل ان تکميل شده باشد.
  اين کار همان قرض گرفتن کلني باکتري هاست که با ورود انها سيکل شما کوتاه تر ميشود (مسئله ورود ميکروبهاي بيماري زا را هم بايد در نظر داشت.) از قرض دهنده بپرسيد که ايا اخيرن از دارو، مخصوصن انتي بيوتيک استفاده کرده يا خير.


  2. بالا بردن دما و نگهداري ان بين 27 تا 28 درجه سانتيگراد


  3. استفاده از مواد تجاري که سازنده ادعا ميکند اين باکتري ها در ان وجود دارند:

  يک مدل ان که من امتحان کرده ام مايعي است بنام AskollCycle که دستور استفاده از ان در بروشور ان موجود است.(من اين مايع را شخصن امتحان کردم ولي بازهم در هفته دوم و سوم تا چهام هم حتي مرگ و مير داشتم ولي کمتر!).

  مارک بعدي Bactozym ساخت شرکت تترا که بصورت کپسول است و داراي انزيم هايي است که باعث تجزيه سريعتر مواد دفعي و غذا هاي باقيمانده شده و.سازنده ادعا ميکند که با تجزيه سريع مواد زائد سبب تسريع در سيکل ازت ميشود. همچنين سبب بازسازي سريعتر کلوني هاي ميکروبي در فيلتر هايي که به باکتري هاي ان اسيب رسيده است ميگردد

  قسمت 4:
  حفظ چرخه ازت در اکواريوم سيکله شده

  بعد از طي چرخه ازت در اکواريوم، ثبات اين محيط بستگي به رعايت اصول زير دارد:

  هرگز اکواريوم را بتمامي تميز نکرده و شستشو نکنيد اگر در مواردي مجبور به اين کار هستيد رعايت نکته هاي زير به حفظ باکتري ها کمک ميکند:

  اب را کامل سيفون کنيد مواد ته نشين شده را جدا کنيد و اب را براي استفاده مجدد نگهداري کنيد.
  فيلتر را از اکواريوم جدا کرده و داخل اين اب قرار دهيد
  فيلتر را نشوييد
  شن هاي کف را با اب اکواريوم يا اب هم دما ابکش کرده و بصورت مرطوب نگه داريد
  گياهان (طبيعي) را خارج کنيد و داخل همان اب نکه داريد
  حال تمامي اکواريوم را بشوئيد (همراه با گياهان مصنوعي اگر کثيف هستند)
  دوباره انرا پرکرده و دکور کنيد. فيلتر را بدون شستن کار گذاري کنيد
  سيفون کردن اب را به هفته هاي بعد موکول کنيد.

  هرگز از دارو ها در اکواريوم اصلي استفاده نکنيد مگر در بروشور ان ذکر شده باشد که براي باکتري هاي مفيد اکواريوم بي ضرر است. (در بعضي از دارو هاي شرکت تترا اين مطلب ذکر شده است)

  هرگز از انتي بيوتيک هاي با طيف وسيع مانند تتراسايکلين در اکواريوم اصلي استفاده نکنيد اکواريوم قرنطينه براي همين منظور است. اين انتي بيوتيک ها بصورت انتخابي عمل نميکنند.تمامي ميکروبها را از بين ميبرند.

  هرگز مواد داخل فيلتر را زير شير اب نشوئيد. مواد را در داخل ابي که از اکواريوم سيفون کرده ايد بشوئيد تا ذرات بزرگي که باعث کاهش راندمان فيلتر شده اند جدا شوند.

  هرگز اب کلر دار شهري را بصورت مستقيم داخل اکواريوم نکنيد. کلرين ان، باکتري ها را ميکشد. محلول ضد کلرين يا ماندن اب و هوادهي ان کلرين را خنثي ميکند.

  هرگز تعداد زيادي ماهي به يکباره داخل اکواريوم نکنيد. باکتري ها توانشان به يکباره اضافه نميشود و اين کار زمان ميخواهد

  وهرگز غذادهي را نيز يکباره افزايش ندهيد.

  اگر از Gravel Cleaner استفاده ميکنيد تميز کردن شن کف و فيلتر را همزمان نکنيدو بين ان يک هفته فاصله بياندازيد.

  بيشتر مطالب بالا اقتباسي از نوشته اقاي راجندرا کومار است تحت عنوان "غمنامه اکواريوم جديد" يا "سيکل نيتروژن".

