برکه ها به عنوان محل زندگی ماهیان کوی باید دارای شرایط خاص و ویژه ای باشند که در سری مطالب "برکه های کوی چگونگی ساخت و راه اندازی" به آنها پرداختیم. اما نکته اصلی این است که برکه های کوی بعد از ساخته شدن هم نیازمند رسیدگی و توجه هستند. در این سری از مطالب سعی بر این دارم تا شما را بیشتر با این رسیدگی ها اشنا کنم.
برکه های کوی وقتی به شکلی درست ساخته و آبگیری شدند آماده ی پذیرش ماهی می شوند. اما این خود شروع کار برای یک نگهدارنده حرفه ای ماهی کوی است. برکه کوی با توجه به ساختارش در واقع یک اکوسیستم کوچک است که نیاز به مدیریت دقیق دارد. وقتی صحبت از مدیریت برکه می شود منظور این است که نباید به برکه کوی مانند یک آبگیر ساده که چند ماهی در آن رها شده اند نگاه کرد بلکه باید با سازکار های فعال در آن آشنا بود تا بتوان به بهترین نتیجه رسید. برای دست یابی به این مهم باید در ابتدا به درک درستی از یک برکه کوی رسید که در ادامه گام به گام به شرح ان می پردازم.
هدف از ساخت برکه
اولین و مهم ترین گام در شناخت برکه ی کوی این است شما هدف تان را از ساخت برکه مشخص کنید. به عنوان مثال اگر شما یک برکه پیش ساخته و ساده می خواهید که بتوانید چند ماهی برای سرگرمی در ان نگهداری کنید شرایط شما کاملا متفاوت با برکه ای است که قرار است برای تکثیر ماهی کوی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین همیشه برکه هایی که به سبک طبیعی طراحی و ساخته می شوند هزینه و زمان بیشتری را برای نگهداری و رسیدگی طلب می کنند. وقتی شما هدفتان را از ساخت برکه مشخص کردید می توانید با توجه به نیازتان تغداد ماهیان یا گیاهانی که قرار است در برکه زندگی کنند را مشخص کنید و سیستم ها دیگر برکه نظیر فیلتراسیون را نیز بر همین پایه طرح ریزی کنید.
شرایط ماهیان
شرایطی که ماهی به آنها نیاز دارد مهم ترین نکته ای است که در تمامی مراحل نگهداری از یک برکه باید به آن توجه کرد. همچنین نوع و گونه هایی که قرار است در برکه زندگی کنند تا حد زیادی تعیین کننده نوع رسیدگی های شما خواهد بود. به عنوان مثال یک برکه که به صورت تک گونه راه اندازی شده است نیازمند رسیدگی های متفاوتی با برکه است که چند گونه ماهی در آن زندگی می کند.
شرایط محیطی پایدار
هرچند کپور ماهیان و من جمله ماهی کوی جزوه قابل تطبیق ترین ماهیان جهان به شمار می روند ولی همیشه باید از تغییرات ناگهانی در محیط زندگی شان به دور باشند. کوی ها رنج دمایی بین ۴ درجه بالای صفر که دمای اب زیر یخ است تا ۳۰ درجه بالای صفر را تحمل می کنند ولی تغییر دمایی ناگهانی بیش از ۵ درجه می تواند سبب بروز بیماری یا مرگ در این ماهیان شود. همچنین این ماهیان قابلیت تحمل مقدار مشخصی از کمبود اکسیژن و یا افزایش مواد نیتروژن دار را دارند در نتیجه کاهش یا افزایش ترکیبات اب نیز باید به دقت کنترل شود که نیازمند داشتن اطلاعاتی در مورد شیمی آب برکه است که در مطالب بعدی از این سری مطالب به آن خواهم پرداخت.
غذا و غذادهی
غذا و غذادهی در برکه های کوی از چند نظر اهمیت دارد اول اینکه غذای ماهی های باید به نحوی انتخاب شود که تمام احتیاجات آنها را براورده کند و ثانیا غذای مورد استفاده نباید خود باعث ایجاد کاهش کیفیت اب شود. در برکه های طبیعی بخش زیادی از غذای ماهی کوی با استفاده از محیط تامین می شود و این در حالی است که در برکه های دیگر باید انرژی اصلی ماهیان با غذادهی به آنها داده شود. کوی ها به طور طبیعی به جیره ای با ۵۰-۶۰ درصد پروتیین نیاز دارند که این درصد در اکثر غذاهای تجاری ماهی کوی رعایت شده است. اما غذاهایی وجود دارند که میزان فیبر در این غذا ها بالاست که ممکن است در دراز مدت در رشد ماهی مشکلاتی را ایجاد کنند اما دلیل استفاده از آنها کم بودن آلایندگی آن هاست که معمولا انتحاب اول کسانی هستند که تمیزی برکه را به سلامت ماهیانشان ترجیح میدهند البته انتخاب و استفاده از این نوع غذاها بستگی به نوع مدیریت شما دارد.
تفاوت های کلیدی در برکه های طبیعی و مصنوعی