پی پت صحرایی با نام علمی Anthus pratensis یکی از گنجشک‌سانان کوچک است که در بیشتر نواحی شمال اروپا و همچنین شمال غربی آسیا، از جنوب غربی گرینلند و شرق ایسلند تا شرق کوه‌های اورال در روسیه و جنوب تا مرکزفرانسه و رومانی زندگی می‌کند. همچنین دسته جات تنهایی از این پرنده در رشته کوه‌های قفقاز دیده شده است.

پی پت صحرایی پرنده‌ای مهاجر است و زمستان‌ها به سوی جنوب اروپا، شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا کوچ می‌کند. دسته‌ای نیز در بریتانیا، ایرلند و نواحی مجاور در اروپای غربی اقامت دارد که آنها نیز در زمستان به نواحی ساحلی یا زمین‌های پست مهاجرت می‌کنند.
مشخصات

پی پت صحرایی دارای پراکندگی زیادی است و در مقایسه با دیگر پی پت‌ها کوچکتر است. طول آن در حدود ۱۴،۵ تا ۱۵ سانتی‌متر و وزنی بین ۱۵ تا ۲۲ گرم دارد. رنگبندی پرهای پرنده دیدن او را بر روی زمین دشوار می‌سازد. پرها معمولاً در قسمت بالا قهوه‌ای و در پایین نخودی رنگ بوده و نقطه‌های تیره‌ای بر روی بیشترشان وجود دارد. دم پرنده نیز قهوه‌ای رنگ بوده و باریکه‌هایی سفید رنگ در لبه‌های آن مشاهده می‌شود. نوک پرنده باریک است و پاهایی به رنگ زرد متمایل به صورتی کم‌رنگ دارد که چنگال عقبی بلندتر از دیگر چنگال‌های پای پرنده است. همچنین آن دسته از پی پت‌های صحرایی که در ایرلند و اسکاتلند زاد و ولد می‌کنند تیره‌رنگ تر از هم‌نوعان خود در دیگر مناطق هستند.
زیستگاه


پی پت صحرایی غالباً در مناطق باز غیر قابل کشت یا جاهایی با کشاورزی کم همچون مراتع، باتلاق‌ها و خلنگ‌زارها زندگی می‌کند و شمار اندکی از آنان نیز ساکن گندم‌زارهای زراعی هستند. در زمستان نیز شوره‌زارها و گاه جنگل‌های باز را برای ماندن انتخاب می‌کند. پی پت صحرایی بیشتر وقتش را بر روی زمین می‌گذراند و از منابع زمینی تغذیه می‌کند اما در مواقع لازم برای دیدن شکارچیانش بر روی نواحی مرتفعی همچون درختچه‌ها، نرده‌ها، کابل‌های برق و مانند نیز می‌نشیند.
تغذیه


غذای پی پت صحرایی در درجهٔ اول حشرات و دیگر بی‌مهرگانی است که غالباً کمتر از ۵ میلی‌متر طول دارند. این پرنده همچنین از دانه‌های علف، جگن، نی بوریا و خلنگ و توت‌میوه‌های سنگروی سیاه، بویژه در زمستان تغذیه می‌کند.
تولید مثل


این پرنده لانهٔ خود را بر روی زمین و در میان پوشش گیاهانی که آن را از دید مخفی کند می‌سازد و پس از جفت گیری بین ۲ تا ۷ (غالباً ۳ تا ۵) تخم درون آن می‌گذارد. جوجه‌ها پس از گذشت ۱۱ تا ۱۵ روز سر از تخم درآورده و ۱۰پس از آن بین ۱۰ تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا پرهایشان درآید.
لانهٔ پی پت صحرایی در عین حال یکی از میزبانان اصلی تخم‌های فاخته است و خود پرنده نیز یکی از گونه‌های مهم شکار برای پرندگان شکاری همچون ترمتای و باز شمالی به شمار می‌رود.پی پت صحرایی
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: مهره‌داران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
تیره: دم‌جنبانکان
سرده: پپت‌ها
گونه: A. pratensis
نام علمی
Anthus pratensis


منبع:ویکی پدیا