تهران- ایرنا- فیلم دست استرنجلاو ساخته یاشار شیرمحمدی روز 29 آبان ساعت 19:45 به نفع خیریه آوای وحش پرشیا در پردیس سینمایی قلهک نمایش داده می شود.

به گزارش روز پنجشنبه گروه فرهنگی ایرنا، فیلم دست استرنجلاو به ارتباط انسان با حیات وحش می پردازد و آسیب های انسانی را برای حیات وحس به مثابه خطری ناخودآگاه فرض می کند.

این فیلم ﺑﻪ علت های ﺍﺻﻠﯽ ﺁسیب های ﺣﻴﺎﺕ ﻭﺣﺶ اشاره ﺩﺍرد ﮐﻪ به علت ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﻣﺴﺘﻘﻴﻢ آن ﺑﺎ زیست ما منجر به فجایعی می شود که امروزه شاهد آنها هستیم. از جمله این موارد که در فیلم هم به نوعی به آنها پرداخته می شود می توان از چرای بی رویه دام، ساخت و ساز بیش از حد، از بین بردن جنگل ها و کوه ها، شکار غیر مجاز، ترس و باورهای اشتباه جامعه درباره جانوران، ضعف در آموزش و کمبود امکانات لازم برای حفاظت نام برد.

در این فیلم داستان بسیاری از اتفاقات تکان دهنده از جمله
«البرز» و «لرا» دو پلنگ مشهور ایرانی گفته خواهد شد. روایت خبری قسمت هایی از فیلم نیز از خبرگزاری ها گرفته شده است.

ﺭﻭﺍﻳﺖ فیلم توسط ﺩﻭﺭﺑﻴﻨﯽ انجام می شود ﮐﻪ در کنار حیوانات کار گذاشته شده است ﻭ ﻧﻈﺎﺭﻩ ﮔﺮ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎی انسانی با حیوانات است؛ برای مخاطب ﺍﻳﻨﮕﻮﻧﻪ تصور می شود ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺩﭼﺎﺭ ﺳﻨﺪﺭﻡ ﺩﺳﺖ ﺍﺳﺘﺮﻧﺠﻼﻭ (سندرم ﺩﺳﺖ ﺑﻴﮕﺎﻧﻪ) ﺷﺪﻩ ﻭ علی رغم تلاش در جهت بهبود و سازندگی، شرایط ﺯﻳﺴﺖ ﺧﻮﺩ ﻭ ﺳﺎﻳﺮ ﺟﺎﻧﻮﺭﺍﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻄﺮ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻪ ﺍﺳﺖ.

«دست استرنجلاو» برگرفته از شخصیت معروف سینمایی «دکتر استرنجلاو» ساخته استنلی کوبریک است که یک دست او بی اختیار و بصورت سمبلیک مخرب است؛ طوری که گاهی سعی در خفه کردن خود شخص دارد. بعدها نام «سندرم دکتر استرنجلاو» به مباحث جامعه پزشکی نیز وارد شد.