دیده بان حقوق حیوانات
: حیواناتی که به خاطر تشنگی خود را به رودخانه و چشمه آب می‌رساندند در کمینگاه شکارچیان بی‌رحم گرفتار می‌شدند. به گزارش دیده‌بان حیات‌وحش ایران، به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر حضور شکارچیان در مناطق آزاد لارستان، محیط‌بانان بلافاصله عازم محل شدند.
سرپرست اداره محیط زیست لارستان در این باره گفت: در نزدیکی محل گزارش شده محیط‌بانان متوجه یک خودروی پاژن شدند که در مسیر مخالف مأموران در حال بازگشت بود.

«خدانظر انصاری» افزود: نیروهای محیط‌زیست برای بازرسی به این خودرو دستور ایست دادند اما راننده پاژن بدون توجه به فرمان ایست، مسیر خود را به سمت یک جاده فرعی و خاکی کوهستانی تغییر داد و با سرعت زیاد مشغول فرار شد.
به گزارش ایران شکارچیان هنگام فرار یک کیسه با محتویات نامعلوم را از درون خودرو به بیرون پرتاب کرده و به فرار خود ادامه دادند.


راننده پاژن سعی داشت با انتخاب یک مسیر صعب‌العبور و سنگلاخ خودروی محیط زیست را زمینگیر کرده و موفق به فرار شود اما راننده خودروی محیط زیست که به منطقه آشنایی کامل داشت با انتخاب جاده هموار دیگری تغییر مسیر داده و پس از دقایقی خودروی محیط‌بانان روبه‌روی پاژن متخلفان ظاهر شده و مسیر را مسدود کردند.

شکارچیان با دیدن انسداد جاده از خودرو پیاده شده و هر کدام به سمتی متواری شدند و محیط‌بانان نیز به تعقیب آنان پرداختند.

در جریان تعقیب و گریز پیاده، دو نفر از شکارچیان توسط محیط‌بانان دستگیر و یک نفر از آنان موفق به فرار شد.

مأموران پس از بازداشت شکارچیان به سراغ کیسه‌ای رفتند که هنگام فرار به بیرون از خودرو پرتاب کرده بودند و متوجه لاشه چهار کبک وحشی در درون کیسه شدند.
همچنین در بازرسی از خودروی شکارچیان دو تفنگ شکاری دارای جواز، یک سلاح شکاری غیرمجاز، مقادیری مهمات و سایر ادوات شکار کشف شد.

پس از انتقال شکارچیان به اداره محیط‌زیست، مأموران به بررسی گوشی تلفن همراه شکارچیان پرداخته و با تصاویر غم‌انگیزی مواجه شدند.
در بازرسی از گوشی تلفن متخلفان تصاویر تأسف‌باری از شکار غیرمجاز تعداد زیادی کبک، تیهو و کبوتر وحشی، تصاویری از بریدن سر یک تشی، تصاویر کشتار یک خرگوش وحشی و تصاویری از شکار غیرمجاز مرغابی سانان مهاجر به‌دست آمد.

هر دو پس از تشکیل پرونده همراه مدارک موجود به مراجع قضایی معرفی شده و در جریان بازجویی‌ها علاوه بر شکار غیرمجاز پنج کبک وحشی در روز دستگیری، به شکار غیرمجاز حدود ۷۰ پرنده وحشی از انواع کبک، تیهو، کبوتر وحشی و تعدادی از انواع مرغابی سانان، یک تشی و یک خرگوش وحشی اعتراف کردند.