سلام..قبل ازینکه درباره ی همستر مقدمه ای بگم به یه سوال قدیمی جواب بدم..اونم اینکه میگن همستر در واقع بچه ی موش و سنجابه!
جواب اینه که همستر هردوشون هست و هم هیچکدامشون نیست!
برای اینکه جواب رو متوجه بشین باید کمی در مورد علم طبقه بندی حیوانات براتون توضیح بدم. در این علم حیوانات بر اساس شباهت ها و تفاوتهای ژنتیکی طبقه بندی میشن و در یک گروه قرار میگیرند و یا از سایر گروه ها متمایز میشن.
خوب برای اینکه بدونیم همستر در گروه موشها قرار داره یا سنجاب ها باید اول بدونیم تکسونومی (طبقه بندی) همستر در این جدول چی هست و کجاست: (از بالا به پایین ریزتر میشه)
همستر
---------------------
قلمرو : حیوانات
فیلوم (دودمان) : مهره داران
کلاس : پستانداران
راسته : جوندگان
زیر راسته : میومورف (Myomorpha) (موش سانان)

خانواده: Cricetidae

البته این لیست ادامه داره تا نژاد های متفاوت همستر ولی تا همینجا کافیه.
موش و سنجاب و همستر هر سه تا در فیلوم مهره داران، کلاس پستانداران و راسته ی جوندگان قرار دارند و شباهت اونها در همینجا تموم میشه.
همستر و موش در زیر راسته ی میومورف (یا موش سانان) قرار دارند ولی سنجاب در زیر راسته ی سنجاب سانان قرار داره.
پس همستر تنها شباهتش با سنجاب اینه که هردو جونده هستند.
اما همستر در خانواده ی Critecidae قرار داره ولی موش در خانواده ی Muridae قرار گرفته. پس این دو با هم تفاوت دارند.
و نتیجه گیری کلی اینکه
همستر جزو موش سانان هست ولی موش نیست. موش (mice) در خانواده ای جداگانه از همستر (Hamster) قرار داره و تنها تا زیر راسته ی موش سانان با موشها رابطه ی خویشاوندی داره و بعد از اون مسیرشون جدا میشه..

حالا برسیم به معرفی همستر..به نقل از ویکی پدیا..

همستر به انگلیسی (Hamsters)‏گونه‌ای جونده است که خود به یک زیرخانواده از Cricetinae تعلق دارد. این زیرخانواده خود ۲۵ گونه دارد که در شش یا هفت سرده دسته بندی شده‌اند.همستر جانوری شبزی است و در طول روز زیر زمین باقی می‌ماند تا مورد حمله شکارچیان قرار نگیرد. در طبیعت بیرون این جانور در درجهٔ اول از دانه‌ها، میوه‌ها و گیاهان تغذیه می‌کند و پس از آن گاهی به سراغ حشرات زیر زمین می‌رود. این جانور دارای جیب دهانی است به گونه‌ای که تا شانه‌هایش کشیده شده است و از آن برای جابجایی مواد خوراکی در هنگامی که در پناهگاهش زندگی می‌کند استفاده می‌کند.اغلب گونه‌های همستر دارای جیب دهانی هستند که مانند کیسه‌ای در دهان، محل اندوختن غذا و نگهداری از بچه‌های آنان در مواقع خطر است و اصلاً واژه همستر از کلمه آلمانی Hamstern به معنای اندوختن گرفته شده است
رفتار این حیوانات وابسته به محیط اطرافشان، ژنتیکشان، و ارتباط آنها با انسان‌ها است. از آنجا که زاد و ولد آنها زیاد است، در کشورهای پیشرفته از آنها به عنوان حیوانات آزمایشگاهی استفاده می‌شود. همسترها مانند سگ و گربه توسط انسان‌ها نگهداری می‌شوند. این حیوانات شب زی بوده و روزها می‌خوابند و با این که بینایی آن‌ها ضعیف است اما حواس بویایی و به خصوص شنیداری آن‌ها فوق‌العاده قدرتمند است. و علت این تسمیه رفتار همستر برای اندوختن مواد غذایی در محفظه‌های داخل دهانی است. این عادت همستر حتی در فصولی که غذا به وفور وجود دارد دیده شده است. نام این حیوان در زبان انگلیسی Hamster و در زبان‌های آلمانی و فرانسوی نیز به همین نام خوانده می‌شود و در زبان ایتالیایی به آن Criceto می‌گویند. نام عربی آن «قداد» یا «هامستر» و نام فارسی آن «همستر» است.