  قسمت 5:
  متن زير ترجمه مقاله ايست که توسط Shawna McGregor نوشته شده است:

  متن مقاله :

  وقتي که يک آکواريم جديد را نصب مي کنيد، مهمترين مرحله اي که قابل بحث است معروف به چرخه و سيکل آکواريم مي باشد. اولين دوره ( که حدود 4 الي 6 هفته طول مي کشد )، زماني است که کلوني باکتريهاي مفيد شروع به رشد مي کنند و به پروسه تجزيه مواد زائد توليد شده بوسيله آبزيان، کمک مي نمايند. در طول چرخه آکواريم، سموم - بيشتر آمونياک و نيتريت - به ميزان بالايي افزايش مي يابند تا زماني که کلوني باکترهاي مفيد به حد کافي براي تجزيه آنها رشد کنند. از هنگامي که وجود زباله ها و مواد دفعي ماهي ها به عنوان نقطه آغازين چرخه آکواريم به حساب مي آمد، بطور سنتي چرخه را به اين نحو آغاز مي کردند که تعدادي ماهي مقاوم و قوي (مانندZebra Danios) را به آکواريم مي افزودند و اجازه مي دادند که مواد دفعي آنها چرخه آکواريم را برقرار کنند. اين متد براستي مؤثر است، هرچند که اين سموم حتي براي ماهي هاي مقاوم هم بسيار استرس زا هستند. آمونياک سمي است بسيار قوي و اثر آن بر روي دستگاه تنفس ماهي ها را مي توان با اثر شامپويي که به چشم انسان وارد مي شود مقايسه کرد - مي سوزاند! - حتي بدتر از اين، سبب پايداري آسيب بافتهايي مي شود که در تنفس ماهي نقش دارند. اين آسيب ها بقدري جدي هستند که ممکن است باعث مرگ ماهيها شوند و حتي اگر برخي از آنها بتوانند اين وضعيت را تحمل کنند، طول عمر آنها بسيار کاهش خواهد يافت و اغلب بجاي اينکه 3 تا 10 سال عمر مفيد داشته باشند، ظرف چند ماه مي ميرند. در بسياري از موارد، مردم براي شروع کار و در آکواريمي که تازه آنرا به کار انداخته اند برخي از ماهياني را انتخاب مي کنند که اصلاً تمايلي به قرار گرفتن در چنين محيط به اصطلاح صفر کيلومتري را ندارند. آنها اين ماهي ها را مي خرند فقط به خاطر اينکه کسي به آنها گفته اين ماهي ها براي شروع چرخه خوب هستند؛ اگر واقعاً اينطور باشد!!!

  در سالهاي اخير، اکنون که اطلاعات بيشتري در مورد شيمي و بيولوژي ماهي هاي آکواريمي دريافتيم، به اين تشخيص رسيده ايم که تنها عامل لازم براي انجام شدن چرخه ابتدايي، مواد دفعي ماهي ها نيست، بلکه خود آمونياک است. بنابراين به اين نکته مي رسيم که از خود درباره ضرورت قرار دادن ماهي هاي ضعيفمان در معرض عذاب و شکنجه اي که در بالا شرح آن رفت، سؤال کنيم. خوشحالم از اين که بايد بگويم جواب اينست: واقعاً ضرورتي ندارد.

  روند رشد در چرخه آکواريم روشي است که به (Fishless Cycling) يعني چرخه فاقد ماهي معروف است. اين روش بيشتر از روش سنتي، انساني بنظر مي رسد چرا که - همانطور که از نامش پيداست - در آن از ماهي استفاده نمي شود. انجام آن بسيار ساده است و من چرخه آکواريم هاي بسياري را به اين روش برقرار کردم و از نتايج آن بسيار راضي و خشنودم. چرخه آکواريم در زمان طبيعي خودش انجام مي شود و شما واقعاً نمي توانيد آن پروسه را به اجبار بوجود آوريد. اگرچه من در تجربياتم روش برقراري چرخه بدون وجود ماهي را بسيار سريعتر از روش سنتي يافتم. آکواريم 100 ليتري من که چرخه آن با روش سنتي برقرار شده بود شش هفته کامل طول کشيد. در حالي که با اين متد به نتايج زير دست يافتم:

