زاهدان- ایرنا- سیستان و بلوچستان با داشتن آب و هوایی متنوع صدها گونه جانوری شامل انواع پرندگان، پستانداران، خزندگان، دو زیستان به همراه گونه های مختلف ماهیان آب شیرین و شور را در خود جای داده بطوری که از آن می توان به عنوان سرزمین بکر جانور شناسی یاد کرد.


به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با اکوسیستم متنوع در پهنه خشکی و آبی از تنوع زیستی قابل توجه و پدیده های منحصر بفردی برخوردار است، علاوه بر تنوع در پوشش گیاهی، حیات جانوری آن نیز غنای بسیار متنوعی دارد به طوری که بسیاری از گونه های جانوری فقط در این استان یافت می شود.


یک میلیون و 489 هزار و 590 هکتار معادل 9/7 درصد (هفت و 9 دهم درصد) از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

گونه های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شکار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرک و جنگلی پوزک، مناطق شکار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مک سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ کنارک زیست می کنند.

بر اساس آخرین بررسی های صورت گرفته، تاکنون بیش از 85 گونه پستاندار، 102 گونه خزنده، بیش از 360 گونه پرنده آبزی و غیرآبزی و پنج گونه دو زیست در مناطق حفاظت شده خشکی و آبی سیستان و بلوچستان شناسایی شد.

جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است.

تمساح پوزه کوتاه و سنجاب بلوچی از جمله گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است که به گفته کارشناسان در دیگر نقاط کشور نمی توان آثاری از زیست آنها مشاهده کرد.

در بین پستانداران علاوه بر خرس سیاه و سنجاب بلوچی همچنین کل، بز، قوچ، میش، جبیر، آهو، گربه وحشی و کاراکال را نیز در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان زیست می کنند.

در بین پرندگان نیز دراج، هوبره، زاغ بور، گیلانشاه خالدار، پلیکان خاکستری باکلان و انواع پرندگان شکاری از جمله بحری، بالابان، هما، عقاب طلایی و عقاب ماهیگیر در این استان قابل مشاهده برای علاقه مندان به محیط زیست است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: حدود یک میلیون و 500 هزار هکتار از گستره استان به عنوان منطقه حفاظت شده تحت نظارت این اداره کل قرار دارد.

سعید محمودی اظهار داشت: این استان از مناطق منحصر به فرد کشور از نظر تنوع اقلیم، تنوع آب و هوایی، وسعت و زیستگاه های جانوری است بر این اساس از 114 گونه پستانداران کشور بسیاری از آنها در استان یافت می شوند.

سعید محمودی بیان کرد: این استان با توجه به داشتن تنوع اقلیمی، زیستگاه مناسبی برای زندگی گونه های مختلف جانوری است به طوری که وجود برخی گونه ها از جمله تمساح پوزه کوتاه، زاغ بور و سنجاب بلوچی مختص این استان است.

وی افزود: گاندو یا تمساح پوزه کوتاه جانوری باقیمانده راسته کروکودیل ها که در 225 تا 265 میلیون سال قبل می زیسته اند، است که در ایران تنها زیست این گونه در رودخانه باهو کلات و برخی انتشعابات آن مانند رودخانه کاجو و سرباز است.

وی افزود: گاندو جانوری بسیار خجالتی، محتاط و ترسو است و به سختی می توان آن را مشاهده کرد حداکثر طول آن چهار تا پنج متر است ولی با طول کمتر و بیشتر نیز دیده می شوند و غذای اصلی شان به طور عمده ماهی، لاک پشت، پرندگان آبزی و لاشخورها است.

وی تصریح کرد: کروکودیل‏ها یا به گویش محلی گاندو از هندوستان، سیلان تا پاکستان غربی و بلوچستان جنوبی پراکنده ‏اند و رودخانه سرباز غربی ‏ترین نقطه انتشار کروکودیل در آسیاست و دارای ارزش توام ملی و بین‏ المللی است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان کرد: نسل این گونه در سطح جهان در معرض نابودی قرار دارد و به همین سبب در دنیا به عنوان یک جانور نادر مطرح است.
وی افزود: در سرشماری چند سال پیش از سوی کارشناسان این اداره کل شمار گاندوها یا تمساح های پوره کوتاه ایرانی به 200 عدد رسیده است.

