فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  6
لایک لایک:  2
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: توکسوپلاسموز چیست ؟؟؟؟؟؟

 1. #1
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  توکسوپلاسموز چیست ؟؟؟؟؟؟

  توکسوپلاسموز چیست ؟؟؟؟؟؟

  توکسوپلاسموز چیست :
  توکسوپلاسموز یک بیماری است که دلیل آن یک انگل تک سلولی است که آن را تی-گاندی می خوانند . توکسوپلاسموز یک بیماری معمول انگلی است که فقط در جانداران خون گرم وجود دارد برای مثال میتوان انسان ها و حیوانات خانگی را نام برد . این بیماری شایعی است –این بیماری انگلی بیشتر در گربه ها مشاهده شده است .

  دلیل توکسوپلاسموز چیست :  توکسوپلاسما گاندی چرخه پیچیده ای دارد و میزبانش فقط دو موجود هستند و فقط میتواند آن دو میزبان را الوده کند. گربه ها چه وحشی و چه خانگی تنها میزبان توکسو پلاسما گاندی هستند .این معنی میدهد که این انگل تنها وقتی که وارد بدن یک گربه شود میتواند تخم گذاری کرده و رشد کند .
  هنگامی که گربه یک طعمه آلوده به این انگل را قورت میدهد (یا گوشت خام میخورد )این انگل وارد بدن گربه شده و در دستگاه گوارشی گربه آزاد میشود .


  پس از ورود انگل به دستگاه گوارش شروع به تولید مثل و زیاد شدن تعداد در روده کوچک خواهد کرد تا هنگامی که تشخیص داده شده و از بین بروند .


  تعداد زیادی از تخم های تولید شده در این زمان همراه با مدفوع گربه دفع خواهند شد . گربه ها معمولا انگل توکسو پلاسما گاندی را از 3 تا 10 روز بعد از بلعیدن گوشت خام یا طعمه پناه میدهند و آنها از 10 روز تا 14 روز این انگل خطرناک را دفع میکنند در این زمان چند میلیون از این تخم ها در بدن گربه وجود خواهد داست.


  این انگل ها و تخم ها بسیار سخت هستند و اگر شرایط خوب و مناسب باشند حدود 1 سال زنده خواهند ماند .

  موفق باشید

  http://www.vet.cornell.edu/fhc/brochures/toxo.html

  پس از گذشت چرخه بیماری انگلی در گربه ، برخی توکسوپلاسما گاندی تبدیل به کیست میشود و به مکان های عمیق تری راه پیدا خواهند کرد و از روش دیگری در روده ها تکثیر خواهند شد . اینها پس از روده گربه به قسمت های دیگر بدن گربه منتقل خواهند شد و چرخه الوده سازی در بدن گربه شروع خواهد شد .


  بعد از مدتی بالاخره بدن گربه با سیستم دفاعی قوی از این بیماری پاک خواهد شد . بعضی ها هنگامی که سیستم دفاعی در حالت استراحت است وارد استخوان یا ماههیچه های مثانه خواهد شد . این کیست ها که در مثانه قرار دارند به اهستگی به تولید مثل میپردازند .
  انسان ها و برخی پستانداران دیگر میتوانند میزبان اولیه این انگل خطرناک یعنی توکسو پلاسما گاندی باشند . میزبان این انگل میتواند باعث الودگی دیگران شود اما تخم های به وجود امده توانایی اینکار را ندارند .
  تخم های موجود در مدفوع گربه باعث این بیماری هستند اما سریعا این بیماری به دیگر حیوانات و انسان ها منتقل نخواهد شد .
  در مرحله اول انها باید مراحل هاگ سازی را طی بکنند که هر کدام از انها 5 روز طول میکشد البته این 5 روز فقط ددر شرایط محیطی بسیار اماده است .
  معمولا هاگ های ساخته شده عامل انتقال به انسان ها ، حیوانات ،گربه ها و بقیه میزبان ها خواهند بود . میزبان فقط در صورتی که هاگ هایی که دارای تخم هستند را ببلعد الوده خواهد شد و این کیست ها در جای جای بدن وارد شده و اسیب خواهند رساند .


  موفق باشید

  http://www.vet.cornell.edu/fhc/brochures/toxo.html

  توکسوپلاسموز بر روی گربه من چه تاثیری خواهد داشت:

  اکثر گربه های که به توکسوپلاسما گاندی الوده میشوند علامت ظاهری خاصی نشان نخواهند داد .برخی اوقات یا گاه گاهی بیماری به صورت بستر بروز خواهد داد .

