فیلها بزرگترین حیوانات خشکی بوده و دارای دو گونه هستند، افریقایی و اسیایی. فیلها افریقایی بزرگ تر از فیلهای دیگر هستند.ارتفاع انها 3/5 متر است و وزن انها نیز در حدود 6 تن میباشد. گوشهای بادبزنی شکل انها دو متر طول و 1/5 متر پهنا دارد. خرطوم فیل موجب تفاوت فیل از حیوانات دیگر میشود. خرطوم بلند فیل شبیه یک شلنگ بوده و مشتمل بر 50 هزار ماهیجه است. بله 50 هزار ماهیچه! سوراخهای بینی فیل در نوک خرطوم قرار دارند. فیل ها از خرطوم خود برای گذاشتن اب و غذا در دهانشان استفاده میکنند و برای بلند کردن چیزها و البته برای بویایی نیز از ان استفاده میکنند.خرطوم فیل قادر به نگه داشتن 4 لیتر اب است.
یک فیل مادر، فیل جوان را به مدت 12 سال همراهی میکند. در طول 6 ماه اول زندگی فیل مادر توسط بچه اش می اموزد چگونه از خرطوم خود استفاده کند. او هرگز از اموزش بچه ی خود خسته نمیشود.
دندان این حیوانات که برای جویدن به کار میرود به سادگی پوسیده میشود و سریعا با یک دندان دیگر جایگزین میشود.
یک فیل بالغ روزانه 330 کیلو گرم گیاه بخورد. این میزان معادل شش بسته کاه است فیلها روزانه اکثر زمان خود را صرف خوردن میکنن
د.
تا بحال فکر کردین که این حیوانات عظیم الجثه با پوست ضخیمی که دارند چگونه خود را خنک میکنند؟ فیل ها با پوست گلفتشان نمیتوانند عمل تعریق را انجام دهد، در عوض فیلها به کمک اب و گل و لای اطرافشان، خود را خنگ نگه میدارند. البته فیلها روش های دیگری برای خنک کردن خود دارند؛ مثلا انها از گوش هایشان به عنوان پنکه استفاده میکنند. رگ های خونی نازک در گوش ها، فیل ها را خنک نگه میدارند، و باعث لذت بردن انها میشود. ویژگی دیگری که و جانور شناسان را متعجب کرده است عبارت است از غرش معده فیلها.
در حال غرش معده ، فیل صدای بلندی تولید میکند. انچه شگفت اور است بلندی این صدا نیست بلکه روشن است فیلها این صدا را کنترل میکنند. در حقیقت این صدا ربطی به هضم غذا ندارد، فیل این صدا را به خاطر نشان دادن موقعیت خود به دوستانش تولید میکند. فیلها در مواجهه با خطر ساکت میشوند، زمانی که احساس کردند خطر رفع شده است. دوباره شروع به سروصدا میکنند. با این روش فیلها میتوانند از کیلومتر ها دورتر باهم ارتباط برقرار کنند.گرداوری :
pulad
منبع : دنیای حیوانات
کپی برداری به ذکر منبع مجاز است