طول عمر متوسط همستر معمولاً حدود 2 تا 2.5 سال است اگرچه مواردی هم از عمر ۳ تا ۴ ساله و حتی بیشتر هم دیده شده است.
همسترها داراي سري باريك شبيه به سر موش هستند . گوشهاي آنها بزرگ و افراشته بوده و چشمانشان درخشان و براق است با اين حال قدرت بينايي ضعيفي دارند . آنها داراي 4 انگشت كامل در پاهاي جلويي و 5 انگشت در پاهاي عقبي هستند . فرم پاها و انگشتهاي حيوان براي كندن و بالا رفتن تكامل يافته و ماهيچه‌هاي قوي شان در راه رفتن و ايستادن روي دو پا به حيوان كمك مي‌كند .
اين حيوان داراي فك و دندانهاي اختصاصي براي عمل جويدن است . همستر فاقد دندانهاي نيش و پيش آسيا بوده و در هر فك خود دو دندان پيش دارد . دندانها در اين حيوان نيز مانند اكثر جوندگان از رشد دائمي برخوردار است . دستگاه گوارش حيوان از يك معده دو قسمتي ، داراي بخش غده‌اي و غيرغده‌اي تشكيل شده است . دستگاه تنفسي‌ همستر نيز از ريه چپ يك قسمتي و ريه راست سه قسمتي (3 لويي) ساخته شده است .


این حیوان برای اولین بار توسط دانشمند آلمانی «جان فیشر وان والدهایم » در سال ۱۸۱۷ میلادی شناسایی و رده بندی شد. در سال ۱۸۳۹ میلادی جانور شناس انگلیسی «جورج واتر هاوس » همستر سوری را دوباره گزارش نموده و آن را «Cricetus auratus» نام گذاری کرد. در سال ۱۹۳۰ میلادی جانورشناس انگلیسی «آهارونی » که استاد دانشگاه قدس بود پیشنهاد کرد که از این جانور به عنوان حیوان آزمایشگاهی استفاده شود. این حیوان برای اولین بار در سال ۱۹۳۱ میلادی وارد انگلستان و در سال ۱۹۳۳ میلادی وارد ایالات متحده آمریکا شد.گفته مي‌شود آنها اولين جونده ساكن بيابان بوده‌اند كه براي اولين بار در كشور سوريه به وجودشان پي برده شده است.در سال 1945 با استقبال بسياري از مردم (بعنوان يك حيوان خانگي زيبا و دوست‌داشتني) مواجه گرديد و در حال حاضر هزاران عدد از آنها سالانه توسط علاقمندان به اين حيوان خريداري مي‌شود . اين جونده كوچك و دوست‌داشتني علاوه بر اينكه بعنوان يك موجود خانگي كوچك و دست‌آموز مطرح گرديده در قالب يك حيوان آزمايشگاهي در تحقيقات مختلف مانند بررسي عفونتهاي كرمي و تك‌ياخته‌هاي ، بررسي ناهنجاريهاي جنيني ، ديابت ، سنگهاي كيسه صفرا ، سرطانها ، پيوند اعضا و ... مورد استفاده قرار مي‌گيرد .

زیر خانواده همستر دربردارنده ی هفت جنس است که این هفت جنس در برگیرنده ۱۹ گونه همستر می‌باشند و این گونه‌ها عبارتند از: ۱. همستر سوری ۲. همستر کامپبل کوتوله روسی ۳. همستر کوتوله چینی ۴. همستر کوتوله روبوروسکی ۵. همستر کوتوله چینی ۶. همستر تبتی ۷. همستر کوتوله تبتی ۸. همستر دم دراز ۹. همستر کوتوله روسی سفید زمستانی ۱۰. همستر اروپایی ۱۱. همستر ارمنی ۱۲. همستر مغولی ۱۳. همستر سوکولوف ۱۴. همستر ترکی ۱۵. همستر قزاق ۱۶. همستر گانسو ۱۷. همستر رومانی ۱۸. همستر قفقازی ۱۹. همستر کره ای


مواردی که به صورت بلد نشون داده شده در این تاپیک به تفصیل معرفی شدن..
http://mihanpet.ir/forum556.html

جمع آوری و ویرایش:بهاره.میم
با تشکر از کاربران Zzahra،S&M.