شهرکرد- ایرنا- با یخ زدن تالاب های بین المللی چغاخور وگندمان چهارمحال و بختیاری؛ پرندگان از تالابهای این استان کوچ کردند.

مدیرمحیط زیست شهرستان بروجن گفت: با توجه به سرد شدن هوا و بارش برف از هفته گذشته، تالاب بین اللملی چغاخور وتالاب گندمان دچار یخ زدگی شد که این امر باعث شد، پرندگان به استان های جنوبی و حوزه خلیج فارس کوچ کنند.

مرتضی منصوری روز یکشنبه در گفت وگوبا خبرنگار ایرنا افزود: امسال بیش از 100 هزار پرنده از منطقه سیبری و کشورهای شمالی ایران به سمت تالاب های چغاخور و 30هزار پرنده نیز به تالاب گندمان مهاجرت کردند.

به گفته وی، این پرندگان از خانواده اردک ها، غاز خاکستری، دُرنا، حواصیل، اگرت، اکراس، خروس کولی و چنگر بودند.

وی افزود: هر ساله پرندگان مهاجر از 20مهرماه به این استان کوچ و در صورت مساعد بودن شرایط محیطی تا اسفند ماه زمستان گذرانی می کنند.

منصوری اظهار داشت: با کوچ زود هنگام پرندگان از استان به تالاب های استان های همجوار تعداد پرندگان در تالاب های استان به 55هزار قطعه رسیده است.

وی گفت: همزمان با کوچ پرندگان به تالاب های استان گونه در حال انقراض یک قطعه غاز پیشانی سفید نیز در استان مشاهده شد.

وی گفت:غاز پیشانی سفید یکی از گونه های درحال انقراض کشور است که دوسال متوالی در تالاب های استان زمستان گذرانی می کند.

به گزارش ایرنا،پاییز امسال بخشی از تالاب بین االملی چغاخور که دچار یخ زدگی شد، ولی تالاب گندمان به دلیل کم بودن میزان عمق آب ،تنها صبح ها دچار یخ زدگی شد.

تالاب های بین المللی چغاخور گندمان و سولقان در شهرستان بروجن مهم ترین زیستگاه پرندگان مهاجر است و این تالاب ها به صورت زنجیروار از ضلع جنوبی شهرستان بروجن و در امتداد کوه کلار از رشته کوه های زاگرس به طرف غرب استقرار یافته است.