برخلاف پاهای کوچک‌شان، این نژاد بسیار پر جنب-و-جوشِ و توان پرش از روی میزها و کاناپه‌های کوتاه را دارد. همیشه هم یه راهی پیدا می‌کنند تا بر روی کابینت‌های آشپزخانه لم بِدَن و اگر هم یک وسیله‌ی دیگری در آشپزخانه باشد، آن را به عنوان کمکی به بالا رفتن به کار می‌گیرند.

اطلاعات کلی

وزن: ۲-۴ ک.گ.

همراهان ایده‌آل: آنهایی که اولین بار است گربه می‌آورند، خانواده‌ها با فرزند، افراد مجرد، سالمندان

ویژگی بارز: پاهای کوتاه، موهای بلند و کوتاه، شخصیت خوش مشرب

زندگی با این نژاد چه‌گونه است

مونشکین‌ها بسیار خوش مشرب و بازیگوش‌اند. و از اینکه مورد توجه قرار گیرند لذت می‌برند. به سبب آنکه از مخلوط نژادهایی پدید آمده، نسبت به دیگر گربه‌های شناخته‌شده، شخصیت‌های متنوع‌تری دارند.

آنچه باید در موردشان دانست

با اینکه پاهای‌شان کوچک است، اما نتوانسته جلوی پرش‌های‌شان را بر روی مبل بگیرد.

مونشکین‌های مو بلند می‌بایست مرتب به موهای‌شان رسیدگی شود تا همیشه آراسته بمانند و مشکلی برای موهای‌شان پیش نیاید.

این یکی از بحث برانگیز‌ترین نژادهاست، تا جایی که انجمن گربه‌های پر زرق-و-برق آنها را به عنوان نژاد گربه نپذیرفته است.

تاریخچه‌ی مونشکین

مونشکین امروزی در سده‌ی ۱۹۸۰ در لویزیانا پرورش یافته است. این نژاد از یک گربه‌ی پاکوتاه به نام تولوز، با گربه‌ی مو بلند دیگری به نام مونور به وجود آمده است.

در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰، گروهی از پرورش‌دهندگان از جمله انجمن بین‌المللی گربه‌ها، این گربه‌را در لیست دیگر نژادها ثبت کردند. در ۱۹۹۵ هم توسط انجمن تی‌آی‌سی‌‌ای به رسمیت شناخته شد. اما انجمن گربه‌های زرق-و-برق و انجمن گربه‌های زرق-و-برق آمریکا پذیرفته نشده تنها به سبب پاهای کوچکش.

ظاهر مونشکین

مشخصه‌ی بارز این نژاد پاهای کوتاه‌شان است و بقیه‌ی بدنشان به اندازه‌ی معمول است. موهای‌شان هم بلند و هم کوتاه است و تقریبا در همه رنگی یافت می‌شوند.

منبع:ایران پت