وقتی بارش باران آغاز می‌شود، صرف‌نظر از حس لطیفی که وجودمان را در برمی‌گیرد، به دنبال سرپناهی هستیم.

در روزهای بارانی، دور و اطراف خود چترهایی را می‌بینید که بالا و پایین می‌روند، می‌دوند، قدم آهسته کرده، می‌ایستند و شاید لحظه‌ای کنار رفته تا چهره‌ی پنهان شده در پشت آنها هویدا شود.
این بار اما به بارش باران، جانورانی به دنبال سرپناه و چترهایی از جنس طبیعت خواهیم پرداخت.


جانوران در حیات وحش و هنگام بارش باران، راه‌های متفاوتی را برای فرار و پیدا کردن سرپناه در پیش می‌گیرند. آنها گاهی زیر برگی سبز، گلی خوش‌رنگ یا قارچی پناه می‌گیرند و به انتظار فرو افتادن آخرین قطرات باران می‌نشینند. شاید در این لحظات آنها بیش از هر زمان دیگری به انسان‌هایی شباهت پیدا می‌کنند که در وضعیتی مشابه و در زیر چترهای رنگارنگ خود، پنهان شده‌اند.جانوران بزرگ‌تر در چنین لحظاتی به دنبال جان پناهی در خور خود می‌گردند. درخت، سنگ و صخره نیاز آنها را به خوبی مرتفع می‌کند. اما اورانگوتان و اغلب میمون‌ها راه‌کاری هوشمندانه‌تر را در پیش می‌گیرند. آنها به خوبی متوجه شده‌اند که استفاده از برگ درختان موز، همچون چتری کارآمد، آنها را از ریزش باران در امان نگاه می‌دارد.
شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید حتی ماهی‌ها و دوزیستان هم گاهی از ریزش باران در عذاب هستند، به همین دلیل به اعماق برکه و رودخانه فرو رفته و در سکوت و آرامش به انتظار پایان ریزش باران می‌نشینند.

حتی گاهی ممکن است سنجابی بازیگوش را ببینید که از چتری طبیعی و بامزه استفاده می‌کند تا از خیس شدن خود جلوگیری کند.

تصاویری که در ادامه به تماشای‌شان خواهیم نشست، از چنین لحظاتی گرفته شده‌اند.

جایی که قطرات باران به لطف چترهایی برگرفته از دامان طبیعت بدون آسیب زدن به موجودات، به دنیای اطراف ما زندگی می‌بخشند.


منبع:zoomit