'محمد رضا قلندری' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خشكسالی متوالی سال های اخیر كه منجر به از بین رفتن مراتع و خشك شدن چشمه ها و آبشخورهای حیات وحش شده، مشكلات زیادی را برای حیوانات و پرندگان ایجاد كرده است.
وی با بیان این مطلب كه شهرستان فهرج زیستگاه بسیاری از پرندگان كمیاب بوده است، اظهار داشت: به دلیل خشكسالی های متوالی، شكار بی رویه و استفاده زیاد از كودهای شیمایی در مزارع نسل برخی از این پرندگان در شهرستان منقرض شده كه 'مرغ جیرفتی' از جمله آنها می باشد.
مسوول اداره محیط زیست شهرستان گفت: پرنده ' دراج' یكی از پرندگان زیبا و خوش آواز در این شهرستان است كه نسل آن رو به انقراض است.
قلندری، با اشاره به شرایط اقلمی مناسب شهرستان فهرج، اضافه كرد: هر ساله در فصل زمستان تا اواخر فصل بهار پرندگان وحشی مهاجر از جمله هوبره، انواع مرغابی، اگرت، هواصیل، باقرقره، سار و انواع دیگر از پرندگان شكاری به زیستگاه های این منطقه مهاجرت می‌كنند.
وی تصریح كرد: هوبره از جمله پرندگان حمایت شده است كه شكار این پرنده ممنوع می باشد و محیط زیست با گشت و كنترل زیستگاههای این پرنده در شهرستان های بم، فهرج ، ریگان و نرماشیر با متخلفان و افراد سود جو برخورد قانونی می كند.
قلندری، خاطرنشان كرد: افراد متخلف به مراجع قضایی معرفی می شود.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط اداره محیط زیست در این شهرستان گفت: این اداره برنامه‌های مختلفی برای مقابله با خشكسالی و جلوگیری از به خطر افتادن انقراض نسل حیوانات و پرندگان وحشی در دست انجام دارد كه ایجاد آبشخور و برخورد با متخلفان از جمله آنها می باشند.
وی از شهروندان خواست برای جلوگیری از انقراض نسل پرندگان از شكار آنها خوداری كنند.
قلندری، تصریح كرد: منطقه ' لوت زنگی احمد' شهرستان فهرج زیستگاه آهوی جبیر كمیاب است كه نسل آن در معرض خطر انقراض قرار دارد.
وی گفت: با ایجاد آبشخور برای این حیوان و رساندن علوفه در تلاش هستیم تا از انقراض آهوی جبیر جلوگیری نماییم