سگها به دلایل زیادی به عنوان یک حیوان خانگی خوب و دوست داشتنی مورد استقبال و علاقه بسیاری قرار گرفته اند. از آن جمله می توان به زیبائی, وفاداری نسبت به صاحب خود , فراهم آوردن محیطی شاد و پرنشاط برای اطرافیان اشاره کرد. آوردن یک سگ زمانی دلچسب و لذت بخش خواهد بود که کلیه برنامه ها و کارهای لازم جهت نگهداری عضو جدید خانه انجام یافته باشد و باید به خاطر داشته باشید که علاوه بر آنچه ذکر شد, مسئولیت مستقیم مراقبت از آنها بر عهده دارنده حیوان می باشدو در صورتیکه برنامه ریزی دقیق و محاسبات لازم صورت نگیرد وجود این عضو جدید تبدیل به یک معضل خواهد گردید.. بسیاری از کسانی که برای نگهداری سگ اقدام میکنند دچار یک نوع هوس زودگذر میشوند و یا در اثر چشم هم چشمی ممکن است اقدام به خرید سگ نمایند ولی به خاطر داشته باشید که مهمترین فاکتور در این راه داشتن عشق و علاقه به حیوانات و بخصوص نسبت به سگ می باشد و اگر این احساس و علاقه را در خود نمی بینید توصیه میکنم همین الان از فکر نگهداری سگ خارج شده و به زندگی قبلی خود ادامه دهید در واقع شما با آوردن این عضو جدید به خانه خود نیز زندگی جدیدی را شروع می کنید و برشماست که نهایت تلاش خود را در جهت نگهداری و برآوردن احتیاجات سگ خود به کار بگیرید پیش از انتخاب و خرید سگ باید به پرسشهای زیر پاسخ دهید: آیا نوع و نحوه زندگی شما با نگهداری یک سگ همخوانی دارد؟مثلا به دلایل اعتقادی و وسواس وغیره میتوانید حضور سگ را در محل زندگی خود تحمل کنید؟[/آیا محل زندگی شما طوری هست که بتوانید از یک سگ نگهداری کنید؟مثلا از نظر بزرگی خانه و محل مناسب که میخواهید برای سگ خود در نظر بگیرید آیا شرایط را سنجیده اید؟ آیا در منزل شما کسانی هستتند که از سگها خوششان نیاید یا به هر دلیل نتوانند حضور سگ را تحمل کنند؟ مثلا همسر شما یا پدر و مادرتون نسبت به نگهداری سگ مشکلی ندارند و آیا در این مورد به توافق رسیده اید ؟ نظر اطرافیانتان چیست
آیا در منزل شما کسانی هستند که به هر دلیل دارای آلرژی به آن باشند؟بعضی ها واقعا نمیتوانند حضور سگ در منزل را تحمل نمایند و برخی نیز واقعا بیماری دارند که نباید با حیوانات در تماس باشند. آیا در خانه شما چنین افرادی هستند؟
آیا کسانی را می شناسید که در غیاب شما از سگتان نگهداری کنند؟این نکته نیز خیلی حائز اهمیت است در وهله اول دنبال مراکزی باشید که در غیاب خودتان بتوانید چند روزی سگ خود را پانسیون نمائید و اگر در محل زندگی شما چنین مراکزی وجود ندارد به دنبال دوستان و همسایگانی باشید که در نبود شما به سگ شما رسیدگی نمایند در غیر اینصورت به واقع اسیر و گرفتار سگ خود خواهید بود وبه خاطر سگ خود نمیتوانید هیچ کجا بروید و این موضوع ممکن است در دراز مدت روی روحیه و اعصاب شما تاثیر منفی داشته باشد.]وضعیت کاری و مالی شما چگونه است, در این مورد نیز باید به پرسشهای زیر پاسخگو باشید:آیا شما توان مالی لازم برای نگهداری سگ و برآوردن احتیاجات آن دارید؟] آیا شما می توانید چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی علاوه بر نیازهای شخصی ضروری خود نیازمندیهای مختلف یک حیوان را پاسخگو باشید؟[توان پرداخت هزینه های بهداشتی و دامپزشکی سالیانه حیوان را خواهید داشت علاوه بر آن نکات دیگری نیز باید مورد توجه شما قرار گیرد: آیا وقت کافی برای گذراندن با سگ خود را خواهید داشت؟ ( نظیر قدم زدن و بازی کردن و ... ) آیا شما در منزل از حیوانات دیگری نگهداری می کنید و یا احتمالا فرزندان خردسالی نیز دارید؟ در چنین موردی معمولا بودن یک حیوان خانگی به طور کلی چندان مناسب نمی باشد, زیرا کودکان هنوز درک کافی از یک حیوان خانگی را ندارند و ممکن است حضور حیوان در خانه مشکل آفرین باشد . البته با مطالعه دقیق روی نژادهای مختلف سگها و خصوصیات آنها میتوانید نژادی را انتخاب نمائید که با شرائط شما تطابق بیشتری داشته باشد.از چه حیوانات دیگری در خانه نگهداری می کنید؟ روی نگهداری همزمان دو حیوان مختلف در خانه مطالعات لازم را انجام دهید و با دامپزشک و پرورش دهندگان حیوانات در این مورد مشورت نمائید. احتمالا از فرزندان و حیوانات قبلی که در منزل نگهداری می کردید چه نوع واکنشی را نسبت به این عضو جدید نشان خواهند داد؟

پدران و مادران توجه کنند

[
یا شما توله ای کوچک را برای کودکان خود جهت نگهداری در منزل انتخاب کرده اید؟ اگر چنین است باید به شما بگوئیم که خریداری یک توله حساس و کوچک نمی تواند بهترین راه آموزش مسئولیت پذیری به کودکان باشد. ( زیرا که حیوانات اسباب بازی نیستند ) و در صورتی که کودکان شما قادر به نگهداری از این توله نباشند زندگی سختی را خواهند گذراند. حقیقت آن است که در چنین مواردی شما خود باید مسئولیت نگهداری از سگی را که برای کودکان خود تهیه کردید بر عهده بگیرید. توجه داشته باشید که یک توله عضو جدیدی از خانواده است و باید تمامی افراد خانواده در نگهداری و مراقبت از او کوشا باشند. تجربیات خود من نشان میدهد که در صورتیکه مسئولیت حیوان به صورت مستقیم به کودکان واگذار گردد مطمئننا مشکلات عدیده ای پیش خواهد آمد کودک شما اطلاعات کافی در این زمینه را ندارد و چه بسا در اثر عدم نگهداری صحیح در همان روز های نخست موجب مرگ توله سگ شود که این خود مشکلات روحی مضاعفی در پی خواهد داشت پس در این راه و به خصوص در ماههای نخست کودک خود را تنها نگذاريد
انتخاب سگ
حال اگر میتوانید چنین مسئولیتی را بر عهده بگیرید باید بدانید که چه نوع سگی را می خواهید و نژادهایی را انتخاب کنید که با نیازها و شرایط شما هماهنگی دارند مثلا شما نمیتوانید یک سگ نژاد گریت دین را در یک آپارتمان 60-70 متری جابجا کنید و چنانچه به فرض از یک ماهگی توله را به خانه خود آورده اید بعد از سه ماهگی حیوان مشکلات شما شروع خواهد شد پس به دنبال نژاد مناسب با در نظر گرفتن شرایط خود باشید. در ضمن اگر می خواهید از یک توله نگهداری کنید مطمئن باشید که توله سالمی را انتخاب کرده اید.فکر میکنید یک توله سالم چه خصوصیاتی باید داشته باشد . شما لااقل به صورت ظاهری میتوانید تا حدودی به سالم بودن حیوان پی ببرید.نکات زیر شما را بیشتر راهنمایی خواهد کرداشتن چشمانی درخشنده و شفاف و بدون هیچ گونه ترشحات اضافی داشتن پوست و گوش های تمیز وشفاف وسالم .]داشتن لثه هائی سالم و صورتی رنگ و دندانهای سالم و مرتب با فشار روی لثه های حیوان دچار رنگ پریدگی میشود که با برداشت انگشت خود زمان برگشت رنگ طبیعی لثه نباید بیش از سه ثانیه باشد.
دارا بودن بدنی سالم و متناسب به نحویکه نتوان عنوان چاقی یا لاغری تلقی کرد و هیچگونه ناهنجاری در اندام ها نداشته باشد.
- داشتن چشمانی سالم و قوی و گوشهای تیز و حساس به صدا . میتوان این حس ها را با ایجاد محرک ها مناسب تست کرد. در صورتی که سوالات و یا ابهام خاصی در مورد سلامت حیوان دارید, می توانید از دامپزشک مورد اعتماد خود کسب اطلاع نمائید. به خاطر داشته باشید که تنها دامپزشک می تواند مشاور خوبی در این موارد باشد.
یا این سگ بیمار است ؟


حتی زمانیکه شما قویترین و سالمترین توله ها انتخاب کنید این موضوع به این معنا نخواهد بود که او هیچگاه مریض نخواهد شد وهمواره باید در تلاش باشید که ضمن پیشگیری از بیماریها در صورت مواجهه با بیماری اقدامات لازم را به موقع انجام دهید حال نظر شما را به چند فاکتور ساده در تشخیص بیمار بودن حیوان جلب میکنم .

امتناع حیوان از خوردن غذا یا آب و یا کاهش قابل توجه میزان غذای حیوان
داشتن هر نوع درد در بدن که با ناله های حیوان همراه است و حتی ممکن است با ملامسه بتوانید محل درد را شناسایی کنید]
افزایش یا کاهش دمای بدن حیوان که با ملامسه زیر کتف و گوش های حیوان قابل درک است
اسهال و شل شدن مدفوع حیوان که بیش از دو روز طول بکشد و یا اسهالی که خون آلود باشد و یا حتی مدفوع سفت ولی خون آلود[/
سرفه یا عطسه برای مدت طولانی.

خوردن بیش از حد آب .[

خستگی وکسالت حیوان به طوریکه گوشهایش آویزان شده ودر گوشه ای ساعت ها کز بکند

برخی تحرکات عصبی احتمالی وهمراه با گرفتگی عضلات

ترشحات غیر طبیعی از چشمها.

حال با ذکر مطالب فوق به این نکته میپردازیم که از کجا باید سگ تهیه کرد

اید دانست که انتخابهای زیادی برای شما وجود دارند اما کدام یک برای شما مناسب است ؟
]