  وقتی که بدن گربه نمیتواند پاسخ قطعی بدهد و در برابر این بیماری بنا به دلایلی از لحاظ دفاعی ضعیف است این بیماری به صورت بستر ظاهر میشود و بدن گربه هیچ توانایی ندارد که بر علیه بیماری دفاع کرده و در مقابل ان ضعیف شده وگربه دارای علائم خواهد شد.

  این بیماری در صورتی که گربه ها خردسال باشند یعنی بچه گربه ها ،هنگامی که گربه ای ضعف سیستم دفاعی به نام FIV دارد یا هنگامی که گربه دارای سرطان خون است باعث اسیب دیدگی به خود گربه میشود .

  مهم ترین علائم توکسوپلاسموز تب ، بی حالی و کم اشتهایی است که شما در مدت زمان بسیاری کمی در گربه مشاهده خواهید کرد .

  بقیه علائم مربوط به توکسوپلاسموز بستگی به جایی دارد که بدن الوده شده و کیست ها به وجود امده است با توجه به مکان علائم خاص خود وجود خواهد داشت .

  اگر توکسوپلاسموز گاندی در ریه ها قرار داشته باشد میتوان از علائمش ناراحتی و التهاب ریه ها را نام برد ،که کم کم باعث سخت تر شدن و سنگین شدن تنفس گربه میشود .

  توکسوپلاسما گاندی همچنین میتواند بر روی چشم ها و سیستم عصبی میانی تاثیر بگذارد که این تاثیر میتواند شامل التهاب شبکیه و قسمت مرکزی چشم گربه باشد ،مردمک غیر عادی و حساسیت بیش از حد گربه به نور ،کوری ،تنظیمات نامنظم،حساسیت تماس بیش از حد ،ناگهان جمع کردن گوش ها ،سخت جویدن ،از دست دادن کنترل بر روی رفتار ها و پرخاشگری از علائم این بیماری است .

  موفق باشید


  http://www.vet.cornell.edu/fhc/brochures/toxo.html
  گونه توکسوپلاسموز را در گربه ها تشخیص بدهیم ؟
  توکسوپلاسموز در گربه را میتوان بر اساس چند چیز تشخیص داد ،یکی از انها علائمی است که گربه مبتلا به ان مبتلا می باشد و دیگر نتیجه ازمایشی که در ازمایشگاه بدست امده است .

  نتیجه های بدست امده از ای جی جی و ام جی ام میتواند به دامپزشک کمک کند تا با شناسایی پادتن ساخته شده نوع توکسوپلاسموز و بقیه موارد را تشخیص بدهد .


  حضور مقدار قابل توجهی پادتن ای جی جی برای مقابله با توکسو پلاسموز نشان دهنده این است که گربه قبلا به این بیماری الوده شده است و با این بیماری در حال مقابله است و تعداد زیادی از کیست ها دفع شده است .


  حضور پادتن ای جی ام نشان دهنده این است که گربه در خطر جدی می باشد و الوده سازی جدی انجام شده است .  اگر هر دو نوع پادتن بیماری گاندی در خون گربه وجود داشته باشد نشان دهنده این است که گربه به این بیماری حساس بوده و در عرض دو 1 تا دو هفته این الودگی را از بدن خود دفع میکند .


  برخی اوقات کیست های حاوی توکسوپلاسموز گاندی در مدفوع گربه دیده می شود ، اما ایبن روش روش قابل اعتماد
  و درستی نیست چون ممکن است برخلاف تشخیص شما گربه مبتلا به انگل دیگری باشد .


  دفع کیست ها از طریق مدفوع ممکن است فقط برای مدت کوتاهی باشد و هنگامی که علائم ظاهری نشان داده میشود دیگر دفع کیستی وجود نداشته باشد .


  تشخیص دقیق توکسو پلاسموز گاندی نیازمند ازمایش ها پیوسته و دقیق و تغییراتی که در بدن گربه در طی مدت زمان کمی مشاهده می شود می باشد .

  موفق باشید


  http://www.vet.cornell.edu/fhc/brochures/toxo.html

  توکسوپلاسموز درمان میشود؟

  بسیاری از گربه ها به بیماری توکسوپلاسموز مبتلا میشوند که میتوان در طی مراحلی این بیماری را مداوا کرد . توکسوپلاسموز معمولا به وسیله انتی بیوتیکی به نام کلینداماسین درمان میشود.


  البته برای درمان توکسوپلاشموز میتوان از داروهای دیگری که در واقع جلوی تولید مثل توکسوپلاسموز گاندی را میگیرند استفاده کرد.


  دو نمونه از این دارو ها :


  Pyrimethamine


  Sulfadiazine

  هنگامی که دامپزشک بیماری تشخی بدهد شروع به مداوا میکند و بعد چند روز از مدوا علائم بیماری از بین خواهد رفت.در زملانی که بیماری بسیار قوی باشد از پادتن بسیار قوی برای اینکار استفاده میشود.

  اگر دکتر بیماری گربه را توکسوپلاسموز تشحیص داد و دارو تجویز کرد باید پس از چند روز این بیماری بهتر شود اگر نشد پس مطمئن باشید بیماری گربه شما چیز دیگری است .

  تا کنکون هیچ واکسنی که از مبتلا شدن گربه به بیماری توکسوپلاسموز جلوگیری کند کشف نشده است و در حال حاضظ محققاتن کشور های زیادی در حال بررسی بر روی این موضوع هستند .

  ایا بیماری توکسوپلاسموز گربه ام به من منتقل میشود:

  چون گربه تنها میزبان بیماری و انتقال دهند ه این بیماری به موجودات دیگر است برای چند روز خطر ابتلا کمی وجود دارد . این بدین معنی نیست که اگر شما دست به گربه بزنید به این بیماری مبتلا خواهید شد .

  بسیار بعید است که تماس با پوست گربه عامل انتقال توکسوپلاسموز گاندی به انسان باشد چون گربه ها توکسوپلاسموز را بر روی پوست خود حمل نمیکنند .

  همچنین ابتلا شما از خاراندن گربه یا بوس کردن او بسیار غیر ممکن است چون اصلا این انگل بر روی پوست نیست که بخواهد به شما منتقل شود .

  موفق باشید

  http://www.vet.cornell.edu/fhc/brochures/toxo.html


  گربه هایی که در خانه نگه داری شده و شما به انها گوشت خام وشکار زنده نمیدهید بسیار کم به این بیماری مبتلا خواهد شد .

  در امریکا اغلب مردمی که به این بیماری مبتلا میشوند از خوردن گوشت خام یا دست های الوده به مدفوع گربه که به غذا تماس داشته مبتلا میشوند .

  مردم چگونه به توکسوپلاسموز گاندی مبتلا میشوند :

  هنگامی که انسان ها با خاکی که توسط مدفوع جوندگان،پرندگان،گوسفندان، گاوها و... تماس پیدا میکنند و دست خود را به مواد خوراکی یا دهان خود میزنند به این بیماری مبتلا میشوند که بیشترین درصد امار بدست امده در کل جهان خبر از انتقال به این صورت میدهد .

  اگر بخواهیم از نظر صنعتی بررسی کنیم میتوانیم بگوییم هنگامی که انسان ها گوشت نیم پز خوک،گاو،گوسفند وغیره را میخورند به اسانی به این بیماری مبتلا خواهد شد. البته توکسوپلاسموز گاندی میتواند از خوردن سبزیهای الوده منتقل بشود .

  درصد کمی از انسان ها از طریق لبنیاتی همچون شیر ،ماست و ... به این بیماری مبتلا شده اند . توکسوپلاسموز میتواند از مادر الوده به فرزند داخل شکمش به اسنی منتقل شود و هنگامی که فرزند به دنیا میاید به این بیماری دچار خواهد بود چه بسا در بسیاری موارد مرگ کودک دیده شده است.

  بیشستر اماری که از مبتلایان توکسوپلاسموز رسیده است کودکانی هستند که مادرشان در زمان بارداری این بیماری را به انها منتقل کرده است دزر خیلی موارد حتی خود مادر به این بیماری مبتلا نمیشود .

  موفق باشید


  http://www.vet.cornell.edu/fhc/brochures/toxo.html

  چگونه از ابتلا به توکسوپلاسموز جلوگیری کنیم:

  اگر شما جزو اون دو گروه خاص هستید لطفا از نگه داری گربه صرف نظر فرمایید . این دوگروه حساسیت بسیاری به توکسوپلاسموز دارند .  گروه ها:


