فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  9
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: فحل شدن گربه

 1. #1
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  فحل شدن گربه

  فحل شدن گربه
  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy2.jpg[/IMG]


  توليدمثل و آبستني در گربه
  گربه های ماده در حدود 6 تا 7 ماهگي به سن بلوغ مي رسند و در اين سن است كه رفتارهاي جنسي از آنها سر مي زند . از اين سن به بعد آنها چندين بار در سال فحل مي شوند كه فواصل بين هر فحلي آنها حدود 3 تا 4 هفته است . گربه ها در طي اين دوران (دوران فحلي) به حالت پذيرش جنسي در مي آيند . گربه هاي نر كمي ديرتر (بطور متوسط در 11 ماهگی) به سن بلوغ مي رسند .

  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy7.jpg[/IMG]

  در مواقع فحلي ، گربه ماده به گربه نر نزديك مي شود و سپس در مقابل وي خم شده ، صداي ناله مانندي از خود درآورده و بدن خود ، مخصوصا ً مقعد و دستگاه تناسلي اش را مي ليسد و آنگاه روي زمين غلطيده و بدن خود را بوسيله چنگالهايش مي خارد . قبل از آم-يز-ش جن-سي ، گربه هاي نر وضعيت خاصي به خود مي گيرند . به اينصورت كه بي حركت مانده و دهان خود را به مدت چند ثانيه باز نگه مي دارند . در اين موقع گربه ماده نيز پاها را جمع كرده و ستون فقرات وي در اين حالت دچار يك انحناي بسيار زياد به سمت جلو (Lordosis) مي شود سپس در ابتداي شروع عمل ج-ن-سي به محض نزديك شدن گربه نر به گربه ماده ، جنس نر صدايي از خود در مي آورد در اين حين گربه ماده با خم كردن قسمت پشتي بدن خود آماده پذيرش گربه نر مي شود . در ادامه گربه نر بر روي جفت خود پريده ، پوست ناحيه بالاي گردن وي را گرفته و با پنجه هاي قدامي اش گربه ماده را مشت و مال مي دهد و نهايتا ً عمل دخ-ول انجام مي شود . اين وضعيت 1 تا 2 دقيقه ادامه مي يابد و سپس ان-زال صورت مي گيرد .
  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy12.jpg[/IMG]
  پس از اتمام آم-يزش ، جنس نر بلافاصله دور مي شود زيرا در غير اينصورت مورد حمله گربه ماده قرار خواهد گرفت . در اين هنگام گربه ماده روي زمين غلطيده ، دهان ، بيني و اطراف صورت خود را به زمين مي مالد و در مواقعي پاها و بدن و دستگاه تناسلي اش را مي ليسد . پس از يكبار عمل جن-س-ي اكثر گربه هاي نر ، ديگر ميلي به تكرار عمل ج-نس-ي ندارند ولي گاهي ديده شده كه پس از چندين دقيقه دوباره گربه نر در آم-يز-ش جنس-ي شركت كرده است .  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy13.jpg[/IMG]


  پس از انجام عمل جن-سي و در صورت سالم بودن گربه ماده و بارور شدن آن ، وي ديگر فحل نخواهد شد و اين خود تأييدي بر موفقيت آميز بودن عمل جنسي و آبستن شدن گربه ماده است . طول مدت آبستني در گربه بطور متوسط 65 روز است و تقریبا ً در هفته سوم آبستنی ، سر پستانهای گربه ماده به رنگ قرمز در مي آيد . در اين زمان وزن آنها ممكن است تا حدود 2 كيلوگرم افزايش يابد . در اين هنگام تغييري در رفتار گربه ماده ديده مي شود كه از آن بعنوان رفتار مادري ياد مي شود .


