خیلی از مردم فکر می کنند حیوانات، از جمله اسبها، کوررنگ هستند؛ یعنی دنیا را به رنگ خاکستری می بینند. اما این عقیده درست نیست. اسبها هم می توانند رنگها را ببینند، اما نه به آن وضوحی که ما می بینیم.

چون اسبها از بین سه طول موج مرئی طیف نور، یکی را نمی بینند. اسبها نمی توانند رنگ قرمز را ببینند، اما سبز و آبی را می بینند.بنابراین، این بار که خواستید یک سیب قرمز خوشرنگ یا یک هویج نارنجی درخشان به اسبتان جایزه بدهید، زیاد ذوق نکنید چون او اینها را مثل شما نمی بیند، بلکه با رنگهایی نزدیک به قهوه ای یا سبز می بیند. تصویری که اسب از سیب قرمز و سبز دریافت می کند چیزی شبیه این است:


اسبها سیب قرمز و سبز (بالا) را به رنگی با سایه قهوه ای می بینند (پایین)
-دنیای اسب
اسبها دنیا را مثل ما نمی بینند. هیچ راهی جود ندارد که بفهمیم دقیقا چطور می بینند، اما دانشمندان با مطالعه اجزای مختلف چشم اسب تا حدودی پی برده اند که دید اسبها چگنه است. دید اسبها علاوه بر رنگها، در فاصله، شفافیت و دامنه دید با ما فرق دارد.


دید اسب در تاریکی


اگر تا به حال پیش آمده باشد که اسبتان را در تاریکی صدا کنید، حتما با دیدن او که به سرعت به سمت تان می تازد حسابی ترسیده اید، اما در نهایت دیده اید بدون اینکه به چیزی بخورد یا در چاله چوله های راه تاریک بیفتد، خودش را به شما رسانده است.

اسبها به خاطر حساسیت بیشتر چشمهایشان به نور، کمتر از ما با تاریکی مشکل دارند -
دنیای اسب
شاید اسبها نتوانند رنگها را مثل ما ببینند، اما دیدشان در شب و تاریکی خیلی بهتر از ماست، چون ساختار چشمشان طوری ست که نور را خیلی بیشتر از ما دریافت می کند. به خاطر همین است که وقتی در aب با فلاش از اسبتان عکس می گیرید، در عکس شبیه یک هیولای سفیدچشم می افتد!پشت چشم اسب، غشایی وجود دارد که نور را منعکس می کند. این امر به دید او در شب کمک می کند.

تاریکی شب برای اسبها خیلی کمتر ترسناک است.
اگر در نیمه های شب وارد باکس اسب شوید و چراغ را ناگهانی روشن کنید، متوجه می شوید که اسب برای مدتی طولانی چشمک می زند. این به این خاطر است که چشم اسب خیلی دیرتر از ما به روشنایی یا تاریکی عادت می کند. به همین خاطر هم هست که وقتی می خواهید اسب تان را از روشنایی به یک محل تاریکتر ببرید (مثلا داخل اتاقک اسبکش)، اسب مکث می کند و نمی تواند به سرعت وارد آن شود.


منبع:اختصاصی دنیای اسب