http://mihanpet.ir/thread22212.html
ادامه..
دسته ششم:birth control ها یا کنترل کننده های تولد..
داروهایی مثل استروژن،استرادیول،پروژستر ون..
خوشبختانه خوردن مقادیر کم این دارو ها خطرناک نیست،ولی خوردن مقادیر زیاد این دارو ها باعث سرکوب مغز استخوان که وظیفه ی خون سازی رو به عهده داره بویژه در پرندگان میشه.همچنین حیوانات عقیم نشده ی ناده در خطر اثرات جانبی مسمومیت با استروژن قرار دارند.


دسته ی هفتم:
ACE inhibitor
ها مثل زستریل و آلتیس
که عمدتا برای درمان فشار خون بالا در انسان ها و بعضا حیوانات استفاده میشند.اوردوز این دارو ها باعث کاهش فشار خون،سرگیجه و ضعف در حیوانات خانگی ما میشه.
در صورتیکه حیوان مقادیر کم این دارو ها رو مصرف کنهنیازی به مراجعه به دکتر نیست،مگر اینکه حیوان مبتلا به نارسایی کلیوی یا مشکلات قلبی باشه که در این صورت مراجعه به دامپزشک ضروریه.


دسته ی هشتم:
beta blocker
ها یا بلوک کننده های گیرنده ی بتا مثل تنورمین،توپرول
کاربرد این دارو ها مثل دارو های دسته ی قبل در درمان فشار خون بالا در انسانه..اما بر خلاف گروه قبلی حتی مقادیر کم ازین دارو ها باعث مسمومیت های جدی در حیوانات ما میشه.اوردوز با این دارو ها باعث افزایش خطرناک فشار خون و کاهش ضربان قلب خواهند شد.


دسته نهم:
thyroid replacement hormone
ها یا هورمون های جایگزین تیرویید هستند مثل سینترویید
این دارو ها علاوه بر انسان در حیوانات هم کاربرد دارند.حیوانات بویژه سگ ها میتونند به کم کاری تیرویید مبتلا بشند.دور بالای این دارو در گربه و سگ باعث لرزش عضلانی،نا آرامی،نفس نفس زدن و مرگ بشند.


دسته ی دهم:
مواد کاهش دهنده ی کلسترول دارو هایی مثل لیپیتور،کرستورو...
خوشبختانه مقدار کم این دارو ها صرفا باعث تهوع و اسهال در حیوانات میشه و عامل مرگ نیست..

ترجمه:بهاره.مبم
مطلب اختصاصی میهن پت