دیده بان حقوق حیوانات: تعدادی سنجاب از متخلفان در سطح شهر مقدس قم کشف، ضبط و پس از تیمار در طبیعت رهاسازی شدند.به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، طی عملیات گشت و کنترل واحدهای فروش پرندگان در سطح شهر قم توسط کارشناسان حیات وحش و یگان حفاظت، ۴ عدد سنجاب از متخلفان کشف و ضبط شد.
بر اساس این گزارش، این تعداد سنجاب پس از رسیدگی و تیمار در اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم به ماموران محیط زیست استان لرستان تحویل شد تا در زیستگاه اصلی آنها رهاسازی شوند.
در همین راستا یک متخلف دستگیر و جهت رسیدگی پرونده تخلفات به مراجع قضایی معرفی شده است. طبق مصوبه شورای عالی محیط زیست، جریمه یک بطانه سنجاب معادل ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال می باشد.
گفتنی است سنجاب ایرانی جثه‌ای متوسط، دمی بلند‌ و پشمالو دارد که از نصف طول بدن بلندتر است و موهای پشت به رنگ خاکستری متمایل به قهوه‌ای و زیر بدن زردرنگ است.
به طور کلی هرچه از نواحی شمالی جنگل‌های زاگرس به طرف جنوب پیش برویم از رنگ حنایی دم کاسته می‌شود، به طوری که در قسمت‌های جنوبی، ممکن است رنگ به زرد نخودی تغییر یابد.
زیستگاه سنجاب ایرانی جنگل‌های بلوط زاگرس و در میان درختان بلند و کهنسال بلوط بوده واز دانه، میوه، جوانه، برگ، پوست درختان، و احتمالاً از تخم و جوجه پرندگان تغذیه می‌کند.

منبع:http://arw.ir