  زنان باردار


  (ضعف سیستم ایمنی)Immunocompromised
  اگر شما زن باردار هستید لطفا به ازمایشگاه رفته و ازمایش سرلژِیک را بدهید تا تشخیص داده شود جنین مبتلا به این بیماری هست یا خیر !زنانی که فرزندشان مبتلا به این بیماری است باید کاملا اطلاعات را شنیده و تصمیم نهایی خود را بگیرند .  همیشه پس از دست زدن به گوشت خام و خاک قبل از خوردن هر چیزی دستهایتان را با دقت فراوان بشویید . همه وسایلی را که هنگام استفاده از گوشت خام استفاده کردید بشویید و سبزیجات را قبل از خوردن کاملا بشورید .  گوشت را قبل از خوردن در درجه حرارت 160 درجه فارنهایت به بالا بپزید تا اگر توکسوپلازموز را در خود دارد از بین برود . حتما قبل از مصرف شیر و تخم مرغ انها را گرم کنید .  هنگامی که میخواهید به کار باغیبانی مشغول شوید یا ظرف دستشویی گربه را تمیز کنید دستکش در دستتان داشته باشید و به کودک خود اجازه ندهید در نزدیک جای دستشویی گربه بیاید .  نکات خلاصه و تکمیلی :  1-گوشت خام یا نیم پز را به هیچ وجه نخورید .گوشت حداقل 20 دقیقه باید در دمای 160 درجه فارنهایت قرار گرفته باشد .


  2-شیر نجوشیده را به هیچ وجه نخورید .


  3-میوه ها و سبزیجات را قبل خوردن بشورید .


  4-پس از اینکه به گوشت خام دست زدید دست خود را با اب و صابون بشویید .


  5-هنگامی که میخواهید باغبانی کنید از دستکش باغبانی استفاده کرده و سپس دستان خود را بشویید .


  6-اب را از محیط بیرون نخورید البته در صورت جوشاندن خوردن اب مهم نیست .


  7-به گربه خود گوشت خام یا شیر استریلیزه نشده را ندهید .

  8-به گربه اجازه ندهید حیوانی را شکار کرده و بخورد.

  9-جعبه دستشویی گربه را از مکان بازی بچه ها دور بکنید
  10-خاک گربه را هر روز تمیز کرده و ظرف را با اب داغ بشویید


  11-زنان باردار نباید به هیچ وجه ظرف گربه را بشویند .


  12-جمعیت جوندگان و میزبان های دیگر را در محل زندگی خود کنترل کنید .  موفق باشید


  About.com


  http://www.vet.cornell.edu/fhc/brochures/toxo.html

 2. #2
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  شفاف سازی در مورد توکسوپلاسموز

  شفاف سازی در مورد توکسوپلاسموز

  امروز می خوام یک شفاف سازی اساسی در مورد توکسوپلاسموز گربه انجام بدم و مطمئن هستم که به تمام سوالات رایج در مورد انتقال توکسوپلاسما از گربه به انسان در این نوشته، پاسخ داده می شود!
  من چطوری توکسوپلاسموز می گیرم؟( منظور انتقال از گربه است)
  برای اینکه من درگیر این بیماری بشم باید گربه ای هم باشه که درگیر این بیماری شده باشه!

  چه گربه هایی درگیر بیماری میشن؟ گربه ای که موش بخوره! اون هم موشی که درگیر توکسوپلاسموز باشه! یا گربه ای که گوشت خام آلوده به توکسوپلاسموز مصرف کنه!
  تا حالا فهمیدیم که احتمال آلوده شدن یه گربه خانگی خیلی خیلی کمه!


  حالا فرض کنیم که به دلیل سهل انگاری من، گربه خانگی من درگیر شد اونوقت احتمال بیمار شدن من چقدره؟

  گربه آلوده به توکسوپلاسموز در تمام طول عمر خود فقط به مدت یک هفته از طریق مدفوع، توکسوپلاسما را دفع می کند که اتفاقا" مدفوع آبکی و اسهالی ست!

  حالا اگه این مدفوع آلوده به توکسوپلاسما را من حتی کیلو کیلو بخورم بازهم درگیر این بیماری نمی شم! چرا؟ چون این میکروارگانیسم برای اینکه قدرت آلوده کردن من رو پیدا کنه باید مدفوع به مدت 48 تا 72 ساعت در محیط بیرون بمونه و تغییراتی در توکسوپلاسما به وجود بیاد که قدرت ایجاد عفونت را پیدا کنه!... حالا اگه من بیمار روانی باشم و برم به این مدفوع 72 ساعت پیش دست بزنم و بعد با همون دست آلوده غذا بخورم تازه اینجوری توکسوپلاسما وارد بدن من میشه! نه، عجله نکنید حتی در این شرایط هم من بیمار نمی شم!!! چرا؟ چون من یک انسان بالغ هستم که سیستم ایمنی نرمالی دارم و سیستم ایمنی بدن من عفونت را به سرعت سرکوب می کند و اتفاقا" این اتفاق سبب خیر می شود چون به دلیل تولید آنتی بادی در بدن من، من برای همیشه نسبت به این بیماری مقاوم خواهم شد!

