تفنگ های بادی بلای جان پرندگان کشور

۳ مرداد ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست خواف حین گشت و کنترل در حوزه استحفاظی به دلیل گرمای شدید هوا تصمیم میگیرند بر سر یک قنات رفته و مقداری آب به سر و صورت خود بزنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خواف در این باره گفت: در نزدیکی قنات محیط بانان متوجه دو نفر شدند که با مشاهده مامورین سوار بر یک موتورسیکلت شده و مشغول فرار شدند.

عباس طاهریان افزود: مامورین با خودرو به تعقیب آنها پرداخته و پس از مدتی تعقیب و گریز موتورسیکلت مذکور را متوقف نمودند.
در بازرسی از راکبین موتورسیکلت یک اسلحه بادی ۵٫۵ و از درون یک کیسه قرمز رنگ لاشه ۱۶ قطعه چکاوک کشف و ضبط گردید و متهمین نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.
محیطبانان مجددا به محل قنات بازگشته و متوجه کومه ای شدند که بر سر آب تعبیه شده بود و شکارچیان غیرمجاز ضمن کمین در کومه، پرندگان تشنه ای که برای نوشیدن آب به کنار قنات می آمدند را هدف قرار می دادند.

فرمانده یگان محیط زیست خواف در مورد سلاح های بادی می گوید: سوال مهم اینجاست که چرا باید سلاحی به این راحتی در اختیار افراد قرار گیرد و باعث تلف شدن حیات وحش و بخشی از تنوع زیستی کشور گردد. اشکال کار در کجاست ؟ فرهنگ جامعه ، عدم آموزش ، کمبود امکانات تفریحی برای جوانان و …
مدثر تیموری می گوید: چه چیزی باعث می شود افراد یک جامعه با استفاده از سلاح بادی به جان پرندگان بی زبان بیفتند و آن ها را بی جان کنند؟
نکته ای که بیش از هر چیزی خودنمایی می کند فرهنگ اشتباهی است که ریشه ای چند صدساله دارد و شاید برای تغییر یک اصل یک نسل هم فدا شوند. قطعا “اشکنه چغوک” را شنیده اید و شاید هم میل نموده اید.

از قدیمی ها که سوال می کنم می گویند بسیار لذیذ است اما آیا ضرورتی برای تلف کردن چغوک یا گنجشک برای تهیه آن غذا وجود دارد. مگر گنجشک که بخشی از زنجیره حیات محسوب می شود جزو انفال نیست و یا مگر قانون شکار آنرا ممنوع ننموده است. پس دلیل قانون گریزی چیست ؟

نمی توان صرفا گفت عدم آگاهی، با توجه به این همه امکانات سمعی و بصری و دسترسی به اینترنت و پایگاه های خبری دیداری و شنیداری و تأکیدات فراوان در این حوزه عدم آگاهی حرف قابل قبول نیست و همانطور که ذکر شد ریشه فرهنگی موضوع بایستی تغییر یابد و این مهم میسر نمی شود مگر با بسیج تمامی ظرفیت های موجود جهت نشان دادن راه صواب و ناصواب.

اما نکته آخر اینکه سلاح بادی بایستی بعنوان ابزار تفریح سالم نگریسته شود و نه برای قانون شکنی و تلف کردن یک جاندار و نه برای آزار و اذیت سایرین. سلاح بادی، سلاحی است که برای شلیک به اهداف ثابت طراحی شده است و هرگونه استفاده از آن برای شکار ممنوع می باشد.


منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران