ترجمه: ندا احمدلو
بسته پيشنهادي ديابت


بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهاني، حدود 346 ميليون نفر از مردم دنيا مبتلا به ديابت هستند. تنها در سال 2004، 4/3 ميليون نفر از مردم دنيا در اثر قندخون بالا، جان خود را از دست دادند...

حدود 80 درصد از مرگ‌وميرهاي ناشي از ديابت در کشورهاي فقير و در بين افراد کم‌درآمد رخ مي‌دهد. سازمان بهداشت جهاني معتقد است که ميزان مرگ‌ومير در اثر ابتلا به ديابت تا سال 2030، دو برابر خواهد شد. بنابراين اگر شما هم به اين بيماري مبتلا هستيد، بد نيست که نگاهي به بسته پيشنهادي ما بيندازيد تا بتوانيد به بهترين شکل ممکن با ديابت‌تان کنار بياييد.
13 فرمان ديابتي
روزي يک مرتبه فشارخونتان را چک کنيد. اگر فشارخون يک فرد ديابتي در محدوده 13 روي 8 و 5/10 روي 7، باشد يعني اينکه او مشکلي از نظر فشارخون ندارد اما اگر فشار بالايتان از 13 بيشتر و فشار پايين‌تان از 5/6 کمتر شد، حتما به پزشک خود مراجعه کنيد. بالا‌بودن مداوم فشارخون مي‌تواند آسيب‌رسيدن به کليه‌ها را براي ديابتي‌ها در پي داشته باشد.
از پزشک خود بخواهيد حداقل سالي يک‌بار آزمايش‌هاي مخصوص تشخيص سلامت کليه‌ها و ميزان پروتئين موجود در ادرار را برايتان بنويسد تا در صورت وجود هرگونه مشکلي، بيماري شما در مراحل اوليه تشخيص داده و بهتر درمان شود.
سيگار کشيدن مي‌تواند خطر بالا‌رفتن فشارخون و ابتلا به ناراحتي‌هاي کليوي را در بيماران ديابتي دوچندان کند. پس چه در خانه و چه بيرون از خانه سيگارکشيدن ممنوع!
بهترين ميزان هموگلوبين A1c يا همان کنترل قند 3 ماهه براي بيماران ديابتي، 7 يا حتي 5/6 درصد است. پس اگر در برگه آزمايش خود عدد A1c را بيشتر از 7 ديديد، حتما راهکار کنترل بهتر قندخون را از پزشک معالج‌تان بپرسيد.
اين روزها فصل سرماخوردگي و ابتلا به آنفلوآنزاست و داروهاي سرماخوردگي مي‌توانند در تنظيم قندخون بيماران ديابتي، اختلال ايجاد کنند. بنابراين بهتر است موضوع مصرف داروهاي کاهنده قندخونتان را با پزشکي که قرار است برايتان داروي سرماخوردگي تجويز کند، در ميان بگذاريد. خوردن آب‌ مرکبات، سوپ مرغ و سبزيجات در روزهاي سرماخوردگي به تمامي ديابتي‌ها توصيه مي‌شود.
تاريخ روزهايي که نوبت آزمايش داريد، روزهايي که بايد جواب آزمايش‌تان را بگيريد يا روزهايي بايد به متخصص غدد يا پزشک خود مراجعه کنيد را روي تقويم روميزي بنويسيد يا آن را روي کاغذ بنويسيد و کاغذ را به در يخچال، مايکروفر يا حتي در ورودي‌تان بچسبانيد.
روزي 2 بار قندخون خود را با دستگاه گلوکومتر چک کنيد؛ يک بار صبح ناشتا و يک بار هم آخر شب. اگر نوسان زيادي را در ميزان قندخون 10 روز پشت‌سر هم مشاهده کرديد حتما پزشکتان را در جريان بگذاريد.
هر بار پس از گرفتن جواب آزمايش در صورت بهبود وضعيت قندخونتان، خودتان را با خريدن يک هديه مانند کتاب، تشويق کنيد!
يک کيف کوچک که حاوي 3 تا 4 وعده از داروها و وسايل مورد نيازتان است را در جاي خنکي نگهداري کنيد تا هنگام خروج از منزل و با برداشتن آن ديگر نگران جا گذاشتن داروها يا وسايل مورد نيازتان نشويد.
اگر امکان نگهداري کيف جداگانه برايتان وجود ندارد، ليست داروها و لوازمي که نياز داريد را روي يک کاغذ بنويسيد و کاغذ را بر در وروديتان بچسبانيد. با اين کار هر بار که مي‌خواهيد از منزل خارج شويد، مي‌دانيد که بايد چه چيزهايي را همراه داشته باشيد.
اگر انسولين تزريق يا داروهاي کاهنده قندخون را مصرف مي‌کنيد، روزي يک بار به جعبه داروهايتان سر بزنيد. بهتر است که پيش از اتمام داروهايتان از پزشک خود بخواهيد که دوباره براي شما دارو تجويز کند تا با مشکل اتمام دارو در زماني که دسترسي به دارو و داروخانه را نداريد، مواجه نشويد.
هميشه در کيف يا جيب‌تان يک بسته بيسکويت خشک بدون کرم يا چند عدد شکلات داشته باشيد تا در صورت احساس افت قندخون و سرگيجه آنها را مصرف کنيد.
يک تکه نان سنگک، 2 عدد گردوي کامل يا 5 عدد بادام هم مي‌توانند گزينه‌هاي خوبي براي پيشگيري از زمين خوردن شما در صورت افت قندخون پس از مصرف دارو يا تزريق انسولين باشند.
5 كالاي مورد نياز بيماران ديابتي


