عاملین کشتار بیرحمانه حیات وحش با تلاش محیط بانان لارستان دستگیر شدند

۱۹ تیر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر حضور شکارچیان غیرمجاز در مناطق آزاد لارستان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان بلافاصله عازم منطقه مذکور شدند.
سرپرست اداره محیط زیست لارستان در این باره گفت: در نزدیکی محل گزارش شده محیط بانان متوجه یک خودروی پاژن شدند که در مسیر مخالف مامورین در حال بازگشت بود.
خدانظر انصاری افزود: نیروهای محیط زیست جهت بازرسی به خودروی مذکور ایست دادند اما راننده پاژن بدون توجه به فرمان ایست مسیر خود را به سمت یک جاده فرعی و خاکی کوهستانی تغییر داده و با سرعت زیاد مشغول فرار شد.
متخلفین در حین فرار یک کیسه با محتویات نامعلوم را از درون خودرو به بیرون پرتاب کرده و به فرار خود ادامه دادند.
راننده پاژن سعی داشت با انتخاب یک مسیر صعب العبور و سنگلاخ خودروی محیط زیست را زمین گیر کرده و موفق به فرار شود اما راننده خودروی محیط زیست که به منطقه آشنایی کامل داشت با انتخاب جاده هموار دیگری تغییر مسیر داده و پس از دقایقی خودروی محیط بانان روبروی پاژن متخلفین ظاهر شده و مسیر را مسدود نمودند.
متخلفین با مشاهده انسداد جاده از خودرو پیاده شده و هر کدام به سمتی متواری شدند و محیط بانان نیز به تعقیب آنان پرداختند.
در جریان تعقیب و گریز پیاده، دو نفر از شکارچیان توسط محیط بانان دستگیر و یک نفر از آنان موفق به فرار شد.
مامورین پس از بازداشت متخلفین به سراغ کیسه ای رفتند که حین فرار به بیرون از خودرو پرتاب کرد بودند و متوجه لاشه چهار کبک وحشی در درون کیسه شدند.
همچنین در بازرسی از خودروی متخلفین دو قبضه اسلحه شکاری دارای جواز، یک قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز، مقادیری مهمات و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.
پس از انتقال متهمین به اداره محیط زیست، مامورین به بررسی گوشی تلفن همراه شکارچیان پرداخته و با تصاویر غم انگیزی مواجه شدند.
در بازرسی از گوشی تلفن متخلفین تصاویر تاسف باری از شکار غیرمجاز تعداد زیادی کبک، تیهو و کبوتر وحشی، تصاویری از بریدن سر یک تشی، تصاویر کشتار یک خرگوش وحشی و تصاویری از شکار غیرمجاز مرغابی سانان مهاجر بدست آمد.
هر دو متهم پس از تشکیل پرونده به همراه مدارک موجود به مراجع قضایی معرفی شده و در جریان بازجویی ها علاوه بر شکار غیرمجاز پنج کبک وحشی در روز دستگیری، به شکار غیرمجاز حدود ۷۰ پرنده وحشی از انواع کبک، تیهو، کبوتر وحشی و تعدادی انواع مرغابی سانان، یک تشی و یک خرگوش وحشی اعتراف نمودند.
هر دو متهم با دستور **** پرونده تا زمان معرفی و دستگیری نفر سوم (متهم فراری) روانه بازداشتگاه شدند.
متاسفانه اکثر پرندگان و پستانداران شکار شده با کمین ناجوانمردانه شکارچیان متخلف بر سر چشمه و هنگام مراجعه پرندگان تشنه برای خوردن آب شکار شده اند.
………………………….اخطار: این گزارش حاوی تصاویر ناراحت کننده ای است

……………..تصویر: لاشه شکار، سلاح و مهمات کشف شده از شکارچیان غیرمجاز در روز دستگیری
تصاویر زیر عکس های بدست آمده از گوشی تلفن همراه شکارچیان غیرمجاز می باشد:


………………………………بریدن سر یک تشی (خارپشت) توسط شکارچیان غیرمجاز

……………….تصویری از کشتار تعداد بسیار زیادی پرنده وحشی از جمله کبک، تیهو و کبوتر وحشی

…………………. ….. کباب کردن اجزای بدن پرندگان شکار شده توسط شکارچیان غیرمجاز