نزدیک شدن زمان زایمان اسب نشانه هایی دارد که با استفاده از آنها می توانیم تولد کره را پیش بینی کنیم. مسلماً خیلی عالی خواهد بود که بتوانیم دقیقا تاریخ زایمان اسب را مشخص کنیم.


اگر زمان دقیق باردار شدن اسب مشخص نباشد، دامپزشک شما می تواند با استفاده از فناوری فراصوت شکمی، بعضی علائم جنینی مثل قطر آئورت یا عدسی چشم را بسنجد و زمان دقیق آبستنی را مشخص کند.هرچه مدت بیشتری از آبستنی بگذرد این علائم دقیق تر می شوند، اما در عین حال هرچه جنین بزرگتر شود، بسته به موقعیتش، تشخیص علائم از طریق شکم سخت تر می شود.در ادامه، بعضی از تغییرات دیگری که می توانند
نشانه نزدیک شدن زایمان باشند بیان می کنیم.- حدود یک ماه قبل از تولد کره، پستان های مادیان شروع به بزرگ شدن می کند و ممکن است کمی شیر رقیق از آن خارج شود.- حدود دو هفته قبل از زایمان، شاهد رها شدن رباط های لگنی خواهید بود. عضلات و رباط های ران ها، بالای دم و کف لگن نرم می شود.
ران های اسب ممکن است کمی گود رفته شود.
- یک تا دو هفته مانده به تولد کره، بزرگ شدن پستان های اسب کاملا مشهود می شود. با نزدیکتر شدن زمان زایمان، شیر موجود در آنها غلیظ تر می شود و رنگ زردتری پیدا می کند.


این آغاز تولید آغوز است.
آغوز، شیری سرشار از آنتی بادی است که مواد اصلی مورد نیاز برای سلامتی و سیستم ایمنی کره اسب تازه متولد شده را تامین می کند. در بعضی مادیان ها، به خصوص مادیان هایی که چندین زایمان داشته اند، ممکن است قبل از زایمان شیر آغوز ترشح کند و هدر برود. اگر در این مرحله با این موضوع روبرو شدید، حتما با دامپزشک مشورت کنید و از این شیر، تا جایی که می توانید در فریزر نگه دارید تا بلافاصله بعد از به دنیا آمدن کره، او را با آغوز تغذیه نمایید.- 24 تا 48 ساعت قبل از زایمان، تغییرات مختلفی رخ می دهد.


اولین چیزی که ممکن است توجه تان را جلب کند این است که درست قبل از تولد کره، با پر شدن پستان ها از شیر، قطره قطره شیر از سطح آنها بیرون می زند.
علاوه بر این، می توانید هر روز مقدار کلسیم موجود در شیر را با استفاده از وسایل مخصوص اندازه بگیرید. وقتی مقدار کلسیم شیر مادیان از 10mmol/l بالاتر رفت، کره در عرض 48 ساعت به دنیا خواهد آمد.


منبع:اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)