خبرگزاری فارس: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هرگونه نگهداری، نقل و انتقال و صید و شکار حیوانات وحشی بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست خلاف قانون است و پیگرد قانونی دارد.

به گزارش خبرنگار جامعه فارس محمدجواد محمدی‌زاده در نشست خبری در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: قانون صید و شکار تکلیف همه را مشخص کرده است و هرگونه نگهداری، نقل و انتقال و صید و شکار حیوانات وحشی بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست خلاف قانون است و پیگرد قانونی دارد.

وی ادامه داد: ولی متاسفانه مجازات قانون صید و شکار بازدارندگی ندارد و میزان مجازات نیز از 1000 تا 100 هزار تومان است ضمن اینکه آخرین اصلاح قانون صید و شکار در سال 76 در مجلس صورت گرفت. بنابراین یکی از دلایل عدم اجرای این قانون نبود بازدارندگی است ولی در این خصوص امیدواریم با مساعدت مجلس این قانون به روز شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد:‌البته ما پیشنهاد به روز شدن قانون صید و شکار را به مجلس ارائه نکرده‌ایم ولی این قانون باید در کمیسیون زیربنایی دولت برای طرح در مجلس تصویب شود.

محمدی‌زاده بیان کرد:‌مسئولیت حفاظت از حیات وحش در عرصه‌های طبیعی با سازمان حفاظت محیط زیست است و مسئولیت سلامت آنها با سازمان دامپزشکی است ضمن اینکه مسئولیت ساماندهی دام در حوزه شهرها با شهرداری است.

وی ادامه داد: توله‌شیرهای پیدا شده در تهران استوایی هستند و اصلا ایرانی نیستند و از هند منتقل نشده‌اند؛ براساس اطلاعات اولیه این شیرها از مرز پاکستان به صورت قاچاق وارد شده‌اند ولی بنده این اطلاعات را تایید نمی‌کنم.

وی گفت: بنابراین شیرهای رها شده در تهران ایرانی نیستند و شیر ایرانی در هیچ عرصه‌ای از 230 نقطه حفاظتی کشور وجود ندارد. ضمن اینکه شهرداری تهران باید پاسخ دهد که این شیرها در شهر چه کار می‌کردند؟

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: ما یقین داریم که این توله‌شیرها به صورت غیرمجاز وارد کشور شده‌اند و در اثر تصادف یکی از آنها از بین رفته است و دو تای آنها در پارک طبیعت پردیسان به سر می‌برند.

محمدی‌زاده ادامه داد: این فرض وجود دارد که این توله‌شیرها در خانه نگهداری می‌کردند و وقتی متوجه شدند که نگهداری آنها ضرر و زیان دارد آنها را رها کرده‌اند. بنابراین مسئولیت با شهرداری است.

وی تصریح کرد: البته آتش‌نشانی تهران به موقع رسید و کسی آسیب ندید اما ساماندهی و پاسخ به این سوال که در شهر حیوان وحشی پیدا شده را نباید سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی بدهد. ولی ما مطمئنیم که شهرداری نیز مقصر نیست و خلافی بوده که این کار صورت گرفته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه به دلیل اینکه نگهداری حیوانات وحشی جرم است کسی نمی‌آید که خود را معرفی کند، گفت: البته دو تا سه نفر خود را به عنوان مالکان توله‌شیرها معرفی کردند.

وی در خصوص پیدا شدن کرکس و گرگ در تهران تصریح کرد: پیدا شدن کرکس و گرگ طبیعی است و ارتباطی با این توله‌شیرها ندارد. ضمن اینکه هیچ مجوزی برای نگهداری توله شیرها به کسی داده نشده است و تقاضای ما این است که مراجع قضایی و قانونی به این مسئله رسیدگی کنند.

محمدی‌زاده تصریح کرد:‌ واکسن‌های لازم این دو توله‌شیر زده شده بوده و این دو قلاده هم اکنون سالم هستند. ضمن اینکه کم‌کم تحویل باغ وحش داده می‌شوند.

وی بیان کرد:‌مجوزی در خصوص نگهداری حیوانات جز برای باغ وحش‌ها داده نشده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص تقاضای کشور هندوستان برای مبادله یوز با شیر ایرانی گفت: تقاضای هندوستان مبادله یوز با شیر ایرانی بوده است ولی ما تحت هیچ شرایطی یوز ایرانی را به هیچ کس نمی‌دهیم.

محمدی‌زاده ادامه داد: بیش از 400 قلاده شیر ایرانی در کشور هندوستان وجود دارد که می‌توان آنها را خریداری کرد.

وی در خصوص توله‌شیرهای رها شده با بیان اینکه این شیرها ایرانی نیستند، گفت: این شیرها دست‌آموز هستند و از باغ وحش آورده شده‌اند.