مشخصات
اندازه پرنده: ۲۵ – ۴۸ سانتی متر
طبقه‌بندی علمی
فرمانروا: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: سبزقبا سانان (coraciiformes)
تیره: هدهد (upupidae)
نام علمی: Upupa epops
نام انگلیسی: Hoopoe
نام فرانسوی: Huppe Fasciee

نام های مختلف این پرنده در زبان فارسی
این پرنده نام‌های مختلفی در زبان فارسی دارد. هدهد و شانه به‌سر دو نام اصلی این پرنده هستند که اولی به صدای وی و دیگری به کاکل شانه‌مانند روی سرش اشاره دارد. پوپک نام دیگری است که آن هم از آواز این پرنده گرفته شده و مرغ سلیمان هم نامی ست که به نقش وی در ماجرای پیام‌بری او از سلیمان به بلقیس ملکه سبا اشاره دارد.
هدهد از فواصل دور آب را در زير زمين تشخيص مي دهد .در سوره ي النمل آمده است که هدهد محل آب را تشخيص مي داد و به سليمان مي گفت، لذا به هدهد مرغ آب شناس و مسّاح گفته اند.

مشخصات ظاهری
اندازه هدهد 25 تا 29 سانتی متر است و طول بال هایش به 44 تا 48 سانتی متر می رسد. این پرنده سر و بدن قهوه ای مایل به نارنجی کم رنگ ، دم و بالها با راه راه عرضی پهن سیاه و سفید ، کاکل بلند با پرهای بلند نوک سیاه و منقار دراز و خمیده دارد. پرواز نامنظم این پرنده سیاه و سفید و نارنجی رنگ بی نظیر است. این پرنده به شکل موج و بسیار آهسته پرواز میکند و بال هایش را به آرامی باز و بسته میکند. کاکل شانه مانند این پرنده بیشتر اوقات بسته است. هدهد روی زمین مانند سار حرکت می کند.
هدهد ماده در هنگام لانه سازی و پرورش جوجه‌ها از انتهای بدنش ترشحات بد بویی خارج می‌شود و موجب می‌شود تا بوی بسیار بدی از لانه بیاید. این بو شکارچیان این جانور و انگل‌ها را فراری می‌دهد و خصوصیات ضدمیکروبی نیز دارد. این ترشحات با خروج جوجه‌ها از لانه متوقف می‌شود. این درحالی‌ست که اکثر مردم بر این تصورند که بوی بد به علت مدفوع این حیوان است.

زیستگاه
زیستگاه این پرنده در آسیا، اروپا، شمال آفریقا، آفریقای جنوب صحرا و ماداگاسکار است. بیشتر هدهدهای شمال آسیا و اروپا در زمستان به نواحی گرمسیری مهاجرت می‌کنند، اما هدهدهای آفریقایی تمام طول سال را در یک جا می‌مانند. این پرنده به‌طور سرگردان در بسیاری از نواحی دیگر دنیا از جمله در آلاسکا هم مشاهده شده‌است.
زیستگاه هدهد بایستی دو ویژگی اصلی را داشته باشد؛ وجود زمین‌های بایر یا با پوشش گیاهی اندک که بتواند در آن‌ها به دنبال حشرات، غذای اصلیش، بگردد و و وجود اجسام عمودی دارای شکاف (مثل درخت‌ها، صخره‌ها و حتی دیوار) که بتواند در آن لانه‌سازی کند. این دو ویژگی در بسیاری از زیست‌بوم‌ها دیده می‌شود، در نتیجه هدهدها در زیستگاه‌های مختلف و متفاوتی مانند مناطق گرمسیری، استپ‌های جنگلی، ساوانا، علفزار و فضاهای خالی درون جنگل‌ها زندگی می‌کنند و در زمین‌های تغییریافته توسط انسان‌ها همچون مراتع، زمین‌های کشاورزی، باغ‌ها و حتی نواحی شهری هم دیده می‌شوند. اما در زمین‌های شدیدأ زراعتی کمتر دیده می‌شوند در جنوب اروپا و آسیا هم شکار عامل دیگر کاهش جمعیت آن‌ها در نواحی نزدیک به سکونت انسان‌هاست.

