به گزارش زیست آنلاین از برترین ها: شمار پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیست‌ها و ماهی‌های کره‌زمین در چهار دهه گذشته تا ۵۰ درصد کمتر شده است. کارشناسان هشدار می‌دهند که شکار و ماهی‌گیری بی‌رویه و عدم توجه به حفظ طبیعت آینده انسان را به خطر ‌می‌اندازد.

تاز‌ه‌ترین گزارش انجمن جهانی دوستداران طبیعت و محیط‌زیست، Der World Wide Fund For Nature (WWF) از کاهش قابل توجه جمعیت جانوران مهر‌ه‌دار کره‌زمین خبر می‌دهد.

بر اساس این گزارش که منتشر شد، شمار مهره‌داران خشکی و دریازی کره‌زمین تا ۳۹ درصد کاهش پیدا کرده است. این رقم در مورد جانوران آب‌شیرین به ۷۶ درصد رسیده است.

گزارش انجمن جهانی دوستداران طبیعت و محیط‌زیست بر مبنای جمعیت ۳۲۰۰ گونه‌مهر‌ه‌دار که شامل پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیست‌ها و ماهی‌ها می‌شود، در سال‌های ۱۹۷۰ و ۲۰۱۰ میلادی تدوین شده است.

در این میان ۱۵۶۲ گونه جانوار خشکی، ۷۵۷ جانور آب‌شیرین و ۹۱۰ جانور دریازی در نظر گرفته شدند که شامل گونه‌های مختلف از فیل تا کوسه و لاک‌پشت تا تمساح می‌شدند. شدیدترین کاهش آمار که ۸۳ درصد گزارش شده در آمریکای لاتین ثبت شده است.

انجمن جهانی دوستداران طبیعت و محیط‌زیست در گزارش خود تصریح کرده است که شمار پستانداران، پرندگان، خزندگان دوزیستان و ماهی‌ها در سراسر جهان به طور متوسط تا پنجاه درصد تعداد آنها در ۴۰ سال پیش کاهش پیدا کرده است.

این نهاد همچنین خاطر نشان کرده است که این آمار بسیار بیشتر از رقمی است که تا کنون تصور می‌شد.

در ادامه تأکید شده است که تغییرات آب‌وهوایی روند کاهش جمعیت گونه‌های حیوانی را افزایش داده است. در کشورهای ثروتمند از جمله کویت، قطر دانمارک، بلژیک، آمریکا یا سنگاپور تولید بالای گاز دی‌اکسید کربن یکی از دلایل پراهمیت کاهش تعداد جانوران بوده است.

در مقابل در کشورهای فقیر، استفاده بی‌رویه از جنگل‌ها و مراتع موجب کاهش شمار جانوران مهره‌دار شده است.

در این گزارش همچنین به مشکلات ناشی از افزایش شمار جمعیت انسانی اشاره شده است. شمار جمعیت انسانی کره زمین از ۷/ ۳ میلیارد نفر در سال ۱۹۷۰ میلادی به حدود ۷ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۰ رسیده است.

مارکو لامبرتینی، مدیر انجمن جهانی دوستداران طبیعت و محیط‌زیست (WWF ) در مقدمه این گزارش نوشته است: «ما از هدایای طبیعت به گونه‌ی استفاده می‌کنیم که گویی بیش از یک کره زمین در اختیار داریم.»

او تصریح کرده است انسان با قطع گسترده درختان که سریعتر از امکان رشد آنهاست و تخریب محل سکونت حیوانات و تخلیه اقیانوس‌ها از ماهی‌‌ها آینده خود بر سطح کره‌‌خاکی را به خطر می‌اندازد.

در ادامه، حیواناتی را نام برده‌ایم که در حال انقراض هستند.
شاه کبرا


شاه کبرا، درازترین مار سمی جهان است و درازای آن می‌تواند به 6.7 متر هم برسد. این گونه از کبرا بصورت گسترده‌ای در آسیای جنوبی و بخشهایی از هند یافت می‌شود اما بطور معمول در مناطق جنگلی زندگی می‌کند. کلمه افیوفاگوس از زبان یونانی گرفته شده و به معنای مارخور است. بیشتر رژیم غذایی این نوع مار شامل مارهای دیگر می‌شود. مارهایی که شاه کبرا از آنان تغذیه می‌کند شامل مارهای افعی بزرگ و حتی گونه‌های کوچک می‌باشد. زهر شاه کبرا بیشتر **** اعصاب است و بوسیله آن، این مار می‌تواند فقط با یک بار گزیدن انسان را از پای درآورد. مرگ و میر ناشی از گزیدن این مار به بیش از ۷۵% می‌رسد.شاه کبرا از لحاض میزان زهر بیشترین زهر را در بین ماران دارد می‌تواند در گزش میزان ٢تا ٧ میلی لیتر زهر را به بدن موجود وارد کند که این میزان برای کشتن ۱۲۲ موش کافی است.


پلنگ ایرانی

پلنگ ایرانی، بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران «در معرض خطر انقراض» آی‌یوسی‌ان قرار دارد.این پلنگ در اکثر نقاط ایران یافت می‌شود اما اندازه‌ها و رنگ آن‌ها با هم تفاوت قابل توجهی دارند. به طور کلی طول بدن پلنگ‌های بالغ به ۱۶۰ و گاهی تا ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد و طول دم آن‌ها ۱۱۰ سانتی‌متر است. وزن این پلنگ هم تا ۹۰ کیلوگرم و ارتفاع آن تا شانه تا ۷۵ سانتی‌متر می‌‌رسد.


گوسفند مارکوپولو

غُرم یا میش کوهی نوعی گوسفند وحشی است که در کوهستان‌های آسیای میانه (هیمالیا، تبت، پامیر، آلتای) زندگی می‌کند و بزرگ‌ترین گونه از گوسفند وحشی است. به مغولی به غرم، اَرغالی می‌گویند گه به معنی «مربوط به قله کوه» است.غرم پامیری را از آن‌جهت که در ادبیات غربی نخستین بار توسط مارکوپولو توضیح داده شده «گوسفند مارکوپولو» نیز می‌نامند. قد غرم‌ها به ۱۲۰ سانتیمتر و وزنشان به ۱۸۰ کیلوگرم هم می‌رسد.


پلیکان

پلیکان یا مرغ سقا، نوعی پرنده از خانواده مرغ‌سقاییان است. پلیکان‌ها پرندگان آبزی بزرگ با منقار بزرگ‌اند که می‌توانند برای انباشتن طعمه آن را متورم کنند. پلیکان‌ها جزو پرندگان غول پیکر محسوب می‌شوند و در بعضی از آنها طول بال به ۳متر می‌رسد، پلیکان‌ها دارای پروازی بلند و زیبا هستند پروازی که به ۱۰هزار پا نیز می‌رسد.
شیر آسیایی

شیر آسیایی، که با نام‌های شیر ایرانی، شیر هندی و شیر اورآسیایی نیز خوانده می‌شود، زیر گونه‌ای از شیرها است که هم اکنون تنها در جنگل گیر در گجرات هند یافت می‌شود جاییکه «شیر هندی» نامیده می‌شود. این زیرگونه از شیر زمانی از ایتالیا و یونان در ساحل دریای مدیترانه تا شمال شرقی هندوستان شامل ایران و شبه‌جزیره عربستان پراگندگی داشت اما شکار بیش از حد، آلودگی آب‌ها و کاهش شدید طعمه‌های این جانور به نابودی آن‌ها منجر شده تا جائی‌که امروزه تنها جمعیت باقی‌مانده اینگونه شیر در جنگل گیر واقع در گجرات هند یافت می‌شود.
آهوی تبتی

کل تبتی یا چیرو یا اُروُنگوُ حیوانی از خانوادهٔ گاوسانان است. متوسط قد آن به ۱۲۰ سانتیمتر می‌رسد. این نوع کل در دامنه‌های هیمالایا و به ویژه تبت و نپال زندگی می گند. کرک کل تبتی، که شاهتوش نامیده می‌شود بسیار گران‌بها است. به این دلیل بسیار شکار می‌شود و در حال نابودی است.
خرس قطبی

خرس قطبی خرس بزرگی است که معمولاً در قطب شمال زندگی می‌کند. این خرس معمولاً به عنوان خرس سفید یا خرس شمالی نیز شناخته می‌شود. با توجه به گرم شدن زمین این موجودات در حال از بین رفتن هستند.خرس قطبی فقط در قطب شمال زندگی می‌کند و بیشتر عمرش را روی یخهای شناور می گذراند. این حیوان بزرگترین جانور گوشتخوار خشکی و بزرگترین عضو خانواده خرسهاست و با سرمای اقیانوس منجمد شمالی به خوبی سازگار شده است. این حیوان بین ۴ تا ۸ سالگی بالغ و آماده تولید مثل می‌شود و هر بار یک تا سه توله به دنیا می‌آورد و ۲۵ تا ۳۰ سال عمر می‌کند.


ببر سریلانکا
لاک‌پشت دریایی

لاک‌پشت‌های دریایی ساکن تمام اقیانوس‌های جهان بجز قطب شمال هستند. این لاک‌پشت‌ها بین اقیانوس‌های جهان در حال سفر هستند.لاک‌پشت پشت تخت دریایی را فقط می‌توان در سواحل شمالی استرالیا یافت.لاک‌پشت‌های دریایی معمولاً در دریا معلق هستند و برای همین از یک سیستم تنفسی بی هوازی سود می‌برند که می‌توانند با حبس نفس خود برای مدت زیادی در زیر آب بمانند. همچنین آنان می‌توانند ریه خود را به سرعت از اکسیژن پر و خالی کنند. این لاک‌پشت‌ها می‌توانند تا ۸۰ سال عمر کنند.چند دهه طول می‌کشد تا این گونه از لاک‌پشت‌ها به سن بلوغ جنسی برسند. پس از این زمان لاک پشت‌های ماده هر ۲ تا ۴ سال برای تخم گذاری به ساحل برمی‌گردند و در هر فصل ۱ تا ۸ لانه حفر می‌کنند. آنها گودال‌های ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتری حفر می‌کند و ۵۰ تا ۲۰۰ تخم (بسته به گونه) در آن می‌گذارد. البته تا ۲۵۰ تخم هم در رابطه با لاک‌پشت پوزه عقابی گزارش شده‌است. سپس ماده لانه را دوباره پر کرده و به اقیانوس باز می‌گردد. کل این فرایند ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.


خرگوش آنگورا

موهای پشم مانند خرگوش آنگورا بسیار بلند است و این خرگوش ها نرم ترین و ظریف ترین مو را در بین نژاد های دیگر خرگوش ها دارند و میتوان برای تهیه لباس و کلاه های پشمی بکار رود .این نژاد از خرگوش از سال 1765 میلادی شناخته شد.