محمودی خرس سیاه را از دیگر گونه های جانوری سیستان و بلوچستان ذکر کرد و گفت: این حیوان از راسته گوشت خواران و تیره خرس ها و یکی از دو گونه خانواده خرس های ساکن ایران است.
وی بیان کرد: پراکنش خرس سیاه در ایران محدود به مناطق جنوب شرق به ویژه سیستان و بلوچستان است و زیستگاه این گونه با ارزش و کمیاب نواحی کوهستانی و جنگلی استان است.

وی با بیان اینکه رژیم غذایی خرس سیاه آسیایی بسیار متنوع و در واقع همه چیزخوار است گفت: براساس طبقه بندی سازمان های جهانی این گونه در زمره حیوانات در آستانه انقراض قرار گرفته بطوری که امکان محو شدن و نابودی آن محتمل است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: خرس سیاه معمولا در منطقه حفاظت شده جنگلی شهرستان نیکشهر که تیپ غالب گیاهی آن داز و کهور به عنوان یکی از منابع تامین کننده تغذیه این حیوان، زیست می کند.

وی گفت: همچنین منطقه حفاظت شده کوه بیرک حدفاصل شهرستان های سراوان و خاش یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ ایرانی است.

محمودی با بیان اینکه پلنگ ایرانی از راسته گوشتخواران و تیره گربه سانان بزرگ دارای بدن دراز و باریک، دستها و پاهای قوی، پنجه ها و ناخن های بزرگ، گوش هایی کوتاه و دم دراز است افزود: با توجه به سرشماری های صورت گرفته از سوی این اداره کل هم اینک جمعیت این گونه جانوری در سیستان و بلوچستان در سطح خیلی خوب و قابل قبول قرار دارد.

وی با بیان اینکه رنگ بدن پلنگ ایرانی ترکیبی از خال های مشکی، سفید مایل به زرد یا خاکستری است و طول بدن این حیوان تا 160 سانتیمتر گاهی تا 180 سانتیمتر و طول دم آن نیز تا 110 سانتیمتر می رسد، اظهار داشت: پلنگ ایرانی به دلیل حس قلمرو طلبی در تمام سیستان و بلوچستان به صورت پراکنده زیست می کند اما بیشترین پراکنش این گونه جانوری در منطقه حفاظت شده کوه بیرک شهرستان سراوان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: با وجودی که جمعیت قابل توجهی از پلنگ ایرانی در سیستان و بلوچستان زیست می کنند اما تلفات این گونه جانوری در استان نسبت به کل کشور کمتر است.

وی ادامه داد: کاهش تلفات پلنگ ایرانی در استان به علت نداشتن دشمنان طبیعی از یک سو و از سویی کنترل مطلوب این اداره کل در مناطق زیست این حیوان است.

وی تصریح کرد: همچنین جای بسی خوشحالی است که مردم فهیم سیستان و بلوچستان با داشتن آگاهی بالا در رابطه با حفاظت از گونه های جانوری مختلف از جمله گونه نادر پلنگ ایرانی همکاری بسیار خوبی با محیط بانان محیط زیست دارند.

وی خاطر نشان کرد: سیستان و بلوچستان از جمله استان هایی است که کمترین شکار گونه های جانوری در معرض خطر انقراض در آن انجام می شود و مردم آن حفظ محیط زیست مناطق خود را جدی گرفته اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیکشهر نیز گفت: جنوب سیستان و بلوچستان به ویژه محدوده شهرستان نیکشهر یکی از زیستگاه های اصلی سنجاب بلوچی که به سنجاب راه راه و سنجاب نخلی نیز معروف است، بحساب می آید.

حسن ذاتی کیخا با بیان اینکه سنجاب بلوچی در زبان محلی به «هِردِک» مشهور است، افزود: از جمله مشخصات این حیوان زیبا جثه کوچک تر از سنجاب ایرانی، گوش های متوسط و دم بلند و پشمالو است.

وی گفت: در سطح پشتی سنجاب بلوچی چهار نوار پهن و تیره در زمینه سفید وجود دارد که علامت مشخصه آن است و سطح زیرین بدن سفید و موهای دم مخلوطی از تیره و سفید است، زیستگاه این حیوان در بوستان ها و نخلستان ها است.

کیخا گفت: پراکندگی سنجاب بلوچی در ایران فقط در نواحی جنوب شرقی بلوچستان مشاهده شده است و در زمان حاضر جمعیت نسبتا مناسبی از این گونه در شهرستان های نیکشهر، چابهار و سرباز وجود دارد.

وی از عادات مهم این سنجاب را فعال بودن در روز بیان کرد که در فصل زمستان تمام ساعات روز را شامل می شود، این سنجاب ها در نزدیکی یکدیگر دیده می شوند، سنجاب بلوچی بر روی درختان زندگی می کند و لانه خود را در میان شاخه های انبوه می سازد.

کیخا گفت: از دیگر ویژگیهای سنجاب بلوچی که به طبیعت گیاهی و انسانی نیز کمک شایانی می کند، حرکت در بین درختان خرما است که باعث گرده افشانی و بارور شدن نخیلات می شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر گفت: وجود گونه های شاخص مانند خرس سیاه بلوچی و پلنگ در طبیعت نیکشهر نشان از سلامت محیط زیست، بکر بودن این منطقه و امنیت بالا برای زیست و زاد و ولد این گونه ها است.

ذاتی کیخا بیان کرد: طبیعت بکر و کوهستانی شهرستان نیکشهر محیط امنی برای زیست انواع گونه های جانوری نظیر خرس سیاه بلوچی، پلنگ، قوچ و میش، کل و بز و پرندگان مهاجر فلامینگو، اگرت و تیهو، باقرقره و غیره است.

وی گفت: خرس سیاه بلوچی که در گویش مردم بلوچستان با نام های «مم» و «حرس» شناخته شده است، یکی از شاخص ترین گونه های حیاط وحش در شهرستان نیکشهر است.

وی افزود: خرس سیاه از گونه های زیبا و نادری است که در این منطقه از ایران زندگی می کند و جثه متوسط در بین گونه های دیگر خرس ها و طول بدن این جانور با توجه به شرایط محیطی و نوع تغذیه ای که انجام می دهد متغیر از 130 تا 180 سانتی متر است.

وی گفت: پلنگ از گونه های حمایت شده و در خطر انقراض محسوب می شود که حضور آن در طبیعت نیکشهر در سالیان اخیر با عکس برداری به وسیله دوربین های تله ای و مشاهدات مردمی و محیط بانان کاملا آشکار است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیکشهر بیان کرد: پلنگ به عنوان یکی از گوشتخواران بزرگ است که جایگاه خاصی در چرخه حیات وحش منطقه دارد.

کیخا ادامه داد: پلنگ گربه ای بزرگ با بدن عضلانی ولی نرم و قابل انعطاف است که بدنش از خال های تو خالی پوشیده شده و اندازه آن از 110 تا 195 سانتی متر و وزن آن تا 90 کیلوگرم می رسد.
وی افزود: این نوع گربه سان در مناطق دارای آرامش شب و روز فعال است، ولی در مناطقی که احساس خطر کند فقط در شب فعال می شود.

وی بیان کرد: پلنگ به صورت انفرادی زندگی و با سرعت کم حرکت می کند و معمولا در غارهای کوچک و شکاف تنه درختان و زیر تخته سنگها لانه می سازد و از قدرت شنوایی فوق العاده ای برخوردار است.

تالاب بین المللی هامون در زمان پرآبی مامن و زیستگاه انواع جانواران به ویژه پرندگان، حیوانات مختلف و متنوع، ماهیان و خزندگان بود که با خشک شدن این تالاب بین المللی زیستگاه شمار زیادی از حیات وحش نیز به نابودی کشیده شد.