  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy6.jpg[/IMG]


  اين رفتار مادري از لحظه اي كه بچه گربه در شكم مادر احساس مي شود ، شروع مي شود . گربه ماده با علاقه خاصي از جنين هايش حمايت مي كند . آنها در مراحل اوليه نياز چنداني به مراقبتهاي غذايي و حمايت هاي ديگر ندارند ، با اين حال در هفته هاي آخر كه رشد جنين ها سرعت بيشتري به خود مي گيرد اشتهاي مادر افزايش مي يابد . در اين موقع هيچگاه سعي نكنيد غذاهاي پرچرب و غني از كربوهيدرات به حيوان بخورانيد ، زيرا اين مواد غذايي باعث چاق شدن وي گشته و چاقی ، خود می تواند در عمل زايمان حیوان مشکل ایجاد کند . در مقابل مي توانيد مقدار غذاهاي پروتئيني را افزايش دهيد . اضافه كردن كلسيم و ويتامين به جيره نيز خالي از لطف نخواهد بود .  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy1.jpg[/IMG]

  در طول دوره آبستني ، گربه آبستن را با احتياط حمل و نقل كنيد و هرگز براي لمس جنين هاي داخل رحم ، شكم گربه را فشار ندهيد زيرا اينكار ممكن است آسيب جدي به جنين ها وارد سازد .

  حدود دو هفته مانده به زايمان به گربه خود اجازه بيرون رفتن از خانه را ندهيد ، يك جعبه يا كارتن گرم و تميز را بعنوان محل زايمان آن تدارك ديده و بهتر است كه آنرا در جاي نسبتا ً تاريكي قرار دهيد . ولي در هر حال چنانچه گربه جاي ديگري را براي زايمان خود ترجيح مي دهد ، جعبه را به همان جا منتقل كنيد .
  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy9.jpg[/IMG]  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy10.jpg[/IMG]  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy11.jpg[/IMG]


  گربه ماده در موقع زايمان حركاتي به شكم خود داده و اين عمل وي كه از رفتار و محبت مادري اش منشاء مي گيرد عبور جنين را از مجراي رحمي آسان مي سازد . با خروج كيسه آمنيوتيك و پاره شدن آن و ريختن مايع جنيني ، گربه ماده اقدام به ليسيدن بچه هاي مي كند اين باعث تحريك سيستم تنفسي آنها مي شود . سپس گربه با علاقه و دقت خاصي بند ناف بچه گربه ها را قطع كرده و آنها را مي بلعد . چنانچه پس از زايمان ، حيوان دچار تب ، بي قراري و خونريزي شديد از ناحيه واژن شود ، حتمآ با دامپزشك تماس حاصل كنيد . بطور متوسط گربه هاي ماده ، 4 عدد بچه گربه به دنیا می آورند . به یاد داشته باشید که در هنگام تولد تا حدود 2 هفتگی توله ها ، چشمان آنها بسته است .
  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy3.jpg[/IMG]

  گربه هاي ماده معمولا ً بدون نياز به كمك ، براحتي زايمان كرده و بند ناف بچه گربه ها را نيز بريده و ساير اقدامات ضروري حين زايمان و پس از آن را انجام مي دهند . ولي گاهي اوقات ، بويژه ماده گربه هايي كه براي اولين بار زايمان مي كنند ممكن است پرده ه يا غشايي را در محل مورد نظر پاره نكنند و يا اينكه در بريدن بند ناف مشكل داشته باشند . در چنين مواقعي بايد به كمك گربه بشتابيد . در مرحله اول پرده هاي غشايي كه دور بچه گربه ها را احاطه كرده ، پاره كرده و دقت داشته باشيد كه آنها روي سوراخهاي بيني را نگرفته باشند . سپس با استفاده از يك پارچه نرم و گرم آنها را خشك كنيد .

  براي بريدن بند ناف يك قيچي كاملا استريل آماده كرده و ابتدا با استفاده از يك نخ ابريشمي كاملا تميز 2 تا 3 سانتيمتري ابتداي آن (ابتداي جنيني) را محكم گره بزنيد و سپس با قيچي حدود 1 سانتيمتر پايينتر از گره (دورتر از جنين) را بريده و در نهايت بچه گربه ها را درون يك كارتن با جعبه نرم و پاكيزه و گرم قرار دهيد .

  گربه ماده پس از زايمان بدقت از بچه هايش مواظبت كرده و به آنها شير مي دهد و حدود 8 هفته پس از زايش محبت مادر به منتهي حد خود مي رسد .