  آکواريم 40 ليتري (10گالن ) - بدون گياه هفت روز
  آکواريم 70 ليتري (18گالن )- گياهدار 2 هفته
  آکواريم 23 ليتري ( 6 گالن )- گياهدار 10 روز
  آکواريم 23 ليتري ( 6 گالن ) - بدون گياه 3 هفته

  اين متد چطور کار مي کند ؟
  تنها به دو چيز احتياج داريد: منبعي از آمونياک و کيت آزمايش براي ترکيبات نيتروژن.
  شما يک کيت براي آزمايش آمونياک نياز داريد و يکي براي نيتريت. داشتن يک کيت براي نيترات نيز مي تواند بخوبي کمک کننده باشد، اما من دريافتم که همان دو کيت اول براي ايجاد اين چرخه مهمتر و کافي است. ( دقت کنيد که دو اسم نيتريت و نيترات با وجود شباهت زيادي که به هم دارند، دو فاکتور متفاوت مي باشند که نقش آنها در چرخه نيتروژن و آسيبي که به ماهي ها وارد مي کنند کاملاً متفاوت است. ) اين کيت هاي آزمايش را در بازار و نيز از فروشگاه هاي اينترنتي مي توان خريداري کرد يا از فروشگاه هاي ماهي و يا حتي از سوپرمارکت هاي زنجيره اي تهيه کرد. ( بستگي به محل زندگي شما دارد )
  بسيار خوب است که يک پيمانه درجه بندي شده براي اندازه گيري مقدار آمونياکي که اضافه مي کنيد داشته باشيد و همينطور تمام وسايلي که در نهايت براي تعويض آب به آنها نياز داريد. برخي از مردم، مانند خود من، ترجيح مي دهند براي انجام اين چرخه از محصولات تجاري استفاده کنند و برخي نيز فکر مي کنند که اين محصولات فقط عامل هدر دادن پول است. اينها همه عقايد شخصي است و شما بطور قطع مي توانيد چرخه را بدون استفاده از باکتري هاي بسته بندي شده در بطري هاي تجاري هم ايجاد کنيد چرا که آنها همه جا هستند، حتي بطور معلق در هوا.
  اگر شما يک آکواريم ديگر که قبلاً نصب شده باشد در دسترس خود داريد، استفاده از شن هاي آن مي تواند در ايجاد چرخه بسيار کمک کننده باشد.اين شن ها را در داخل يک جوراب يا جوراب شلواري قرار دهيد و سر آنرا گره بزنيد، سپس آنرا ته آکواريم جديدي که بکار انداختيد بگذاريد تا اينکه بخوبي با باکتريهاي عالي بذرپاشي شود. همچنين مقداري آب تميز از آکواريم قديمي به آکوراريم جديد اضافه کنيد که به ايجاد چرخه کمک مي نمايد. حقه ديگري که مي توانيد بکار ببريد اين است که فيلتر آکواريم جديد را براي يک هفته در آکواريم قديمي قرار دهيد و بعد به آکواريم جديد منتقل نماييد. يا اينکه بسادگي لوازم فيلتر جديد را براي يک هفته در آکواريم قديمي قرار دهيد و بعد آنرا در فيلتر مناسب قرار داده و قبل از شروع چرخه در آکواريم جديد بگذاريد.اگر هم که اين آکواريم جديد اولين آکواريم شماست و دسترسي به آکواريم قديمي نيز نداريد، اصلاً نگران نباشيد، چرا که باز هم مي توانيد از روش چرخه بدون ماهي استفاده کنيد.
  بسيار خوب، دکوراسيون را قرار داديد و آکواريم را پر نموديد، فيلتر هم بخوبي بکار خود مشغول است. دماي آب را به اندازه 30 تا 32 درجه بالا ببريد . اين عمل به سرعت چرخه کمک مي نمايد. اما نياز نيست که شما صبر کنيد تا دما به اين حد برسد و بعد آمونياک را اضافه کنيد . اين کار را بعد از پر کردن آکواريم ، هر زمان که خواستيد مي توانيد انجام دهيد. اگر مي خواهيد که يک آکواريم محتوي گياه داشته باشيد، حتماً در طول چرخه اين گياهان را اضافه کنيد ( برعکس ماهي ها، گياهان مقادير کم آمونياک را دوست دارند) اما در اينصورت دما را به 25 تا 27 درجه کاهش دهيد چرا که بيشتر گياهان آب گرم را دوست ندارند.
