خواب عمیق همستر یکی از مواردیست که افرادی که برای اولین بار با اون مواجه میشن رو میترسونه و شگفت زده میکنه..
چون عمق خواب همستر به قدری زیاد میشه که ممکنه بیجان به نظر برسه.تعداد تنفس در این حالت از 35-135 بار در دقیقه به 1-2 بار و ضربان قلب از 250-500 به 6 بار در دقیقه میرسه..بهتره جز در مواقع ضروری اقدام به بیدار کردن همستر نکنین و اجازه بدین از خوابش لذت ببره.
خواب بچه همستر ها از همستر های بالغ عمیق تره..ممکنه بچه همستری که خوابه در دست بگیرین و بیدار نشه.

همستر ها موقع خواب پوزیشن نیمه خمیده به خودشون میگیرن.و به اصطلاح در خودشون جمع میشن.
همستر ها موقع خواب به سر و صدا،رطوبت و دما حساس هستند.محیط ساکت و نیمه تاریک با دمای ثابت برای ساعات خواب همستر توصیه میشه.
ضمنا بهتره برای خواب در قفس یک محل خاص در نظر گرفته بشه که با چیز های نرم و تمیز مثل تکه های دستمال کاغذی پر شده تا علاوه بر تامین راحتی،گرما و امنیت همستر،از بروز پدیده ی بسته شدن چشم بعد از بیداری در همسترجلوگیری بشه.

این محل میتونه یه جعبه ی کوچک و خالی یا یک خونه ی آماده مخصوص همستر از بازار باشه.

در مورد همستر دو اصطلاح زمستان خوابی و تابستان خوابی وجود داره..دمای مناسب برای همستر ها بین 21-25 درجه ی سانتیگراده.اگر دما بالاتر از27-29 درجه ی سانتیگراد بره همستر به خوابی شبیه خواب زمستانی فرو میره که این پدیده تابستان خوابی نام داره.
در طرف مقابل اگر دما به پایین تر از 10 درجه ی سانتیگراد برسه،همستر به خواب زمستانی فرو میره.

اگر نوری که روزانه همستر دریافت میکنه به کمتر از دو ساعت برسه همستر در دمای 21-25 درجه هم به خواب زمستانی کاذب میره.بنابراین لازمه که محل نگهداری همستر در ساعاتی از روز از نوری طبیعی و غیر مستقیم بهره مند باشه.

در هر دو حالت همستر کاملا مرده به نظر میرسه و تلاش زیادی لازمه تا از خواب بیدار بشه.در تابستان خوابی باید همستر به جایی منتقل بشه که خنک داشته باشه(22-24 درجه سانتیگراد) و در زمستان خوابی باید به مکانی برده بشه که دمای گرمی داره(26-28 درجه سانتیگراد) و بعد با آهسته تکون دادن و بالا و پایین انداختن در دست از خواب بیدارش کنین.
گرم و سرد کردن دمای محل نگهداری همستر باعث گرمازدگی یا سرماخوردگی همستر میشه.باید تا حد امکان دمای محل نگهداری همستر ثابت باشه.

با اینکه زمستان خوابی و تابستان خوابی جز طبیعت همستر محسوب میشه و راهکار هایی برای حفظ حیات همستر در سرما و گرمای شدید هستند،اما از نظر سلامت برای همستر مضرمحسوب میشه و تا حد امکان باید ازون جلوگیری بشه.


نقل یک تجربه:
شخصی برای اولین بار از همستر نگه داری میکردن.محل نگهداری این همستر اتاقی بود که در شب ها به شدت سرد میشد.
یک روز صبح صاحب همستر به سراغ همستر میره و متوجه میشه که همستر بیحرکت تو قفس افتاده.با این فکر که همستر مرده اون رو به سطل آشغال منتقل میکنن.حوالیه ظهر که از سر کار برمیگردن از سطل آشغال صدا میشنون و بعد از باز کردن در سطل با همستر زنده و سرحالشون روبرو میشن..با خوندنه متن بالا حتما میدونین چرا..نه؟..