اهمیت تمرینات هوازی در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های تحلیل‌برنده مزمن ـ ماهیچه‌ها و مفاصل ـ قابل چشم‌پوشی نیست. نتایچ تحقیقات بسیاری كه بر روی انسان‌ها انجام شده، ثابت می‌كند كه این تمرینات تاثیرات موثری در بهبود عملكرد ماهیچه‌ها، حافظه و جریان خون در مغز دارد. خیلی از اهداف درمان در بیمارهای‌ مزمن تحلیل‌برندهٔ اعصاب به وسیله ورزش، تمرینات هوازی و ایروبیك مرتفع می‌شود. پیاده‌روی و شناكردن از تمریناتی هستند كه بیشترین و بهترین تاثیر را در درمان این بیماری دارند. هر دوی این تمرینات بسیار مناسب‌اند و نباید تنها به یكی از آنها اكتفا كرد.
به طور كلی شنا ماهیچه‌ها را تقویت می‌كند و باعث می شود تا مفاصل بدون استرس و فشار حركت كنند.
از طرفی پیاده‌روی موجب بالا بردن مقاومت و ایستادگی بدن می‌شود. در بیماران مسن، مخصوصا مبتلایان به آرتریت، وجود برنامه‌ای شامل تمرینات ورزشی بسیار مناسب است. به علاوه استراحت كردن بین تمرینات ورزشی منسجم و سخت به بیمار كمك می‌كند تا آمادگی بیشتری برای انجام تمرینات بعدی داشته باشد. با این تفاسیر اجرا و رعایت این نكات است كه باعث می‌شود از بروز برخی بیماری‌ها در حیوانات خانگی خود پیشگیری كنیم.
تحقیات نشان داده، سگ‌ها به دلیل بازیگوشی تمایل بیشتری به شناكردن نسبت به پیاده‌روی نشان می‌دهند. اما بهترین حالت برای شروع تمرینات ورزشی، پیاده‌روی یا شناكردن روزانه به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه برای ۲ هفته است. بعد از این تمرین افزایش مدت زمان تمرین تا ۳۰ دقیقه دو بار در هفته (شنا یا پیاده‌روی) و پیاده‌روی ۱ ساعته در هفته بسیار موثر و پرفایده است. اگر سگ شما به این پیاده‌روی عادت دارد، قطعا نتایج این تمرینات سریع‌تر نمایان می‌شود. با این وجود، به خاطر داشته باشید كه بعد از هر تمرین شدید باید به او اجازه استراحت دهید. تداوم و تكرار این تمرینات بسیار مهم است. و بهتر است كه پیاده روی در فضای باز و بیرون از منزل انجام گیرد.
در بسیاری از موارد گزارش شده كه مبتلایان به اختلالات نخاعی مزمن به دلیل عدم توجه به ورزش به‌خصوص تمرینات هوازی و ایروبیك در وضعیت خود باقی می‌مانند واضح است كه در این بیماری، استراحت كردن و لمیدن در رختخواب نه‌تنها به بهبود بیماری كمك نمی‌كند بلكه مضر نیز هست. بنابراین یكی دیگر از مسائلی كه، صاحبان حیوانات خانگی به ویژه سگ‌ها،باید به آن توجه كنند همین نكته است، بنابراین اگر سگ شما تنبل است و عادت به لمیدن در لانه خود دارد و به زحمت جای گرم و نرم خود را ترك می‌كند، می‌بایست با ترفندی او را به حركت وادارید و مجبور به حركت و ورزش كنید.


منبع: babak-dvm.******