  با بزرگتر شدن بچه گربه ها مراقبت و حمايت مادر از آنها كاهش يافته و بجاي شير دادن به بچه ها در كنار آنها نشسته و ناظر حركاتشان شده (در حدود 6 هفتگي) و قسمتي از غذاي خود را به آنها مي دهد . از همين موقع شما مي توانيد به تربيت بچه گربه ها اقدام كنيد .

  چنانچه به هر دليل بچه گربه ها مادر خود را از دست بدهند ، به تنهايي قادر به ادامه زندگي نيستند . بهترين راه براي مواظبت و نگهداري از اين بچه گربه ها اين است كه آنها را پیش گربه ديگري كه به تازگي زايمان كرده بگذاريد تا وي آنها را شير دهد . در غير اينصورت بايد خودتان با استفاده از شير گاو آنها را تغذيه كنيد . البته شير گاو براي تغذيه بچه گربه ها چندان غني نيست . توجه داشته باشيد كه هيچگاه شير را به زور به توله ها نخورانيد و احتياط كنيد كه آن به درون ناي بچه گربه ها نرود .


  [IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_pregnancy8.jpg[/IMG]
  جلوگيري از آبستني

  ساليانه تعداد زيادي از گربه هاي اهلي كه ناخواسته به دنيا مي آيند ، معدوم مي شوند . براي جلوگيري از اين مسئله بايد گربه ها را عقيم كرد . گربه هاي ماده را به روش جراحي و با خارج ساختن رحم و تخمدانهايش عقيم مي كنند و در مورد گربه هاي نر نيز با در آوردن بيضه ها آنها را اخته مي كنند . رفتار جنسي گربه هاي ماده پس از 24 ساعت از عقيم ساختن آنها بطور كامل از بين خواهد رفت . معمولا ً بهترين سن براي عقيم كردن ماده گربه ها بين 4 تا 6 ماهگي است . اين عمل علاوه بر اينكه جلوي تولد بچه گربه هايي كه به احتمال زياد در آينده بدليل نداشتن صاحب و محلي براي زندگي تبديل به گربه هاي ولگرد خواهند شد مي گيرد ، به سلامتي ماده گربه ها نيز كمك شاياني مي كند . چرا كه بسياري از گربه هايي كه عقيم نمي شوند ، به عفونت رحم و كيست هاي تخمداني ، مبتلا مي شوند . گربه هاي نري كه اخته نشده اند با پاشيدن ادرار و تعيين قلمرو ، محيط را آلوده مي كنند ولي در گربه هاي اخته شده چنين رفتاري مشاهده نمي شود

 2. #2
  کاربر فعال B3hn@z_A8 آواتار ها
  محل سکونت
  اراك
  علایق
  بسكتبال،حيوانات به خصوص پرشين كت،نت
  تخصص
  طراح گرافيك
  حیوان خانگی
  گربه
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  831
  میانگین پست در روز
  0.27
  نوشته ها
  476
  ممنون به خاطر مطلب مفيدت دوست عزيز
  در يك تاپيك خوندم كه بهتره گربه ماده از گربه نر بزرگتر باشه كه بدون مشكل بچه هاشو به دنيا بياره
  اگر گربه نر و ماده همسن باشن باز هم مشكلي پيش مياد؟
  ... پسرم برگشته ...


 3. #3
  arezoo505 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  آرزو
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  84
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  بهناز جان اگر گفته میشه گربه ماده بزرگتر باشه به این دلیل هست که اصولا گربه ها را از تولگی خریداری میکنند ، هر دو گربه توله هستند و هم سن. و از طرفی توصیه میشه که برای به رشد کامل رسیدن گربه ماده و جلوگیری از مشکلات جسمی احتمالی برای گربه ماده بهتر اینکه گربه ماده حداقل بعد از 18 ماهگی باردار بشه ولی وقتی شما دو توله گربه همسن میخرید امکان حامله شدن گربه ماده در سن کم افزایش پیدا میکنه. از سوی دیگه در گربه های ماده بالغ بالای یکسال پذیرش گربه نر کم سن و سال تر معمولا راحتتر صورت میگیره و گرنه مثلا برای دو گربه با سن بیشتر از دو سال هم سن و سال بودن گربه نر و ماده مشکلی به وجود نمیاره


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید