اسب نژاد مینیاتور
که در ابتدا در سالهای دهه 1600 میلادی به عنوان حیوان خانگی برای کودکان خانواده سلطنتی پرورش یافت، بعدها در معادن نیز به کار گرفته شد. اما در حال حاضر در همان نقش اصلی خود و همچنین برای نمایش پرورش داده می شود.اسبهای مینیاتور دارای طبیعتی آرام بوده و حیواناتی با احساس و مشتاق برقراری ارتباط با انسان و کسب رضایت او هستند و همین خصوصیات آنها را به یکی از بهترین حیوانات برای کودکان تبدیل کرده است.علاوه بر نقش حیوان محبوب خانگی، اسبهای مینیاتور تحفه هایی جالب توجه به شمار می روند که باعث شده است از آنها در نمایش ها و سیرک استفاده شود. تنها تا قرن 18 میلادی بود که این نوع اسب در معادن ویلز و انگلستان برای کار مورد استفاده قرار می گرفت. در سالهای دهه 1800 میلادی اسبهای مینیاتور به ایالات متحده وارد شدند تا در معادن زغال سنگ به کار گرفته شوند. در این زمان بود که پرورش دهندگان اسب در آمریکا از آنها خوششان آمد و اقدام به پرورش انتخابی آنها کردند.

انجمن اسب مینیاتور آمریکا که در سال 1978 تاسیس شد دو نوع از این نژاد اسب را معرفی کرده است: دسته A که 34 اینچ و کمتر قد دارد، و دسته B که قدی بین 34 تا 38 اینچ دارد. اسب مینیاتور برای اینکه بتواند در نمایشها شرکت کند نباید بیش از 34 اینچ قد داشته باشد، که به اندازه 8.5 وجب است. امروزه انجمن اسب مینیاتور امریکا حدود 140000 اسب مینیاتور از سرتاسر جهان را ثبت نام کرده است. هدف از پرورش این نوع اسب، تولید کوتاه قد ترین اسب ممکنی است که ترکیب صحیح را داشته باشد، و کوچکترین نژاد اسب مطلوب تر دانسته می شود.

اسب نژاد مینیاتور
در رنگ های مختلفی جود دارد، از جمله کهر، مشکی، قهوه ای، خرمایی، خاکستری، ابلق و سفید. سر این نوع اسب متناسب با بدنش است و پیشانی بزرگ و چشمان با فاصله زیاد دارد. گوشهایش متوسط است و گردن بلند و صاف دارد. سم های اسب مینیاتور گرد است و پاهایش راست و موازی با هم بوده و کفلش هم با سر کتفش هم ارتفاع می باشد.

بسیار پیش می آید که اسب مینیاتور با اسب کوتوله (dwarf) اشتباه گرفته می شود. اما دنیای اسب تفاوت این دو را برای شما بیان می کند: اسبهای کوتوله باهوش و تیز هستند و مثل اسبهای مینیاتور دارای ترکیب متوازن بدنی نیستند و ناهماهنگی در شکل ظاهری آنها وجود دارد. همچنین، قدرت آنها با تناسب بدنی شان هماهنگی دارد و می توانند بارهایی را که مناسب بدنشان باشد بکشند. با این حال این اسبها نیز برای سیرک مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب با لباس های رنگی در حال کشیدن گاری های کوچک در نمایش ها ظاهر می شوند.اسبهای مینیاتور به واسطه طبیعت آرام، شکل جالب و هوش و کنجکاوی زیاد به عنوان حیوانات خانگی در نظر گرفته می شوند. با اینکه بسیاری از افراد دوست دارند یک اسب داشته باشند اما قادر نیستند اسب چند صد کیلویی را به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید
دنیای اسب نژاد مینیاتور را به شما پیشنهاد می کند. برای نگهداری و تمرین دادن به یک اسب مینیاتور به فضای بزرگی احتیاج نیست و شیوه مراقبت از او هم فرقی با اسبهای دیگر ندارد و مراقبت خاصی نیاز ندارد.

کاربرد دیگر اسبهای نژاد مینیاتور که شاید برای شما شنیدنی باشد، استفاده درمانی از آنهاست. این اسب ها برای کودکان معلول و ناتوان و همچنین افراد در همه سنین در برهه های پر تنش زندگی و افراد دارای مشاغل پر استرس مورد استفاده قرار می گیرند تا به آنها آرامش دهند.
طول عمر یک اسب مینیاتور حدود 30 سال است، اگرچه این نوع اسب در منطقه حفاظت شده کارولینای شمالی به 50 سالگی هم رسیده است.

منبع:www.horses-and-horse-information.com