هدهد در ادبیات و هنر ایرانی-اسلامی
هدهد از جمله پرندگانی است که در فرهنگ آیینی و ادبیات ایران از جایگاه ارزنده ای برخوردار بوده است. هدهد پرنده ای با نقش نمادین است که به دلیل ویژگی های ظاهری مانند تاج (نشان رهبری) و توانایی های خاص خویش چون رازداری و بصیرت در این جستجو به سوی خداوند و فطرت الهی-انسانی ما را یاری میکند.
هدهد در آثار عرفانی به منزله "راهنمای روحانی" است. او تاجی بر سر دارد و سرور همه عالم است. به کارگیری آن به ظریف ترین و حساس ترین شکل توسط عطار در شاهکارش "منطق الطیر" بیان شده است. در کتاب های ارزشمند دیگری چون مثنوی معنوی، غربت غربیه شیخ اشراق سهروردی، دیوان حافظ و ... بارها از نقش هدهد و رمز او با زبانی سرشار از آموزه های معنوی سخن به میان آمده است که در زیر به تفصیل اشاره خواهیم کرد.

هدهد در فرهنگ ها

در آغاز گفتار برای آشنایی با ویژگی ها و نوع زندگی هدهد به عنوان یک پرنده و نقش وی در قرآن و ادبیات ایران، هدهد بر اساس چند فرهنگ معتبر معرفی میشود:
 • هدهد در دایره المعارف دهخدا مرغی افسانه ای است که در دربار سلیمان می زیسته است. هر مرغ که بانگ و فریاد کند؛ کبوتر بانگ بلند، پوپک، بوبو، بوبویه، پوپو، مرغ سلیمان، شانه به سر، شانه سرک، بوبوک، ابوالربیع، ابوالاخبار.
 • فرهنگ دکتر معین از هدهد با عنوان پرنده ای دارای خطوط و الوان مختلف یاد میکند. هدهد در برهان قاطع در معنای دختر بکر و دوشیزه است.
 • در شرح نقش هدهد در فرهنگ اساطیر و اشارات داستانی آماده است که این پرنده از جانب خداوند ماموریت یافته تخته سنگ عظیمی را که "عوج بن عنق" میخواست بر لشکر موسی بزند، سوراخ کند و آنها را از مرگ حتمی نجات دهد.
 • در قرآن کریم، هدهد در سوره نمل و در ارتباط با حضرت سلیمان نقش دارد.
 • میان هدهد و ساسی شو (پرنده پیام آور آفریقا) شباهت هایی یافته اند.
 • عطار نیشابوری نیز در داستان تمثیلی خویش، منطق الطیر به خصوصیت پیام آوری و هم چنین رازداری هدهد اشاره کرده است و او را به عنوان راهنماي گروه مرغان در راه وصول به سيمرغ برگزیده است:

مرحبا اي هدهد هادي شده در حقيقت پيک هر وادي شده
اي به سر حّد سبا سير تو خوش با سليمان منطق الطير تو خوش
صاحب اسرار سليمان آمدي از تفاخر تاج ورزان آمدي
ديو را در بند و زندان باز دار تا سليمان را تو باشي راز دار
ديو را وقتي که در زندان کني با سليمان قصد شادروان کني


 • هدهد در دایره المعارف هنرهای سنتی ایران، در معنای نمادین زیرکی و فریبندگی آمده است. در این دایره المعارف آمده است که در باورهای قومی و اساطیری، نزد مسلمانان، هدهد سلیمان یکی از ده حیوان بهشتی به شمار میرود.
 • در دایره المعارف اسلام (نوشته م.استرک) درباره هدهد آماده است که مرغان از شنیدن داستان شیخ صنعان چنان به هیجان آمدند که تصمیم به سفر گرفتند؛ آنها از راه قرعه، هدهد را به رهبری خود برگزیدند و تاجی بر سر او نهادند.
 • در دیوان اشعار حافظ نیز از هدهد به عنوان یک پرنده خوش خوش خبر یاد شده است :

مژده ای دل که دگر باد صبا بازآمد هدهد خوش خبر از طرف سبا بازآمد
برکش ای مرغ سحر نغمه داوودی باز که سلیمان گل از باد هوا بازآمد