يک دستگاه گلوکومتر براي سنجيدن روزانه ميزان قندخون و کنترل بهتر آن.
اگر انسولين تزريق مي‌کنيد، بايد هميشه حداقل براي 10 روز آينده‌تان انسولين در يخچال داشته باشيد.
از هر کدام از داروهاي مختلف کاهنده قندخون مانند متفورمين يا گلي‌بنکلاميد هم بايد حداقل يک بسته در جعبه داروهايتان وجود داشته باشد.
دستگاه‌هاي کوچکي که قرص را نصف مي‌کنند به کار بيماران ديابتي که بايد برخي از قرص‌هايشان را نصفه بخورند، هم مي?آيد.
جعبه دارو براي قرار دادن قرص‌ها به صورت روزانه يا هفتگي هم مي‌تواند براي افراد ديابتي بسيار مناسب باشد.
3 پيشنهاد براي
دکوراسيون خانه ديابتي‌ها

براي پيشگيري از آسيب‌ديدن پاها و ابتلا به زخم پاي ديابتي، تمام لوازم اضافه از جمله گلدان‌هاي تزئيني بزرگ، ميزهاي عسلي يا ترازوهاي خانگي را از زير دست و پا جمع کنيد. شما مي‌توانيد ميز وسط مبل و عسلي‌ها را کنار ديوار بچينيد و فقط در مواقع ضروري آنها را روبروي مبل‌ها قرار دهيد.
مشکل افت قندخون و سرگيجه پس از تزريق انسولين يا مصرف داروهاي کاهنده قندخون براي خيلي از ديابتي‌ها پيش مي‌آيد. بنابراين بهتر است که کف‌پوش منزلتان به جاي سنگ و سراميک يا حتي پارکت از فرش و موکت باشد تا هم احتمال ليز خوردنتان روي آنها کم شود و هم در صورت افتادن، روي يک کف‌پوش نرم بيفتيد.
اگر در اثر ابتلا به ديابت دچار ضعف بينايي شده‌ايد، حتما لامپ‌هاي کم‌مصرف اما پرنور که ترکيبي از رنگ‌هاي سفيد و زرد هستند را روي لوسترهاي منزلتان نصب کنيد.
خواب شيرين

بهتر است قندخونتان را پيش از خواب چک کنيد و ميزان آن را روي دفترچه يادداشت کنار تختتان بنويسيد. به اين ترتيب در صورت ايجاد نوسان در ميزان قندخون و کنترل ضعيف آن خيلي زود متوجه اين موضوع مي‌شويد و مي?توانيد آن را با پزشک خود در ميان بگذاريد.
نوشيدن يک ليوان آب ولرم، 15 دقيقه پيش از خواب به تمام بيماران ديابتي توصيه مي‌شود.
خوردن يک شام سبک اما پروتئيني مي‌تواند به خواب آرام بيماران ديابتي و پيشگيري از افت قندخون صبح زود در آنها کمک کند.
1 تا 2 ساعت پيش از خواب ورزش نکنيد. ممکن است با خوردن داروهاي کاهنده قندخون و ورزش‌کردن شبانه، دچار افت قندخون در ساعت‌هاي مياني شب يا نزديک به صبح بشويد.
اورژانس‌هاي ديابت
يک روز با ديابت

رژيم پيشنهادي
ساعت 3 بعدازظهر
گلابي (يك عدد)
ساعت 5 عصر
پرتقال (يك عدد)
بادام‌خام (پنج عدد)
پسته‌خام (هشت عدد)
ساعت 7 شب (شام)
فيله‌ماهي گريل‌شده 60 گرم
سالاد سبزي‌هاي تازه
(گوجه‌فرنگي، كاهو، جوانه‌گندم و كلم بروكلي) 2 ليوان

آب‌نارنج 2 قاشق غذاخوري
آب گريپ‌فروت تازه 1 ليوان
نان جو 30 گرم
ساعت 8 صبح (صبحانه)
عدسي (بدون سيب‌زميني) دو سوم ليوان
گوجه‌فرنگي خردشده نصف ليوان
نان جو 60 گرم
ساعت 9شب
شير كم‌چرب (يك ليوان)
خرماي ‌خشك (يك عدد)
ساعت 10 صبح
شير كم‌چرب يك ليوان
خرماي خشك يك عدد
ساعت 11 صبح
سيب با پوست (يك عدد)
ساعت 12:30(ناهار)
سينه مرغ تنوري‌شده 60 گرم
برنج پخته 5 قاشق غذاخوري
كدوسبز، گوجه‌فرنگي، قارچ پخته‌شده يك ليوان
سبزي خوردن يك پيش دستي
دوغ كم‌نمك يك ليوان
http://salamat.ir/