بچه های چینچیلا با نام کیت (kit) شناخته میشوند. یک کیت چینچیلای سالم درست پس از تولد قادر به راه رفتن است ، چشمهایش کاملا باز ، بدنش دارای پوشش کامل و هم چنین دارای 20 دندان است.
وزن نوزاد چینچیلا در زمان تولد 35 تا 60 گرم است و در 18 تا 24 ماهگی به وزن کامل میرسد( گاهی بعضی از کیتها تا سن 3 یا 4 سالگی به رشد خود ادامه میدهند) . کیتهایی که با وزن زیر 25 گرم به دنیا می آیند به عنوان بچه های ضعیف شناخته شده و در صورت عدم توجه صاحب به نگهداری آنها شانس زنده ماندنشان کم است.
کیتها زمان تولد خیس هستند و باید تا یک ساعت پس از تولد خشک شوند تا از سرد شدن و مرگ آنها جلوگیری شود. ضروری است که وزن کیتها را در هفته های اول زیر نظر داشت مخصوصا زمانی که بیشتر از 2 کیت به دنیا می آیند. در صورتی که توسط مادر تغذیه نشوند در اثر سو تغذیه از بین خواهند رفت. معمولا کیتها 1 ساعت بعد از تولد توسط مادر تغذیه میشوند. نوزادان هر هفته باید 5 تا 10 گرم به وزنشان اضافه شود.
کیتهای چینچیلا ممکن است نسبت به خواهر و برادر خود کمی پرخاشگر باشند ، خصوصا موقع غذا خوردن. بچه های ضعیف تر زمان غذا خوردن معمولا توسط بقیه کنار زده میشوند در نتیجه ایده خوبی است که 2 بار در هفته بچه ها را وزن کنید تا مطمئن شوید به میزان لازم وزن اضافه میکنند یا خیر. کیتهایی که به میزان کافی وزن اضافه نمی کنند باید به صورت دستی توسط صاحبشان تغذیه شوند و کیتهایی که بیش از حد وزن اضافه میکنند باید گاهی اوقات در زمانهای غذا خوردن از مادر خود جدا شوند. اگر هر کدام از موارد ذکر شده رعایت نشوند بچه های چینچیلا ممکن است از بین بروند. دلیل مرگ در اثر بیش از حد یا کمتر از حد غذا خوردن و در نتیجه سو هاضمه حاد است که در اثرpyloris ایجاد میشود ( در آن بخش پایینی معده بسته میشود). ممکن است نیاز باشد که شما جلوی غذا خوردن یکی از بچه ها را بگیرید در نتیجه او کمتر غذا خورده و به بقیه نیز اجازه تغذیه میدهد . قبل از اینکه خودش دچار اضافه وزن و شیر مادر تمام شود.

اخطار:
اگر سایز نوزادان بزرگ بود یا شیر مادر به اندازه کافی بچه ها را سیر نمیکند سینه های مادر ممکن است زخمی و مجروح شوند. کیتهای چینچیلا دارای دندانهای بسیار تیزی هستند که ممکن است باعث زخم شدن سر سینه های مادر شوند. درد ناشی از این موضوع ممکن است باعث شود مادر به صورت ناگهانی بچه های خود را گاز بگیرد که اگر دندانهایش داخل جگر یا مغز بچه ها فرو رود ممکن است باعث خطرات مرگ آوری بشود. بعضی از کیتها در اثر گاز گرفتگی ممکن است بمیرند یا ممکن است زخمهای آنها به دلیل اینکه در محلی نیستند که دیده شوند هیچ گاه ترمیم نشوند. بچه هایی که گاز گرفته شده اند معمولا کند و بی میل هستند و در زمان غذا خوردن به خوبی نمیتوانند سینه های مادر را بمکند. آنها معمولا از مادر و بقیه بچه ها خود را جدا کرده و در گوشه قفس کز میکنند. این کیتها در صورتی که به موقع به آنها توجه نشود و تغذیه دستی نشوند خیلی زود سرد و گرسنه شده و از بین میروند امکان از دست رفتن بچه ها معمولا در هفته اول تولد زیاد است و بعد از آن کم میشود. یکی از نشانه های خوب سلامتی بچه ها دم آنهاست. دم کیت نوزاد در ابتدا صاف است و تا 12 ساعت روی زمین کشیده میشود اما بعد از آن شروع به فر خوردن میکند. بعد از 48 ساعت دم کیت به سمت بالا فر میخورد. این نشانه مثبتی است که نشان میدهد کیت به صورت مناسب تغذیه میشود و در وضعیت سلامتی خوبی به سر میبرد. چینچیلای نوزاد باید تا 4 هفته فقط توسط شیر تغذیه شود و بعد از آن میتواند میزان کمی از علوفه یا پلت چینچیلا بخورد. موضوع مهمی است که توجه داشته باشید کیت نوزاد را بیش از حد غذا ندهید . این مورد میتواند باعث مرگ آنها شود چرا که دستگاه گوارشی آنها به تغییرات غذایی حساس است.
حدود هفته هشتم کیت چینچیلا میتواند بین یک دوم تا سه چهارم قاشق سوپخوری پلت با مقدار کمی علوفه مصرف کند. هیچ گاه کیتها را با مخلوط غذای چینچیلا تغذیه نکنید. آنها فقط باید پلت ساخته شده مخصوص چینچیلا ، علوفه با کیفیت بالا و آب مصرف کنند.
ایده خوبی است که بچه های چینچیلا را به صورت منظم در دست بگیرید تا به ارتباط با انسان عادت کرده و بتوانید آنها را برای معاینات منظم به دامپزشکی ببرید. به 2 دلیل باید مواظب در دست گرفتن بچه های چینچیلا باشید. اول اینکه بچه ها دارای استخوان بندی بسیار ظریفی میباشند که در صورت در دست گرفته شدن به شکل نا مناسب ممکن است آسیب ببینند. و دوم اینکه آنها بدون توجه به ارتفاع بسیار سریع هستند و ممکن است از دست شما پریده ، روی زمین بیافتند . این موضوع میتواند باعث جراحت و حتی مرگ آنها شود. گوشها ، چشمها ، بینی ، دهان و کل بدن کیت باید به صورت منظم مورد معاینه قرار بگیرد . نه تنها به خاطر افزایش وزن بلکه به خطر مطمئن شدن از نبود جای گازگرفتگی و زخم . این زخمها میتواند توسط گازهای مادر یا دعوای بین خواهر و برادرها اتفاق بیافتد. کوچکترین خراشی باید مورد توجه قرار گیرد. زخمها بلافاصله و قبل از اینکه با پماد ملایم ضد عفونی درمان شوند باید توسط محلول گرم نمک مورد شست و شو قرار بگیرند . اگر زخمها به نظر شدید می آیند یا در زمان مناسب ترمیم نشدند ، کیت باید نزد دامپزشک جراح برده شود تا به خوبی درمان شود. کیت چینچیلا باید تمیز کردن خود و حمام شن را از مادر خود بیاموزد. کیتها معمولا حدود 1 سالگی بالغ میشوند. ماده های جوان معمولا در سن 3 تا 4 ماهگی میتوانند جفتگیری کنند اما آنها معمولا در 6 تا 24 ماهگی شروع به این کار میکنند. کیتها تا 12 هفتگی باید کنار مادر باشند.

بیماریهای کیتها

رایج ترین بیماریهای کیتها شامل موارد زیر است:
*جراحت چشم
*تغییر دمای بدن
*ورم ملتحمه
*یبوست و اسهال
*سو هاضمه
*جراحات

جراحت چشم: معمولا نتیجه خراشها ، ساییدگیها یا ورود عوامل خارجی به چشم ، نورهای قوی و باکتریهای مضر به چشم است. سریعا باید توسط محلولهای نمکی شست و شو داده شده و معمولا برای جلوگیری از بدتر شدن و یا حتی کوری باید از آنتی بیوتیکها استفاده کرد.

تغییر دمای بدن: دمای خیلی بالا یا پایین برای بچه های چینچیلا خطرناک است و هر دوی آنها میتواند باعث مرگ بچه ها شود. مهمترین عامل مرگ و میر در کیتها همین مورد است.دمای لانه و قفسی که برای نگهداری از بچه ها استفاده میشود باید مرتبا چک شود . این دما باید مانند دمای اتاق یعنی بین 15.5 تا 25 درجه سانتی گراد یا 60 تا 75 درجه فارنهایت باشد.

ورم ملتحمه: عفونتهای حاد در لایه بیرونی چشم و صفحه داخلی پلک معمولا در اثر آلودگیهای ویروسی و باکتریایی که وارد چشم میشوند ایجاد میشود. میتواند توسط قطره های آنتی بیوتیک و شست و شوی منظ با محلولهای نمکی گرم درمان شود.

یبوست و اسهال: این بیماریها توسط غذایی که کیتها میخورند ایجاد میشوند. کیتها بعد از چند روز در صورتی که به آنها اجازه داده شوند شروع به خوردن غذای پدر و مادر خود میکنند اما دستگاه گوارش آنها نمیتواند فیبرهای درشت و پلتهای سفت را هضم کند این مورد میتواند باعث یبوست یا اسهال شود. ظرفی که داخل آن پلتها قرار دارند باید در ارتفاعی بالاتر و جایی که دست بچه ها به آن نمیرسد قرار بگیرد. هم چنین مطمئن شوید که امکان بالا رفتن از ارتفاعات و دنبال کردن پدر و مادر برای آنها وجود ندارد چون در صورت افتادن میتواند آنها را دچار صدمه کند.

سو هاضمه: یک بیماری رایج در کیتها که در اثر زیاده روی در خوردن یا پر شدن بیش از حد معده ایجاد میشود. این شرایط بیشتر برای کیتهایی ایجاد میشود که دستی غذا میخورند تا کیتهایی که توسط شیر مادر تغذیه میشوند. اگر به کیت به صورت دستی غذا میدهید برای میزان آن برنامه ریزی داشته باشید.

جراحات: این موضوع که کیتها بعد از به دنیا آمدن به خود آسیب میزنند موضوع غیر عادی نیست و معمولا بر اثر غفلت صاحبان آنها برای آماده سازی محیط قفس جهت زایمان ایجاد میشود. هم چنین ممکن است کیتها توسط بچه های بزرگتر یا پدر خود (زمانی که برای جفتگیری مجدد چینچیلای ماده را تعقیب میکند) لگد شوند.