هدهد در قصص قرآن

در داستان سلیمان و هدهد از قرآن مجید، آیات 15 تا 44 سوره نمل، پس از غیبت هدهد نزد سلیمان، بی درنگ هدهد حاضر میشود و به سلیمان میگوید: من میدانم آنچه را تو نمیدانی. تو را خبری مهم از سبا آورده ام که از آن آگاهی نداری. ملکه ای در آن دیار دیدم با تختی عظیم. او و قومش به جای خدا، سجده بر خورشید میکنند. شیطان زینت بخش کردارشان و گمراه کننده ی آنان از راه‌راست است. سلیمان برای بررسی گفتار هدهد، کشف حقیقت و اطمینان از این که او راست میگوید یا نه، وی را مامور رساندن نامه ای به ملکه سبا و توجه به عکس العمل ملکه میکند. بدین گونه بنابر روایات قرآنی، هدهد خبرآور سلیمان و پیام‌آور اوست نزد ملکه سبا. اما این نقش هنگام حضور ملکه نزد سلیمان پایان می‌یابد.
در این حیطه، هدهد سلیمان حتی اسم پیدا میکند: "یعفور" که در سرزمین سبا، با هدهد ملکه سبا به نام "عنکیر" ملاقات دارد. هدهد علاوه بر حفظ وظیفه قاصدی سلیمان، بنا بر نظر مفسرین این نماد، چنان خلق شده بود که بین او و آب های زیرزمینی هیچ حائلی نبود. بدین جهت، هرگاه سلیمان احتیاج به آب داشت، حضور او لازم میگشت؛ از سوی دیگر حضور همیشگی هدهد در برابر سلیمان مانع تابیدن آفتاب بر چهره سلیمان میشد.
بر مبنای روایت قرآنی داستان سلیمان و هدهد، قصه های مشروحی در کتب تاریخی و تفاسیر قرآنی به زبان عربی و فارسی آمده است.

هدهد در ادبیات عرفانی ایران
بسیاری از عارفان بزرگ مسلمان برای بیان اندیشه های عرفانی خود، از قصه سلیمان و رمز هدهد اقتباس کرده، آن را توضیح داده و تاویل کرده اند. مثلا ابن عربی تاویل لطیفی از قصه سلیمان در فصل شانزدهم کتاب "فصوص الحکم" ارائه میدهد؛ هدهد نمادی از پیک وصل و هدایت است که نامه سلیمان را به پیشگاه ملکه سبا (بلقیس) می برد.
شیخ اشراق سهروردی به طرق مختلف از رمز هدهد مدد گرفته است. مثلا در صفیر سیمرغ 12 هدهد، تمثیلی است از روح که در فصل بهار آشیان خود را ترک میکند، با منقار خویش پر و بال می کند، به قاف می رود و سیمرغ میشود و صفیرش خفتگان را بیدار میکند. هدهد همان پیک روحانی است که راهنمای انسان خواهان وصل به اصل است.
قصه هدهد و سلیمان در مثنوی معنوی مولانا (دفتراول، بیت های 1202-1233) نیز ذکر شده است؛ زمانی که همه پرندگان به حضور سلیمان راه می یابند و از هنر خویش برای وی سخن میگویند، تا این که نوبت به هدهد می رسد و او می گوید: هنر من این است که در اوج آسمان، آب ها را در زیرزمین می بینم و به سرچشمه و رنگ آن آگاهی می یابم. از این مرا برای نیاز لشکریانت به آب همراه ببر و سلیمان موافقت میکند. در این میان زاغ که آتش حسادتش تند شده بود، هدهد را دروغگو و لاف زن می خواند و میگوید: اگر هدهد چنین خاصیتی دارد، چگونه دام را در زیر مشتی خاک نمی بیند؟ هدهد می گوید: من در اوج آسمان، دام را در صورتی در زیر خاک می بینم که قضای الهی دیدگان عقلم را نبندد.
مولانا در دفترپنجم مثنوی معنوی، هدهد را نمادی از پرنده روح میداند و اشاره دارد سخت ترین عذاب برای هدهد زمانی است که او را با پرنده ای که از جنس او نیست، بسته باشند.
به کارگیری نماد هدهد به ظریف ترین و حساس ترین شکل توسط عطار در شاهکار وی "منطق الطیر" بیان شده است. عطار در سرآغاز منطق الطیر از هدهد سخن به میان می‌آورد که "رهبر مرغان عالم" است. 12 مرغ در پیشگاه هدهد حاضر میشوند که هریک راه و شیوه ی یکی از پیامبران خدا را باید در پیش بگیرد تا به خداوند برسد. آغاز داستان منطق الطیر با خوش آمد گویی به هدهد آغاز میشود که در راه حقیقت، پیک وادی های عشق است:
مرحبا ای هدهد هادی شده در حقیقت پیک هر وادی شده

مرغان عالم پس از شنیدن قصه عشق شیح صنعان همه از دل و جان، ترک جان می گویند و قرار از دست می دهند، آنها در پیشگاه هدهد حاضر میشوند و هدهد سخن گفتن آغاز میکند. در اینجا هدهد به عنوان نماد هدایت کننده به سوی حقیقت و نیک بختی است. هدهد این مرغ تیز بین و تیزهوش با مرغان میگوید که ما را سلطانی است؛ نام او سیمرغ و مقر او در کوه قاف است. یکی از مرغان میپرسد که چگونه هدهد به این مقام رسیده؟ هدهد میگوید از نگاهی که سلیمان سوی او انداخته به این مقام رسیده است؛ تنها از منظر و نگاه عنایت آمیز پادشاهی میتوان به چنین مقام و منزلتی رسید.
درباره پیام آوری و خوش خبر بودن هدهد بارها شاعرانی چون سعدی، حافظ و خواجو سخن به میان آورده اند. حافظ در اشعار خویش به "مرغ سلیمان" یک بار ولی به هدهد بارها اشاره کرده است. هدهد صبا ایهامی دارد به روح که در خاکدان تن محبوس است ک حافظ آن را خویشتن خویش میداند.
سلیمان در منطق الطیر عطار، هدهد تیزبین را که همیشه ملتزم رکاب اوست و به مقام بالای ولایت رسیده و واسطه ی بین خلق و اوست (از نظر صوفیان) به طلب آب میفرستد تا تشنگان تیه بی مرادی را سیراب سازد. بنابرایت هدهد به گفته مولانا، از اوج با چشم یقین آب در قعر زمین می بیند و سرانجام این پیک سعادت خود را به سرزمین سبا و قلمرو بلقیس می رساند و واسطه آشنایی سلیمان و ملیکه سرزمین سبا میشود.

هدهد در هنر اسلامی-ایرانی
با توجه به مقام عرفانی هدهد و جایگاه نمادین او در هنر و ادبیات ایران، همواره هنر اسلامی از نقش نمادین هدهد در نگار گری، خوشنویسی، سفالگری و دیگر هنر ها استفاده برده است. هدهد از لحاظ فرم ظاهری نیز به علت نوع انحناهای بدن و تزئینات تاج خویش، همچنین مقام هدهد از نظر ظرفیت تجلی اسما و صفات الهی تا بدان جایی است که خوشنویسان دوره قاجار "بسم الله الرحمن الرحیم" به شکل هدهد کتابت کردند.
تصویر زیر| بسم الله الرحمن الرحیم به شکل هدهد، سده 12 یا 13 هجری
تصویر در فایل پیوست

نقش هدهد از پیش از اسلام در آثار هنری ایران مطرح بوده است چرا که حکومت حضرت سلیمان احتمالا مربوط به قرن هشتم پیش از میلاد بوده است. ویژگی های منحصر به فرد هدهد به عنوان پرنده ای اسطوره ای پس از اسلام جایگاه نمادین ویژه ای به این پرنده داده است که نمود آن در ادبیات و عرفان اسلامی قابل توجه و تعمق است. بنا به افسانه های پیش از مسیحیت، هدهد با کندن پرهای والدین پیرش و لیسیدن چشمان بی فروغشان، جوانی را به آنها بازمیگرداند؛ مرغ سلیمان به سبب این اعجاز، نماد کیمیاگرانه ی آب حیات و بازیابی جوانی و تجدید شباب و در نهایت ولادت ثانوی روحانی شده است. بنابراین بیهوده نیست که میگویند، چشمش گنج های پنهان را می بیند و از راه دور سفره های آب زیر زمینی را باز میشناند و رمز هوش و ذکاوت و درایت است، هم چنین به معنای لطیف نهان بینی و غیب آموزی هدهد می رسیم که عرفا از آن یاد کرده اند.
در دوره قاجار نقش هدهد در تزئینات مرصع کاری سر عصای فتجعلی شاه مشاهده میشود. به احتمال زیاد عصای هدهدنشان، بر دست فتحعلی شاه به باورهای قدیم بازمیگردد. پیش از اسلام پادشاهان شاهینی را به نشان قدرت بر شانه شان می نشاندند و همچنین این اعتقاد وجود داشت که پرنده "هما" که به همای سعادت شهره بود، اگر بر شانه کسی بنشیند یا از بالای سر او عبور کند شخص به خوشبختی خواهد رسید و صاحب مملکتی خواهد شد. این باور در دوره قاجار که شاهان به مذهب و نیروهای مذهبی اهمیت می دادند به شکل هدهد که در دوره اسلامی جایگاه ویژه ای یافته بود نمایان شد.

تصویر زیر نگارگری ای متعلق به مکتب صفویه از داستان نامه بری هدهد به پیشگاه ملکه سبا (بلقیس) است. ملکه سبا در کنار جویباری در سمت چپ تصویر به شیوه رایج قرارگیری زنان در این عهد به شکل لمیده با همان چهره گرد و ابروان پیوسته و چشمان کشیده و پوشش بلند سبک صفویه دیده میشود و به هدهد نگاه میکند که در سمت راست تصویر بر شاخه درختی نشسته و نامه سلیمان در منقارش قرار دارد.

در دوره معاصر نیز با توجه به نقش نمادین هدهد در هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی، در پانزدهیمن دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، با هدف گسترش نهضت کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه در میان اقشار مختلف مردم، طراحی "نماد هدهد" به عنوان نشانه "کتابخوانی" کشور معرفی شد.

باورهای عامیانه فرهنگ های مختلف در مورد هدهد


 • در باورهای عامیانه ایرانیان، هدهد به دوربینی معروف است، حتی میان روستاییان شهرت دارد که این پرنده هشتاد زرع آب زیرزمینی را به خوبی می بیند. در اغلب شهرها داستانی درباره هدهد نقل شده است: میگویند هدهد در آغاز زن تازه عروسی بوده، در همان روزهای اول و دوم که هنوز تاج و گل زینت را که معمول عروسان است بر سر داشته، مادر شوهرش از خانه بیرون می رود ک ظرفی از شیر بر سر آتش نهاده، به عروس سفارش میکند که شیر را مراقب باشد. اتفاقا شیر بر سر آتش میجوشد و تمام آن کف میشود. چون مادر شوهر به خانه بازمیگردد و شیر را نمی یابد، از وی میپرسد: شیر چه شد؟ عروس میگوید کف شد. مادر شوهر هر روز با عروس دعوا میکند تا روزی عروس آهی برمی آورد و میگوید: الهی مرا بال و پری ده تا پرواز کنم و از این ماجرا بیاسایم. خداوند دعای شرا مستجاب میکند و او را به شکل هدهد با همان تاج درمی آورد.
 • در افسانه های یونان ترِاوس (پسر آرس همسر پرونس ) ترِاوس به خواهر همسر خود فیلوملا علاقمند می شود، و پس از اینکه با او رابطه برقرار نمود زبان او را قطع می کند تا حرفی نزند ، و به همسرش پرونس می گوید که خواهرش مرده است، فیلوملا مخفیانه بر روی پرده ای به خواهر خود نامه می نویسد و گناه و جرم ترِاوس را فاش می کند، در مقابل پرونس ایتیس فرزندی که از ترِاوس داشته را می کشد و گوشتش را به عنوان غذا به همسر خود ترِاوس می دهد و وقتی ترِاوس متوجه می شود سعی می کند هر دو خواهر را بکشد اما هر سه توسط خدای خدایان به پرنده تبدیل می شوند. ترِاوس هدهد می شود، پرونس بلبل (مرغ هزار دستان) می شود که هر روز صبح برای غم از دست دادن پسرش آواز می خواند فیلوملا پرستو می شود و از آنجایی که زبان نداشته است نمی توانسته آواز بخواند و صدای لرزان پرستو به خاطر این می باشد.
 • در شعر کلاسیک چینی هدهد به عنوان نماد پیام آور آسمانی شناخته می شود، که خبر بهار را می آورد. در چین به خاطر زیبایی منحصر به فرد این پرنده آن را پرنده فرخنده ای می دانند.
 • در گویش فرانسه کلمه "dupe" برای هدهد نیز استفاده می شود به معنی انسان کودن و احمق چون این پرنده از نظر ظاهر احمق بنظر می رسد.
 • هدهد و خون آن در قرون وسطی باختری جزء ابزار جادو بوده است و برای پیشگویی استفاده می شده است.
 • در کتاب "پرنده سیاه کوچک" بیل اُدیه به شوخی گفته شده که هدهدها فقط در چمنزارهای حاکمان دیده می شود.


گردآوری و ترجمه از انگلیسی به فارسی: شادی حسن پور
بیشترین اقتباس از مقاله: نقش هدهد در ادبیات و هنر اسلامی ایران از خانم آرزو پایدار فرد
دانلود فایل پیوست: دانلود هدهد میهن پت docx

گردآوری اختصاصی میهن پت