پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روز گذشته دوربین های تله ای بکار رفته در پناهگاه حیات وحش میاندشت، مجددا از خانواده معروف یوزپلنگ های این منطقه تصویر برداری نمودند.
این تصاویر در ساعت ۲/۵۰ نیمه شب در قسمت دیگری از پناهگاه میاندشت و با فاصله حدودا پنج کیلومتر از آبشخوری که تصاویر قبلی در کنار آن تهیه شده بود، ثبت شده است.
این تصاویر نشان می دهد هر سه توله یوزپلنگ در حال حاضر صحیح و سالم بوده و در کنار مادر خود حضور دارند.

نکته جالب توجه اینجاست که توله یوزپلنگ ها که البته دیگر توله محسوب نمی شوند و در حال حاضر حدودا ۱۰ ماهه هستند می بایست یک الی دو ماه قبل از مادر خود جدا شده و قلمرو جدیدی برای خود می یافتند اما همچنان در کنار یکدیگر و یوز مادر باقیمانده اند.
نخستین بار در شهریور ماه سال ۱۳۹۱ ثبت تصویر این یوزپلنگ ماده و ۳ توله اش در کنار آبشخوری در پناهگاه حیات وحش میاندشت علاقه مندان به محیط زیست را شگفت زده ساخت.

سپس در چند نوبت دیگر این یوز ماده و توله هایش مشاهده و از آنها تصویر برداری شد که پیش از این، آخرین مورد آن مربوط به تیر ماه سال جاری می باشد.
پس از پایان فاز نخست برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی و شناسایی تنها پنج قلاده یوزپلنگ ماده بالغ در سایر زیستگاه های یوز در کشور که هیچ کدام توله به همراه نداشته اند، در حال حاضر این یوزپلنگ ماده تنها یوز ماده دارای توله و این چهار یوزپلنگ به همراه دو یوزپلنگ نر بالغ که در همین منطقه شناسایی شده اند بعنوان تنها جمعیت پویا و شناسایی شده یوزپلنگ در کشور به شمار میروند.

اثبات زادآوری بسیار پایین یوزپلنگ در ایران، اهمیت بالای حفاظت از این جمعیت پویا و پناهگاه حیات وحش میاندشت بعنوان میزبان این خانواده و یکی از مهمترین زیستگاه های یوزپلنگ در کشور را روشن را می سازد.
تصاویر از اداره محیط زیست جاجرم

منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران