چی کار کنیم سگمون پارس نکنه ؟!
این سوالیه که هر روز به نوعی از من پرسیده میشه و شاید ناهنجاری سگ شما هم باشه !
در کل باید چند تا نکته رو توضیح بدم :
1- پارس سگ یا هر آوای دیگه ای که سگ داره ، یک جور راه ارتباطی برای سگ هاست و هر کدوم از این صداها معنی و منظور خاصی داره ..بنابراین ساکت کردن سگ در کل ناممکنه چون سگ هم حق داره خواسته هاش رو بیان کنه .
2- جلوگیری از پارس سگ یعنی کنترل پارس کردن و تسلط داشتن روی سگ ... که این کار باید در زمان شکل گیری رفتارها یعنی وقتی که سگ توله هست ، انجام بشه .چگونه؟ ..با تربیت و رفتار درست با سگ
3- متاسفانه خیلی از کسانی که سگ رو به خونه می برن ، چیز زیادی از اصول نگهداری و نحوه ی برخورد با سگ نمی دونن یا خیلی های دیگه معتقدن که سگ باید زندگی طبیعی اش رو داشته باشه ! .. طبیعتش یعنی شاکی شدن همسایه ها !!! ... و خلاصه وقتی حسابی کار از کار گذشت به فکر اصلاح رفتار سگ میافتن !
4- اینو بارها گفتم باز هم تکرار می کنم که تعریف یک رفتار درست از ابتدا خیلی ساده تر و اصولی تر از اصلاح یک رفتاره غلطه ... پس لطفا زمانی که سگتون هنوز توله است و باید دنیاش رو براش تعریف کرد ، برای این کار وقت بذارید و از توصیه های مربی کمک بگیرید .
5- فکر نکنید این مساله فقط در ایران هست ...خیر هر جایی که شما ساکن آپارتمان باشید یا یه منطقه مسکونی و شلوغ ، به هر حال ممکنه بین همسایگان شما کسانی باشن که از این صدای مزاحم استقبال نکنن .
6- خب حالا سگمون پارس می کنه ، چی کار کنیم ؟...تنها راه کنترل پارس اقتدار و برتری شما نسبت به سگتون هست و اینکه سگ از شما حساب ببره ... اگر روی سگتون هیچ تسلطی ندارید یا اگر سن سگتون بالاست ... (بالاتر از یک ، یک و نیم سال) این یعنی پارس کردن به عادتش تبدیل شده و ترک عادت کار ساده ای نیست ، حتما از مربی کمک بگیرید ...مربی با بررسی شرایط توصیه های لازم رو به شما می کنه.
7- می تونیم سگمون رو عمل کنیم (دیبارک) ؟ ... خیر .. حق ندارید همچین کاری بکنید .شما دوست دارید بخوابید و بعد از بیدار شدن دیگه نتونید صحبت کنید ؟ ... ساده ترین راه رو انتخاب نکنید ! حتی شده محل زندگیتون رو عوض کنید ولی حق ندارید همچین کاری رو با سگ بکنید .

8-قلاده های ضد پارس چیه؟ میشه از اونها استفاده کرد؟... اول اینکه این قلاده ها انواع مختلفی داره که من با نوع شوک الکتریکی اش به شدت مخالفم ... ویبره ها یا اسپری هم هستن که اینها هم به هر حال برای سگ خوشایند نیستن ولی در مورد سگ هایی با سن بالا که کار از تربیت گذشته میشه استفاده کرد ...ولی استفاده از این قلاده ها هم در واقع جنبه ی آموزشی داره .نوع و مدت و چگونگی استفاده از اونها رو باید مربی تشخیص بده ... استفاده همیشگی و نادرست کاملا عملکردش رو از بین می بره و فقط سگ رو آزار میده ..

و در آخر اینکه نگهداری سگ = قبول مسئولیت و صرف وقت و هزینه های فراوان
(به تربیت سگ توجه کنید و از جنبه تخصصی به آن نگاه کنید )

منبع: مخالفان آزار حیوانات