فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  8
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: گل رازقي

 1. #1
  کاربر عادی Qmars آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  18
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  گل رازقي

  رازقی

  بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است . برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر ، سفید رنگ و بسیار معطر . از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلها مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد . (برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید. )


  نام علمی گل رازقی که از لحاظ عطر معروفترین گلهای کشور ما است Jasminum Sambac Sol می باشد .
  از خانواده زنبق ها Oleaceae که سرزمین اصلی اش عربستان است ( زنبق نام ناحیه ای است در عربستان ) امروزه پرورش این گل در منطقه وسیعی از آفریقایشمالی گرفته تا خاور زمین و آسیای میانه گسترده شده است .
  بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است . برگهای آندائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر ، سفید رنگ و بسیار معطر . از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلها مرتبأ شکفته میشوند و هر گلحدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
  بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گلرازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
  دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیرتشخیص داده اند :
  ۱) گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت وبحرین ) و بنگال .
  ۲) گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا .
  ۳) گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستانو ایران .
  نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتردوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آبو هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورتگلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
  در مناطق یاد شده یک نوع یاس گلدانی نیز پرورش داده می شود کهموسوم به یاس رازقی با نام علمی Jasminium Pubescens میباشد بوته این گل دراستانهای شمالی کشور ما نظیر گل رازقی نیمه بالارو است و در استانهای جنوببالارونده .
  برگهای آن شبیه گل رازقی بوده و دو به دو متقابل است ولی گلهایآن کوچک و مانند یاس سفید ( چمپا ) Jasminium officinalis L. ستاره شکل بوده و ازلحاظ عمر همانند گل رازقی می باشد .
  با این تفاوت که دوام شکوفائی هر گل کم است و طول مدت گل دادن وتعداد گلها بیشتر که عمر عطر افشانی آنرا زیادتر می سازد .
  در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاسرازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار میبندند .
  در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأباید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأدر شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
  آب و خاک مناسب :
  چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ،خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شودنباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد .
  در مناطق پرورش این گلها تناسب خاک گلدانها بقرار زیر است :
  خاک برگ پوسیده درختان جنگلی ( هوموس ) ۳ قسمت ، شن شسته شده ۲قسمت ، خاک معمولی باغچه ۱ قسمت . دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیطفرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .بعلاوه از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد .
  بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کودگوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پساز بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند .
  در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائیمخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوریدر هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
  علاقمندان پرورش این گلها در تهران و شهرستانهای مرکزی میتوانند برای خنثی کردن اثرات زیان بخش آب آهکی و قلیائی یک قطعه زاج سیاه (سولفاتآهن ) در کنار گلدان گذارده هنگام آبیاری آب را رویآن بریزند .
  طرق تکثیر :
  گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمهزدن و کشت پاجوش زیاد می کنند .لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
  ۱) تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه :
  برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته رادر اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد .
  با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه هایتازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را اززیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلاذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند .
  معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی ازپوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند .
  باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدانفقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطرشکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نمودهشاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداریشن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا رویطاقچه دیوار قرار داد .
  پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهایجداگانه منتقل نمود .ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه هایریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد.
  بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء اززیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سومقطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درونگلدان های جداگانه کاشت . ( این عمل را در اصطلاح باغبانی از شیر گرفتن نهالهایجوان مینامند).
  ۲) تکثیر با قلمه :
  قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه هااز شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفتهدرون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشمداشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از۵ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آنقبلا ذکر شده است انتقال داد .
  ۳) تکثیر از راه پیوند :
  گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوندشکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأدر هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضیجنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموسرهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
  عطر گیری :
  در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیعو هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد .
  بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس درسال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است :
  مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم
  مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم
  ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم
  اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومیداشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت میکنند .
  کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند .( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C۶ H۶آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود )عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد .

 2. #2
  کاربر میهن پت Jasmine آواتار ها
  حیوان خانگی
  طوطی
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  190
  میانگین پست در روز
  0.03
  نوشته ها
  67
  مطلب مفیدی بود
  اگه میشه عکس هم بذارید.

 3. #3
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  عکس باید یه آپلود بشه چون این عکس ها اینجا نمایش داده نمیشود
  لطفا عکس ها را آپلود کنید
  ممنون


  و اما چگونه می توان همانند یک انسان واقعی زیست......


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید