بيماري درخرگوشها


عوامل بیماریزای مختلفی خرگوشها را درگیر و مبتلا می*کند که در این مقاله به ذکر مهمترین آنها پرداخته می*شود .

پاستورلوز (Pasteurellosis)

مهمترین عامل باکتریایی بیماریزا در خرگوشها پاستورلامولتوسیدا می*باشد. عفونت ناشی از این باکتری ممکن است بصورت التهاب مخاط بینی، پنومونی، التهام گوش میانی، التهاب مخاط چشم، آبسه و عفونتهای دستگاه تناسلی، دیده شود .
متعاقب ابتلا به این بیماری ظاهرآ ایمنی ضعیفی ایجاد می*گردد که باعث می*شود خیلی از خرگوشها بصورت حامل (Carrier) باقی مانده و باعث بقای بیماری در محیط و ابتلای سایر خرگوشها گردند .
توصیه می*شود به محض مشاهده علائم فوق جهت تشخیص و درمان بیماری خرگوش خود، به دامپزشک مراجع کنید. وی توضیح خواهد داد که آنتی*بیوتیکها معمولا بیماری را به ظاهر رفع و یا شدت آنرا کاهش می*دهند، ولی بیماری ممکن است متعاقب یک فشار محیطی یا استرس، دوباره عود کند .

پنومونی (Pneumonia)

در هر سنی ممکن است حیوان را درگیر کند . حیوان مبتلا علایمی چون تب C)40 کاهش اشتها، التهاب مخاط بینی (ابتدا با تشرح سروزی چشمها و بینی شروع شده و سپس این ترشحات بصورت چرکی و خشک شده بر روی بینی مشاهده می*شوند)، تنگی نفس، عطسه و سفه از خود نشان می*دهد .
توصیه می*کنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه کنید. در صورتیکه یکی از خرگوشهایتان مرده باشد، لاشه خرگوش مرده را هر چه سریعتر به دامپزشکتان برسانید چرا که مشاهده کالبدگشایی کمک زیادی به وی در تشخیص صحیح بیماری کرده و سیاست درمانی مناسبی برای سایر خرگوشهای مبتلا، پایه*گذاری خواهد کرد .

آنتروتوکسمی

عامل بیماری Clostridium spiroform می*باشد. بیماری بصورت اسهال آبکی ناگهانی دیده می*شود که عمدتآ بچه خرگوشهای 2 ـ 1 ماهه را درگیر می*کند. در اکثر مواقع، خرگوش در شب سالم به نظر می*رسد و آنگاه در روز بعد مرده یافت می*شود. به منظور پیشگیری از بیماری رعایت نکات زیر حائز اهمیت است. غذا می*بایست کیفیت خوب و فیبر بالا داشته باشد، تغییر ناگهانی در جیره صورت نگیرد و هرگونه تغییر بتدریج و در طی یک هفته انجام پذیرد. بچه خرگوشها زود از شیر گرفته نشوند و غذا از 3 ـ 2 هفتگی در اختیار آنها گذاشته شود. در این مورد نیز لاشه خرگوش مرده به تشخیص توسط دامپزشک کمک خواهد نمود. بعلت سیر سریع بیماری، درمان با آنتی*بیوتیکها چندان رضایت*بخش نیست .

بیماری Tyzzer

این بیماری توسط Bacillus piliformis در بسیاری از گونه*های حیواین نظیر خرگوش، همستر، موش و گربه ایجاد می*گردد. بیماری با اسهال آبکی و مرگ سریع طی یک تا دو روز مشخص می*گردد. گاهی اوقات تمام بچه خرگوشهای یک مادر را درگیر می*کند. بیماری معمولا در سنین 3 ـ 5/1 ماهگی دیده می*شود و مرگ و میر ممکن است تا P برسد. این باسیل گرم منفی بعنوان یک جرم داخل سلولی در سلولهای کبد و اپیتلیوم سکوم مطرح می*باشد. با توجه به اینکه حالت فعال (Vegetativr) باکتری در محیط ناپایدار می*باشد، احتمال می*رود بیماری با خوردن اسپورهای باکتری منتقل شود.ا نتقال از طریق جفت نیز ممکن است انجام پذیرد. علایم کالبدگشایی نظیر ضخیم شدن دیواره سکوم، خونریزیهای نقطه*ای بر روی آن و نقاط نکروزه سفید رنگ به قطر 2 میلی*متر بر روی کبد به تشخیص بیماری توسط دامپزشک کمک خواهد نمود. وی به شما خواهد گفت که درمان بیماری چندان موفقیت*آمیز نیست، بدلیل اینکه جرم داخل سلولی است و مقابله با آن مشکل است .

میکسوماتوز (Myxomatasis)

عامل بیماری ویروس Myxoma از خانواده Poxviridae می*باشد. عمده*ترین راههای انتقال آن توسط بندپایان، کک*ها و هوا می*باشد. جنس Sylvilagus منبع طبیعی ویروس می*باشد. از این رو این حیوانات به این ویروس نسبتآ مقاومند، اما خرگوشهای آزمایشگاهی (Oryctolaus cuniculus) ، شدیدآ به بیماری مبتلا شده و مرگ و میر بالایی در جمعیت آنها رخ می*دهد .
خرگوش در حالت فوق حاد بیماری در ظرف یک هفته تلف می*شود و قبل از مرگ حیوان بیحال و پلکهای آن متورم می*گردد. در حالت حاد، پس از گذشت یک هفته چشم*ها بی*رمق شده و تورم و در اطراف دهان، سوراخهای بینی، مجاری تناسلی و مقعد دیده می*شود. در خرگوشهایی که زنده می*مانند، پس از گذشت 10 روز از آغاز بیماری، تورم چرکی پلک و ملتحمه و التهاب در قاعده گوش مشاهده می*گردد . ممکن است ندولهایی در روی سر، پاها و گوشها دیده شود. در حالت حاد معمولا پس از گذشت 11 روز از آلودگی به ویروس، حیو ان تلف می*شود. بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید تا بیماری را با مشاهده علایم کلینیکی و آسیب*شناسی تشخیص دهد .
در نواحی که بیماری بومی است، کنترل ناقلین باعث کنترل بیماری می*گردد. خرگوشهای تازه وارد می*بایست در محلی به دور از حشرات به مدت 2 هفته قرنطینه گردند. برای ایجاد ایمنی از یک واکسن زنده تخفیف حدت یافته استفاده می*شود که حدود 9 ماه ایمنی می*دهد .

بیماری هموراژیک ویروسی(Viral hemorrhagic disease VHd )

بیماری حاد و بسیار مسری می*باشد. اعتقاد بر این است که عامل بیماری عضو خانواده ویروسهای پاروا می*باشد. انتقال ویروس بوسیله ذرات معلق (aerosol) و سایر ترشحات حیوان صورت می*گیرد. انتقال مکانیکی آن توسط وسایل، انسان، جوندگان و محصولات جنسی خرگوش نیز حائز اهمیت است. بچه خرگوشهای زیر 2 ماه مقاوم بوده و بیماری معمولا در خرگوشهای شیروار و آبستن دیده می*شود . دوره کمون بیماری 72 ـ 24 ساعت بوده، خرگوش ناگهان مرده یافت می*شود و علائمی قبل از آن مشاهده نمی*گردد. در مواردی که دوره بیماری طولاین می*گردد، تنگی نفس و پرخونی از جمله علایمی است که قابل رؤیت است. واگیری بیماری ممکن است تا
بيماري هاي مهم خرگوش


منبع: پایگاه خبری علوم دامی و دامپزشکی ایران