تهران - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: تخلفات محیط زیستی در ایام نوروز 94 نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته حدود 30 درصد کاهش داشته است.


سرهنگ حمید رضا خیلدار روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه تمام تخلفات محیط زیستی جرم است، در روزهای تعطیلات نوروزی شاهد کاهش تخلفات محیط زیستی نسبت به سال گذشته بودیم.

وی اظهار کرد: از 25 اسفند 93 تا 15 فروردین 94 نیروهای یگان حفاظت محیط زیست با همکاری کارکنان استانی سازمان حفاظت محیط زیست در سراسر کشور در آماده باش بودند که این مساله نقش مهمی در پیشگیری از تخلفات داشته است.

سرهنگ خیلدار گفت: در تعطیلات نوروزی 128 نفر از متخلفان صید و شکار دستگیر شدند و 265 قطعه شکار غیر مجاز پرندگان گزارش شده است.

وی با بیان اینکه در این ایام 69 قبضه سلاح غیر مجاز نیز کشف شده است افزود: کشتار غیر مجاز 27 راس پستاندار و تلف شدن 3 قلاده پلنگ نیز در این مدت گزارش شده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره قاچاق سمندر لرستانی گفت: سمندر لرستانی گونه ای در خطر انقراض است که هر ساله در روزهای پایانی سال شاهد زنده گیری و فروش آن همراه با ماهی قرمز در میادین میوه و تره بار و سطح شهرها هستیم.

وی اظهار کرد: بر این اساس پیشگیری از قاچاق این گونه در خطر انقراض در دستور کار سازمان محیط زیست قرار گرفت و از 10 اسفند 93 نیروهای یگان حفاظت محیط زیست با همکاری پلیس پیشگیری و تشکل های مردم نهاد به صورت آماده باش بودند تا از زنده گیری و قاچاق سمندر لرستانی جلوگیری شود.

سرهنگ خیلدار افزود: با اجرای طرح آماده باش حتی یک مورد از قاچاق سمندر لرستانی در سراسر کشور گزارش نشده است زیرا اجرای طرح آماده باش اجازه شکار آنرا از مبدا به هیج فردی نداد.

سمندر کوهستانی لرستان (سمندر خالدار قیصری، قمصری، خالدار امپراتور) با نام علمی Neurergus kaiseri گونه ای سمندر رنگی است که در جنوب رشته کوه های زاگرس در نزدیکی شهبازان لرستان زندگی می کند.

سمندر کوهستانی لرستان دارای بدنی به طول ۱۴ سانتیمتر و پوست آن در قسمت پشت قهوه ای رنگ با خال ها یا نوارهایی زرد یا نارنجی بوده که ظاهری زیبا به این دوزیست بومی ایران بخشیده است.

سمندر کوهستانی لرستان نخستین بار در سال ۱۹۳۸ از شمال منطقه شهبازان استان لرستان یافت شد. این گونه به عنوان یک گونه بومی منحصرا درمرزهای جنوبی استان لرستان در بخش پاپی و شمال استان خوزستان یافت می شود.

سمندر لرستانی از حشره ها، تخم و لارو آنها، کرم خاکی و بند پایان کوچک تغذیه می کند.

تخمین زده می شود که کل جمعیت بالغ سمندر کوهستانی لرستان کمتر از ۱۰۰۰ عدد باشد، رنگ بندی متفاوت و زیبایی این جانور سبب شده تا سود جویان به منظور فروش آن با قیمتی بالا در بازارهای آسیایی و اروپایی اقدام به شکار بی رویه این دوزیست کنند و آن را در خطر انقراض جدی قرار دهند.

مردم محلی نیز که آنرا به جای سمندر، ' مارمولک رنگی ' می نامند که سالانه تعداد زیادی از آنها را برای فروش در جشن های سال نو شکار می کنند.

تغییر اقلیم و بروز خشکسالی در منطقه نیز در کنار عوامل انسانی یاد شده سبب شده است تا اندک جمعیت باقیمانده از سمندرهای کوهستانی لرستان به سن تولید مثل نرسیده و تعدادشان در طبیعت روزبه روز کاهش یابد.


منبع:ایرنا