  کيت آزمايش آمونياک خود را آماده کنيد. مقداري آمونياک اضافه نماييد. با مقدارکم شروع کنيد. فقط دو قاشق چايخوري براي يک آکواريم کوچک ( حدود 40 ليتر آب ) و نصف فنجان براي آکواريم هاي بزرگ ( حدود 200 ليتر ). حدود يک ساعت صبر کنيد و اجازه بدهيد که آمونياک منتشر شود و بگردش درآيد. حال آزمايش کنيد. هدف شما بايد قرائت رنج آمونياک در حدود 3 تا 5 ميلي گرم بر ليتر(يا ppm) باشد. اگر قرائت آمونياک صفر بود.مقدار بيشتري به آب اضافه کنيد نه خيلي زياد؛ به هر صورت شما يک ماده شيميايي سمي را به کار مي بريد. اجازه بدهيد که آکواريم به کار خود ادامه دهد. دوباره آزمايش کنيد. به همين روش آنقدر اين اضافه کردن آمونياک و تست کردن را ادامه دهيد تا اينکه به هدف تعيين شده برسيد. براي اينکار ممکن است بخواهيد که از محصولات تجاري استفاده کنيد. فراموش نکنيد که باکتريهاي تجاري در بطري ها و به فرم آمونياک غير سمي وجود دارند و اگر از آنها استفاده مي کنيد قرائت آمونياک شما بالاتر از حدي خواهد رفت که در هنگام استفاده نکردن از اين محصولات شاهد هستيد. شما ممکن است رنج آمونياک را بالاتر از 6 ppm (parts per million ( مشاهده کنيد که براي ماهي ها بسيار سمي است اما تا زماني که از ماهي در چرخه استفاده نمي کنيد نيازي به نگراني در اين زمينه نيست.
  بلافاصله پس از اينکه به رنج بالاي آمونياک دست يافتيد، اضافه کردن آنرا قطع کنيد و حالا زماني است که بايد در انجام آزمايش و اندازه گيري مقدار آن صبور باشيد. اجازه دهيد همه چيز روند خود را طي کند و به آزمايش آب ادامه دهيد. روزي يکبار مناسب است و يا يک روز در ميان. بعد از چند روز مي توانيد آزمايش مقدار نيتريت را مثل آمونياک شروع کنيد. اگر مقاديري از نيتريت را مشاهده نکرديد،مسئله اي نيست. اين مسئله نياز به زمان دارد. هنوز تعويض آب را انجام ندهيد و باز هم اجازه بدهيد که همه چيز روال خود را دنبال کند. وقتي ميزان آمونياک شروع به کاهش کرد بايد بتوانيد مقاديري از نيتريت را اندازه گيري کنيد. وقتي که مقدار آمونياک به صفر کاهش يافت، دوباره شروع کنيد به اضافه کردن روزانه مقدار کمي از آن. فقط حدود يک قاشق چايخوري.
  هر وقت ديديد که ميزان نيتريت شما به ماکسيسم خود رسيده و شروع به کاهش کرد، بدانيد که تقريباً کارتان تمام شده است. در تجربياتي که من داشتم چرخه آکواريم سه تا چهار روز بعد از اين زمان کامل شد. اما اين زمان براي افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. زماني که ميزان نيتريت و آمونياک به صفر رسيد چرخه آکواريم شما کامل شده است. حالا زمان آن است که مقدار زيادي از آب آکواريم را تعويض کنيد ( در حدود 50 تا 80 درصد ). لوازم فيلتر خود را تعويض نکنيد و در حين تعويض آب شن هاي کف آکواريم را نيز تميز ننماييد. آکواريم را دوباره با آب مناسب پر کنيد و دماي آن را تا حدي که براي ماهي انتخاب شده نياز است پايين بياوريد. اجازه دهيد که چند ساعت يا براي تمام مدت شب، همه چيز روال خود را طي کند . دوباره ميزان آمونياک و نيتريت را چک کنيد و اگرميزان هر دوي آنها هنوز صفر بود، چرخه آکواريم به خوبي انجام شده و آماده پذيرش ماهي مي باشد.

  اگرچه در اکثر منابع اين طور ذکر شده که بهتر است همه ماهي ها را دريک زمان به آکواريم وارد کنيم، براي آکواريم هاي با جمعيت هاي بالا و خصوصاً براي افراد مبتدي ، بهتر است که ماهي ها به آهستگي و با فاصله اضافه شوند- تنها چند عدد در هفته، تا اينکه - صرفنظر از روش کامل شدن چرخه آکواريم - کلني باکتريها همزمان با افزايش فضولات ماهي ها، فرصت رشد داشته باشند. اضافه کردن تمام ماهي ها در يک زمان اغلب سبب مي شود که ميزان آمونياک و نيتريت حتي در آکواريم هايي که چرخه آن به خوبي انجام شده افزايش يابد که ممکن است باعث تلفات گروهي ماهيان و يا سبب ايجاد بيماري شود که علت آن سست و ضعيف شدن ماهي هاست. درصورتيکه جمعيت آکواريم بالاست، سرعت افزودن تدريجي ماهي ها بايد به گونه اي باشد که جمعيت آکواريم، يک ماه بعد از پايان چرخه، کامل شود.

  niksalehi.com
  پاییزدوست دارم بخاطربارونش وقتی زیربارون قدم می زنم وخیس می شم پاییزبهم یادآوری می کنه که زندگی جریان داره پاییزدوست دارم چون بهم یادآوری می کنه که دنیابه هیچ کس وفانمی کنه پاییزدوست دارم بخاطراینکه غم هاروپنهون می کنه پاییزدوست دارم چون یه سکوت مبهمی تووجودش نهفته داره من عاشق پاییزم

 5. #5
  کاربر ارزشمند masih آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مسيح
  محل سکونت
  اصفهان
  علایق
  ماهي.موتورسنگين.ماشين امريكايي
  تخصص
  فعلامحصل
  حیوان خانگی
  ماهي
  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  شماره عضویت
  1928
  میانگین پست در روز
  1.16
  نوشته ها
  1,906
  خیلی ممنونم ازشما دوست من خب باخوندن این مطلب یه سری سوال پیش میاد که چ چیزایی به سیکل اسیب میرسونه؟؟
  ؟؟
  دما؟؟
  نمک؟؟
  داروها:داروهارو همه کمو بیش میدونیم که به سیکل اسیب میرسونن برای همینه که درمان ماهی مریض درتانک قرنطینه انجام میشه وهیچ وقت داخل تانک اصلی انجام نمیشه
  دما:درمورد دما باید بگم که دماهم باعث ازبین بردن باکتری های سیکل وبه هم ریختن سیکل ازت میشه پس موقع سیفون یا قطعی برقو... باید حواستون جمع باشه که اگه دماپایین بیاد سیکل به هم میخوره
  نمک:نمک من منبعی پیدا نکردم که توش گفته شده باشه نمک سیکلو به هم میز نه یا تاثیری روی سیکل بذاره ولی همونجور که اکواریم دارای حرفه ای به طی شدن سیکل اهمیت میدن به بودن نمک به ازای هر20لیتر یک قاشق غذاخوری درتانک هم اهمیت میدن پس من فکر میکنم تاثیر بدی نداشته باشه اگه از دوستان کسی اطلاعات بیشتری داره درغ نکنه ممنونم
  ارادتمند مسیح


 6. #6
  کاربر میهن پت mina.s آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  mina , mohammadi
  علایق
  موسیقی - حیوانات و طبیعت
  حیوان خانگی
  سگ (شیتزو تریر) - ماهی
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  7547
  میانگین پست در روز
  0.04
  نوشته ها
  53
  ببخشید من اینجا میتونم سوال بپرسم؟
  دکور آکواریوم رو تغییر دادم ، دیروز از رودخونه سنگ های رودخونه ایی آوردم و همه رو تک تک تست کردم ( با اسید استیک (همون سرکه) ) و اونایی که رسوب نمیدادن رو انتخاب کردم . بعد با آب نمک غلیط و همون اسید استیک حسابی تمیزشون کردم و با آب خالص شستمشون و گذاشتم داخل آکواریوم. اما آب آکواریوم رو حسابی کدر کرده. یه جایی خوندم به خاطر طی نشدن سیکل ازته . که برای اونم متاسفانه دسترسی به باکتوزیوم تترا ندارم و فعلا تا چند روز نمیتونم تهیه ش کنم. یه دارویی دارم با مارک فافا که ادعا کرده همون باکتوزیوم هست ولی نمیدونم بهش اعتماد کنم و داخل تانک بریزم یا اینکه بهتره تا یکشنبه (3 روز آینده) صبر کنم و از تهران همون تترا رو تهیه کنم؟ دیر نمیشه؟ رنگ آب کدره و دوتا ماهی هم توش دارم (انجل و سیلور دالر)
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 7. #7
  کاربر ارزشمند masih آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مسيح
  محل سکونت
  اصفهان
  علایق
  ماهي.موتورسنگين.ماشين امريكايي
  تخصص
  فعلامحصل
  حیوان خانگی
  ماهي
  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  شماره عضویت
  1928
  میانگین پست در روز
  1.16
  نوشته ها
  1,906
  نقل قول نوشته اصلی توسط mina.s نمایش پست ها
  ببخشید من اینجا میتونم سوال بپرسم؟
  دکور آکواریوم رو تغییر دادم ، دیروز از رودخونه سنگ های رودخونه ایی آوردم و همه رو تک تک تست کردم ( با اسید استیک (همون سرکه) ) و اونایی که رسوب نمیدادن رو انتخاب کردم . بعد با آب نمک غلیط و همون اسید استیک حسابی تمیزشون کردم و با آب خالص شستمشون و گذاشتم داخل آکواریوم. اما آب آکواریوم رو حسابی کدر کرده. یه جایی خوندم به خاطر طی نشدن سیکل ازته . که برای اونم متاسفانه دسترسی به باکتوزیوم تترا ندارم و فعلا تا چند روز نمیتونم تهیه ش کنم. یه دارویی دارم با مارک فافا که ادعا کرده همون باکتوزیوم هست ولی نمیدونم بهش اعتماد کنم و داخل تانک بریزم یا اینکه بهتره تا یکشنبه (3 روز آینده) صبر کنم و از تهران همون تترا رو تهیه کنم؟ دیر نمیشه؟ رنگ آب کدره و دوتا ماهی هم توش دارم (انجل و سیلور دالر)
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  درمورد اب ک توضیحاتو دادم ولی درمورد دارو باید بگم از تترا یا ازوو یا ریوورتون استفاده کن ووقتی تهران رفتی حتما پیدامیشه ولی ب تاریخشون حتما نگا کن
  درمورد سیکل اب رو نو کن دما ک رسید ب حد مطلوب وکلر اب رفت دارو رو بزن هوادهی وکارکردن همیشگی فیلتر فراموش نشه انداختن ی زبرا بخاطر فضولاتش یا یکم از اب تانک قبلی ک هم دما باشه کمک میکنه ب سیکل
  هیچ وقت سرامیکهات خشک نشه وگرنه باکنتری ها میمیرن درضمن اب دمای پایین یابالا تر تز حد استانداردهم باکتری هارو میکشه وابو سمی میکنه


 8. #8
  کاربر میهن پت mina.s آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  mina , mohammadi
  علایق
  موسیقی - حیوانات و طبیعت
  حیوان خانگی
  سگ (شیتزو تریر) - ماهی
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  7547
  میانگین پست در روز
  0.04
  نوشته ها
  53
  واقعا ممنون مسیح جان اگر شما نبودی کلا نمیدونستم چه کار کنم
  همون کارو کردم ینی توی یه سطل آب تازه گذاشتم و بخاری و سنگ هوا هم گذاشتم توش
  فردا صب ماهی هارو میندازم توی سطل و آب تانکو عوض میکنم و تترا رو تهیه می کنم تا سیکلو دوباره طی کنه
  بازم ممنون از اینکه وقت میذاری و راهنمایی میکنی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تبعید یک میمون سیگاری به جزیره‌ای دوردست برای ترک سیگار
  توسط RAMIN در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 22nd February 2013, 11:39 PM
 2. قصه نخور اندازت میشه!!!
  توسط amir312 در انجمن آرشیو مطالب حذف شده و قدیمی
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 24th September 2012, 01:52 PM
 3. قربانیان سفره هفت سین
  توسط S&M در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 17th March 2012, 12:58 PM
 4. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 27th January 2012, 02:14 PM
 5. اسب ترکمن را بشناسیم!
  توسط Jblaq در انجمن معرفی نژاد های ایرانی
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 8th December 2011, 08:09 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید