=] [ سر :
در مقایسه با بدن دارای نسبت خوبی است . مثلثی شکل و حالت صورت شبیه به روباه است .
چشمها :

براق به رنگ مشکی بوده و اندازه متوسطی دارد . چشم بادامی شکل است . گوشها کوچک هستند و راست و افراشته نگاه داشته می شوند . جمجمه گنبدی نیست .
بدن :

گردن کوتاه است و قاعده آن بخوبی با شانه ها اتصال می یابد . خط پشت صاف است . بدن گرد است . سینه عمیق بوده ولی چندان عریض نمی باشد . دم برروی پشت برمی گردد و بالا نگه داشته می شود .
اندام های حرکتی :
شانه ها عمودی نیست اما تعدیل آن به سمت عقب درحدی است که گردن بالا قرارمی گیرد .
پوشش خارجی :

موها حالت مضاعف دارند . پوشش زیرین کوتاه ، نرم و ضخیم است و موهای سطحی بلند و زبر می باشند . دم نیزتوسط موهای زیادی پوشیده می شود . موها در ناحیه دستها پر مانند بوده و پاها مزین به موهای بلند یا موهای پر مانندی است که از لگن تا زانو را می پوشاند .
رنگ :
انواع رنگها شامل قرمز ، نارنجی ، کرم و مشکی ، مشکی کمرنگ ، قهوه ای و خاکستری گزارش شده است


رفتار:
رفتار آمرانه ای دارد . باهوش و زیرک می باشد .
اندازه :

وزن سگهایی که برای نمایش در نظرگرفته شده است ۵/۱ الی ۵/۳ کیلوگرم می باشد و مناسب ترین آن ۲ الی ۵/۲ کیلوگرم می باشد . اما بسته به سن می تواند وزنی بیش از این کسب کند .

پامِرانیان سگی است کوچک ، پشمالو با گوشهای کوچک و نوک تیز و صورتی شبیه به روباه ، انواع کوچک این نژاد با خصلت مطیع بودن و روحیه سر زندگی به همراه جثه خاص ، آنها را بعنوان یکی از مهمترین حیوانات خانگی و دست آموز مطرح ساخته است . سر در مقایسه با بدن دارای نسبت خوبی است . چشم ها براق ، به رنگ مشکی و دارای اندازه متوسطی است . گردن کوتاه است و قاعده آن به خوبی با شانه ها اتصال می یابد . موها حالت مضاعف دارند . پوشش زیرین کوتاه ، نرم و ضخیم است و موهای سطح بلند و زبر می باشد . دم نیز توسط موهای زیادی پوشیده شده است . در انواع رنگها شامل قرمز ، نارنجی ، کرم و مشکی ، قهوه ای و خاکستری گزارش شده است .
خلق وخو

رفتار آمرانه ای داشته ، با هوش و زیرک است . پامِرانیان سگی سرزنده ، باهوش ، مشتاق برای آموختن ، بسیار باوفا و شجاع است و غالباً با سایر سگها و حیوانات به خوبی کنار می آید . اما بعضی از آنها فکر میکنند که جثه بزرگتری نسبت به آنچه هستند ، دارند و اقدام در حمله به سگهایی بزرگتر می نمایند . صدای بلندی دارند و دیدبان بسیار خوبی است . اگر می خواهید در هنگام صدای درب و زنگ تلفن پارس نکند باید از سنین کم مورد آموزش هایی جدی قرار گیرد . برای کودکان پیشنهاد نمی شود .
وزن و ارتفاع

وزن در نرها :


وزن در ماده ها :


ارتفاع در نرها :


ارتفاع در ماده ها :

مشکلات سلامتی

برخی از انواع پامِرانیان دارای مشکل کشکک پا هستند . بیماریهای قلبی ، مشکلات پوستی و عفونت چشم نیز شایع می باشد . بهتر است در تغذیه آن از غذاهای خشک بهره گرفت تا از بروز مشکلات لثه جلوگیری شود و دندانها در حالت سالم و خوب باقی بماند . ماده های کوچک اکثراً برای زایمان به سزارین نیاز دارند .
شرایط نگهداری

برای زندگی آپارتمانی مناسب می باشد . اصولاً در داخل خانه فعال است و نیازی به حیاط ندارد بهتر است در فواصل گرما به خنک کردنش اقدام کنید تا دچار گرما زدگی نشود .
فعالیت بدنی

از پیاده روی لذت می برد و خودش به تنهایی می تواند موجبات تفریح و بازی خود را فراهم کند . ترجیحاً بهتر است یک حیاط کوچک در هنگام بازی در اختیارش قرار دهید .
طول عمر
در حدود ۱۵سال .
آراستن

موی بلند مضاعف این نژاد نیاز به آراستن و شانه زدن روزانه دارد . بهتر است شانه زدن را از قسمت سر شروع کرده ، موها را به چند تکه تقسیم و بصورت برعکس شانه کنید . استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می شود . پامِرانیان یک یا دوبار در سال ریزش مو دارد. گوشها و چشم ها را بصورت روزمره تمیز کنید و بصورت منظم به دامپزشک مراجعه کنید. ریزش مو در این نژاد زیاد می باشد .
تاریخچه

نژاد پامِرانیان از سگهای سورتمه نواحی ایسلند و لامپلند مشتق شده است . البته نام این نژاد از منطقه پامِرانیا گرفته شده است و احتمالاً اصلاح نژاد و کاهش اندازه این نژاد در این منطقه است . این نژاد برای اولین بار در اواسط قرن ۱۹ میلادی در انگلستان مورد توجه قرار گرفت .
گروه :
سگهای عروسکی ..
۱-۳ کیلوگرم ۱-۳ کیلوگرم ۱۸-۳۰ سانتیمتر ۱۸-۳۰ سانتیمتر http://oxinpet.com/about-dogs