وجود آشفتگي در زندگي شهري و صنعتي امروز ضرورت ايجاد آرامش را دو چندان مي‌كند، براي دستيابي به اين مهم روش‌هاي متعددي در پيش روي ما قرار دارد و تنها با باز كردن چشم سومي مي‌توان بر اين مقوله تسلط يافت. يكي از روش‌هاي رسيدن به آرامش دسترسي به محيط طبيعي است، متاسفانه امروزه با گسترش زندگي آپارتماني رابطه انسان با طبيعت به ميزان قابل توجهي قطع شده است و انسان همواره در تلاش است تا اين خلاء بزرگ را با كشاندن گوشه‌هايي از طبيعت به محل زندگي خود پر كند. در كشور‌هاي توسعه يافته آكواريوم جزيي از دكوراسيون داخلي منازل، فروشگاه‌ها و اماكن تجاري به‌شمار مي‌رود. روان‌شناسان معتقدند 15 دقيقه تماشاي آكواريوم، مي‌تواند انسان را به مدت 48 ساعت شاداب نگه دارد و بر تمركز افراد جهت يادگيري بيفزايد. گذشته از آن آكواريوم مي‌تواند به زيبايي معماري داخلي منزل كمك شاياني كند، البته رعايت اصول صحيح در به كار گيري آكواريوم، بسيار مهم و قابل اهميت است.
بسياري از معماران و طراحان داخلي تنها به پيش‌بيني مكاني براي قرارگيري آكواريوم بسنده مي‌كنند و از محدوديت استفاده آكواريوم در محيط‌هاي خاص غافلند. بايد توجه داشته باشيد كه به‌كارگيري غيراصولي آكواريوم نه تنها به زيبايي فضا كمك نمي‌كند بلكه با رشد جلبك‌ها منظره زننده‌اي را ايجاد مي‌كنند.

بنابراين جهت طراحي و تعبيه آكواريوم در طرح خود مي‌‌بايست عوامل زير را مورد توجه قرار داد:

انتخاب آكواريوم

آكواريوم‌ها را مي‌توان به چهار گونه استوايي، مرجاني (آب شور)، رودخانه‌اي و مردابي طراحي كرد، انتخاب گونه‌اي خاص به شرايط اقليمي مكاني كه آكواريوم در آن قرار مي‌گيرد بستگي دارد. به عنوان مثال انتخاب طرح استوايي مستلزم وجود نور طبيعي مناسب و دماي معتدل است.

در اينجا به‌صورت جداگانه گونه‌هاي مختلف را مورد بر رسي قرار مي‌دهيم.

آكواريوم استوايي

همان طور كه قبلا گفته شد ساختار آكواريوم استوايي به گونه ايست كه نيازمند نور زياد و دماي مناسب است، البته نور بيش از حد نيز باعث رشد نا متجانس جلبك‌ها مي‌شود و به ظاهر آكواريوم لطمه زيادي مي‌زند.

در طراحي اكواريوم استوايي از گياهان آبزي به‌صورت فشرده استفاده و سعي كنيد حتي‌الامكان تمامي نقاط آكواريوم را پوشش دهيد. از گياهان استوايي مي‌توان واليز نريا، كريپتون و برگ سيب را نام برد.

دماي مناسب براي اين آكواريوم 28 تا 32 درجه سانتيگراد است. مرحله بعد انتخاب گونه ماهيان است، گوپي، آنجل، بلك ويدو، نئون و انواع تترا‌ها، ماهيان آكواريوم استوايي را تشكيل مي‌دهند.

آكواريوم مرجاني

همان طور كه از نامش پيداست، آكواريوم مرجاني محيطي پوشيده از مرجان‌ها و صدف‌هاي در يايي است.

آب اين گونه شور است و مي‌بايست از ماهيان آب شور (دريايي) استفاده كرد. دلقك ماهي، آنجل آنتن ‌دار، خفاش و خروس دريايي مي‌توانند به عنوان ماهيان اين نوع آكواريوم انتخاب شوند.

آكواريوم رود خانه‌اي

همه مي‌دانيم كه رودخانه‌ها پوشيده از قلوه سنگ و صخره‌هاي سنگي هستند، بنابراين سعي كنيد آكواريوم را به شكل كف رود خانه طراحي كنيد، استفاده از تعدادي صخره كوچك آكواريوم را به محيط طبيعي نزديك‌تر مي‌كند.

بهتر است در آكواريوم رودخانه‌اي از ماهيان گوشتخوار استفاده كنيد، ماهيان مناسب اين محيط، اسكار، دراگون، كارد ماهي و انواع سيچلايد‌ها هستند.

استفاده از گياه در اين آكواريوم پيشنهاد نمي‌شود زيرا معمولا توسط ماهيان نابود و ريشه‌كن مي‌شوند. دماي مناسب براي اين آكواريوم 22 تا 28 در جه سانتيگراد با نور ملايم است.

آكواريوم مردابي

ماهيان مناسب اين آكواريوم را فايتر، كت فيش، پوزه خرگوشي و گورامي‌ها تشكيل مي‌دهند. گياه گندمي نيز مناسب‌ترين گياه براي اين آكواريوم است.

بر خلاف تصور مردم راه‌اندازي آكواريوم و نگهداري يك آكواريوم بسيار ساده است و نيازمند داشتن تخصص خاصي نيست. خوشبختانه در ايران به ميزان قابل ملاحظه‌اي فرهنگ نگهداري آكواريوم رشد يافته و افراد زيادي به پرورش و نگهداري اين موجودات دوست‌داشتني روي آورده‌اند.