  پس چه کسی بیمار میشه؟ اگه بعد از گذراندن مراحلی که گفته شد توکسوپلاسما در مدفوع قدرت عفونت را پیدا کند آنوقت من باید یک طفل معصوم زیر 5 سال یا پیرمرد 70-80 ساله باشم که سیستم ایمنی ضعیفی دارم، با یه آدمی هستم که دارم شیمی درمانی می کنم یا کورتون مصرف می کنم! در این صورت تازه شانس عفونت افزایش پیدا می کند!


  حالا متوجه شدید که چقدر احتمال آلودگی به توکسوپلاسموز پایینه؟

  در مورد اینکه گفته می شود توکسوپلاسموز موجب نازایی می شود من به عنوان کسی که در رشته ای کاملا" مرتبط با این بیماری درس می خوانم با اطمینان کامل و با دلیل و مدرک می گویم که این حرف مزخرفی بیش نیست حتی اگر از زبان یک پزشک فوق تخصص گفته شود!

  پس قضیه سقط جنین چیه؟ در این مورد باید بگم که اگه من یک خانم باردار باشم!!! فقط در صورتی که در 3 ماه اول بارداری با شرایط نادری که در بالا توضیح دادم آلوده به توکسوپلاسما بشوم جنین من سقط خواهد شد و بعد از 3 ماهگی دیگر بی تاثیر است!

  و نکته مهم اینجاست که بدن من بعد از این سقط به بیماری مقاوم شده و در دفعات دیگر بارداری حتی اگر یک کیسه توکسوپلاسموز هم بخورم بچه من سالم به دنیا خواهد آمد!!! و اتفاقا" این فرزند من هم به دلیل اینکه آنتی بادی موجود در بدن من را در دوران جنینی دریافت کرده، تا آخر عمر به این بیماری مقاوم خواهد شد!
  پس قضیه نازایی یک دروغ محض است!
  پی نوشت 1:

  در تحقیقی که روی 18000 گربه آلوده شده به توکسوپلاسموز انجام شد حتی در یک مورد هم دیده نشد که مو و پوست گربه به توکسوپلاسما آلوده شود! و واقعا" متاسفم برای پزشک متخصصی که می گوید موی گربه وارد تخمدان شده و باعث نازایی می شود!!!

  در تحقیقی که روی 140 انسان مبتلا به توکسوپلاسموز در بیمارستان امام خمینی انجام شد فقط در 2 مورد انتقال از طریق گربه تایید شد و در 138 مورد دیگر خوردن گوشت خام و نیمه پخته( کباب و استیک و...) و دستکاری گوشت آلوده به توکسوپلاسما ، عامل بیماری اعلام شد! و واقعا" متاسفم برای افرادی که به راحتی گربه ها را به جرم آلوده بودن به توکسوپلاسموز از خود دور کرده و یا حتی می کشند ولی هر هفته انواع و اقسام کباب ها را می خورند!
  پی نوشت 2:

  با تمام احترامی که برای پزشکان محترم قائل هستم، باید بگویم که بار اصلی تهمتی که در مورد این بیماری به گربه ها زده شده بر دوش عده ای از آنهاست که به دلیل دانش پایین خود و عدم موفقیت در تشخیص علت یک بیماری آن را به سرعت به گربه ها ربط می دهند! مثلا" وقتی خانمی به دلیل نازایی نزد آنها می رود از او می پرسند که آیا در خانه گربه دارد؟و فقط کافی ست که آن خانم گربه داشته باشد، دیگر آن گربه مسبب اصلی تمام بدبختی ها معرفی خواهد شد! خواهش من از این تعداد پزشکان محترم این است که کمی مطالعه خود را زیاد کنند و بیش از این برای سرپوش گذاشتن بر ضعف خود عوام فریبی نکنند!

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11th September 2012, 08:33 AM
 2. توکسوپلاسموز یا مرض گربه ای؟!
  توسط S&M در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 23rd February 2012, 05:06 PM
 3. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 17th August 2011, 06:51 PM
 4. توکسوپلاسموز و انتقال آن توسط گربه
  توسط Melika در انجمن بیماری های اختصاصی گربه
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 17th June 2011, 02:44 PM
 5. شفاف سازی در مورد توکسوپلاسموز
  توسط Jblaq در انجمن بیماری های زئونوز
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 29th April 2011, 03:33 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید