سگها حیوانات اجتماعی هستن که در طبیعت به طور دسته جمعی زندگی میکنند.چنین زندگی گروهی مزیت های زیادی داره مانند قدرتی که در تعداد بالای گروه وجود دارد یعنی هرچی تعداد بیشتر قدرت گروه بیشتر میشه و شانس برای به دست اوردن غذا هم زیاد میشه پس اجتماعی بودن و زندگی در گروه برای یک سگ فایده های زیادی داره.
در چنین گروهی وقتی سگ جوانی اضافه میشه از طرف سگهای دیگه مورد استقبال قرار میگیره و در گروه قبولش میکنن اما در هر حال بعضی از سگها نسبت به بقیه اجتماعی تر هستند.
بعضی از نژادهای خاص و سگهای تربیت شده برای مدت طولانی به تنهایی کار میکنند، کارهایی مانند نگهبانی و حفاظت از گله های دام یا منازل و املاک. با این حال هیچ سگی قادر نیست خارج از ناحیه قلمرو خود به خوبی بازی کنه یا با دیگران رفتار خوبی داشته باشه و اگه سگ شما به نظر نمیرسه که رفتار مناسبی داشته باشه این ممکن به این دلیل باشه که گرایشی به سگهای دیگه نداره یا اینکه تجربه بدی از ملاقات با تاره واردها داشته.
اگه سگ شما اجتماعی نیست یا پرخاشگره یا اینکه نمیتونه به طور معقول با سگای دیگه بازی کنه زمان اون رسیده که روش کار کنید تا بیشتر اجتماعی بشه ،در این مقاله ما اموزش مجدد سگی که با بقیه سگا رفتار خوبی نداره رو بررسی میکنیم.

مشکل چیست؟


قبل از اینکه شما روی دوست نداشتن سگهای دیگه توسط سگتون کار کنید اول باید بفهمید که سگتون از چه چیزایی خوشش نمیاد. ایا سگ خاصی وجود داره که شبیه سگ شما باشه؟ یا اینکه سگ شما ارومتره وقتی کنار بقیه سگاست یا اینکه وقتی طرفش میان با اونا درمیافته؟ ایا کاری که برای سگتون استرس زا باشه انجام میدید؟و ایا سگهای دیگر باید در محدوده مشخصی از سگ شما باشند؟اینها همه چیزهاییست که باید به ان توجه کرد

حذف محرکها


در مراحل اولیه زمانی که شما در حال کار کردن روی رفتارهای غیر اجتماعی سگ خود هستید سگتان را از معرض هر چیزی که برای او مشکل ایجاد میکند دور نگه دارید.
از بردن سگتان به محلهایی که سگها زیادند یا رفت وامد میکنند اجتناب کنید.برای اینکه بتوانید سگتان را اموزش دهید تا سگهای دیگر را بپذیرد شما باید برای او شرایط سختی را قرار دهید و به او اجازه ندهید با چیزهایی بازی کند که برای او واکنش های منفی را به دنبال دارد.

کمک گرفتن از طناب در برخی موارد


در قسمتی از اموزش سگتان برای اینکه روی محیط زندگی او کاملا کنترل داشته باشید تا با سگهای دیگر ملاقات نکند شما احتیاج دارید تا یک دوست یا یک مالک سگ با تجربه به شما کمک کند و همچنین از سگ اونا هم میتونید کمک بگیرید.اون سگ باید کاملا خوش رفتار و اروم باشه و از دستورات اطاعت کنه ،نباید از سگهای غیر اجتماعی و بد اخلاق در حل مسایل کمک گرفت.
ترتیبی بدهید که سگتان در محیطی ارام و راحت قرار بگیره قبل اینکه دوستتون برسه ، راجع به برقراری ارتباط انها با شما و اینکه در چه فاصله ای باشند و چطور به شما نزدیک بشن صحبت کنید.
از یک محیط ارام استفاده کنید و روی این مساله که چطور سگ دوستتون به سگ شما نزدیک بشه که اون واکنش منفی نشون نده کار کنید و اون سگ رو بهش نزدیک کنید وقتی سگاتون رفتار خوبی از خودشون نشون میدن یا رفتارشون مثبته بهشون افرین بگید و تشویقی بدید اما وقتی یه رفتار بد نشون میدن و یا ناراحتن سگهارو از هم دور کنید تا به ارامش کامل برسن .

تکرار


روش بالارو طی یک دوره چند هفته ای ادامه بدید و دوتا سگ رو بهم نزدیک و نزدیکتر کنید تا زمانی که اونا به هم عادت کنن و سگ شما با سگ دیگه اشنا بشه و بهش اطمینان کنه .
همیشه سگتون وقتی تحریک بشه عقب نشینی میکنه و شما سعی نکنید به طرف جلو هلش بدید ،وقتی که شما از مرحله اول گذشتید یعنی وقتی که سگتون نسبت به سگ دیگه در یک محل و در نزدیکیش واکنش مثبت نشون داد ازون زمان میتونید ترتیبی بدید که ازاد باشه و با سگ دیگه دوست بشه.
شاید سگتون رفتار تهاجمی داشته باشه پس اماده باشید اما پیشنهاد میکنیم تا جایی که ممکن دور بایستید و اجازه بدید دوتا سگ با احساسات هم اشنا بشن .خیلی زیاد تشویقشون کنید بهشون خوراکی خوشمزه بدید، محبت به از بین بردن این فاصله کمک میکنه .

وقتی یکبار سگ شما به سگ دیگری با این روش عادت کرد شما باید این روند رو با سگهای دیگری در اینده تکرار کنید ،سگ شما دیگر با حضور سگهای دیگر در شرایط عادی ازرده نمیشه.


منبع http://www.pets4homes.co.uk/pet-advice/how-to-retrain-a-dog-that-doesnt-like-other-dogs.html
مترجم​ elio tala