مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نقده گفت: با تلاش یک نوجوان دوستدار طبیعت در این شهرستان یک قطعه لک لک مصدوم پس از مداوا و بازیافتن سلامتی در دامان طبیعت این شهرستان رهاسازی شد.

فرامرز سفری روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این نوجوان، لک لک سفید را که مجروح شده و قادر به پرواز نبود ، در اطراف منزل خود پیدا کرده و سپس برای مداوا به اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان تحویل داده بود.

وی بیان کرد: با تلاش این نوجوان و همکاری کارکنان اداره حفاظت محیط زیست این لک لک پس از مدتی سلامتی خود را به دست آورده و با حضور این نوجوان دوستدار طبیعت در تالاب آق قلعه این شهرستان رهاسازی شد.

سفری با بیان اینکه در سال های اخیر احترام به طبیعت و گونه های مختلف زیستی به ویژه پرندگان در میان مردم افزایش یافته است ، از این حرکت شایسته نوجوان نقده ای در نجات جان این پرنده قدردانی کرد.

به گزارش ایرنا ، لک لک سفید بیش از 100 سانتیمتر طول دارد و در زمره بزرگترین پرندگان کنار آبزی (خشکی - آبزی) به شمار می رود.

رنگ آمیزی پر و بال این پرنده به گونه ای است که از سایر پرندگان سفید ، متمایز می شود به طوری که پرنده نر و ماده همشکل و به رنگ های سیاه و سفید با پاها و منقار بلند و قرمز رنگ و گردن دراز و کشیده به رنگ سفید دیده می شود.

این پرنده اغلب در کنار آب ، روی یک پا ، ایستاده و با تأنی راه رفته و در هنگام پرواز نیز آهسته بال زده و اغلب به صورت بالباز ، اوج گیری کرده و در ارتفاع بالا پرواز می کند.

لک لک به صورت دسته های نامنظم مهاجرت کرده و پرنده ای انسان گراست که اغلب از ماهی ، دوزیستان ، حشرات ، نرم تنان و گاهی نیز از جوندگان کوچک و خزندگان تغذیه می کند.

در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کنند که از این تعداد ، تالاب های درگه سنگی ، حسنلو و یادگارلو جزو تالاب های بین المللی هستند.

شهرستان نقده در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است