کروکودیل ها ( قاتلین حرفه ای )
* کروکودیل*ها اسم خود را از یونانیان گرفته*اند که آنها را در رودخانه نیل مشاهده کرده*اند. یونانی*ها آنها را کروکودیلوس نامیدند، یک کلمه ترکیبی کروک که به معنی سنگ*های کناره رودها و دریلوس که به معنی «کرم» است. یونانیها این حیوانات را «کرمهای سنگ» نامیدند، چون کروکودیل*ها برروی سنگهای کناره*های رودخانه*ها در آفتاب دراز می*کشند.

بچه تمساح*ها کروموزومهای جنسی ندارد و برخلاف انسان جنسیت این حیوان بطور ژنتیکی تعیین نمی*شود. جنسیت با درجه حرارت تعیین می*شود که نرها در حدود ۳۱٫۶ درجه سانتیگراد و ماده*ها در درجه حرارت کمی پایین تر یا بالاتری بوجود می*آیند. دوره متوسط خوابیدن برروی تخمها در حدود ۸۰ روز است و آن همچنین بستگی به درجه حرارت محیط دارد.

تِمساح (نام علمی: Crocodile) یا کروکودیل جانوری است خزنده و سخت*پوست دارای چهار دست و پا، در آب به راحتی شنا می*کند، اما همیشه در آب نمی*ماند و تخم*هایش را در خشکی می*گذارد. این حیوان دارای فک و دندان*های بسیار نیرومند است و به خانواده کروکودیلیان تعلق دارد.


این خزندهٔ آبی و خشکی بزرگ در سراسر مناطق استوایی آفریقا، آسیا، آمریکا و استرالیا زندگی می*کند. کروکودیل مانند سایر موجودات ساکن در رودخانه*ها و دریاچه*ها و سرزمین*های مرطوب در آب*های شیرین و گاهی در آب*های کمی شور زندگی می*کند


تمساح اغلب از مهره*داران دیگر مانند انواع ماهی*ها، خزنده*ها و پستانداران و بعضی وقت*ها از بی*مهرگانی مانند صدف*ها و سخت*پوستان با توجه به گونه*های خود تغذیه می*کنند. تمساح شجره تاریخی دارد و از زمانهای دور وجود داشته و این اعتقاد وجود دارد که از زمان دایناسور*ها به این طرف تغییرات ناچیزی داشته*است.تمساح شکارچی کمین کننده*است. به عنوان دوزیستان خونسرد، می*تواند مدت طولانی بدون غذا زنده بماند و بندرت به فعال شدن برای شکار نیاز دارد. تمساح علیرغم ظاهر آرام، از فعال*ترین دوزیستان در محیط است.

تمساح*های وحشی در بسیاری از مناطق مورد محافظت قرار گرفته*اند، اما آنها بطور تجاری در مزرعه نگه*داری می*شوند. پوست آنها دباغی می*شود و برای درست کردن بسیاری از وسایل چرمی مانند کفش و کیف دستی مورد استفاده قرار می*گیرد.

بسیاری از گونه*هایی که در مزرعه نگهداری می*شوند، تمساح*های آب شور و تمساح*های نیل می*باشند و تمساح*های عظیم الجثه آب شور و تمساح*های کمیاب سیامی در مزارع آسیایی پرورش داده می*شوند. پرورش تمساح*ها جمعیت گونه*های آب شور را در استرالیا افزایش داده، چون تخم*ها عموماً از انواع وحشی گرفته می*شود و مالکان آنها بر افزایش تعداد تمساح*ها تشویق می*شوند.

در واقع پرورش کروکودیل پر سودترین نوع پرورش حیوانات در جهان است. در کشور ایران نیز این فعالیت شروع شده*است و اولین مزرعه پرورش کروکودیل در جزیره هنگام از توابع قشم است.


کروکودیل*ها بیشتر به پرندگان و دایناسورها نزدیک هستند تا به خزندگان، این سه موجود در آرچوزوریا «خزندگان حاکم» شامل هستند.