فیل آسیایی یک پستاندار عظیم الجثه است که جرمی برابر با 5500 کیلوگرم دارد .ارتفاع این فیل بیش از 3 متر(10 feet) است.این فیل کله ای بزرگ به همراه یک خرطوم دراز دارد.

در نوک خرطوم این فیل یک قسمت کوچک انگشت مانند وجود دارد که به او این امکان را می دهد که چیز های کوچک را بر دارد .فیل آفریقایی دو قسمت انگشت مانند در انتهای خرطومش دارد.

این فیل ، دو برآمدگی بر روی پیشانیش و گوش های کوچکی دارد .این ویژگی ها ،آن را از دیگر فیل ها متمایز می سازد.

این فیل رنگی قهوه ای مانند و 4 پای قدرتمند و سنگین دارد .فقط فیل نر دارای عاج می باشد.این پستاندار بزرگ ، در زمین های هموار ، دشت ها و جنگل های هند و جنوب شرق آسیا ، ساکن است.

غذای این فیل ، اساسا از کاه و جو (غله) و علف و برگ و ... تغذیه می کند.آن ها می توانند بیش از 200 کیلوگرم غذادر طول یک روز مصرف کنند.برای غذا خوردن ، آن ها از خرطوم دراز و انعطاف پذیرشان استفاده می کنند.

این خرطوم ، به آن ها توان بلند کردن اشاء کوچک (برگ و میوه و علف و ...) و یا جا به جا کردن اشیاء بزرگ (برای نمونه ، درختان) یا نوشیدن آب را می دهد.آن ها آب را با خرطومشان به سمت بالا می مکند و سپس آب را به صورت فواره ،در دهانشان می ریزند.وقتی که خرطوم آن ها با خاک و یا ماسه ، کثیف میشود ، آن ها می توانند خرطومشان را به دو روش مختلف تمیز کنند.

آن ها هم می توانند آب را به درون خرطومشان بمکند و هم می توانند با فشار آوردن به خرطومشان باعث شوند که غدد درونی درون خرطومشان ،مایعی را بسازد که خرطوم را از داخل تمیز می کند.

سپس آن ها آب یا مایع ساخته شده را از بینی خود به صورت فواره ای خارج می کنند.
جفتگیری ، معمولا در سن 20 سالگی اتفاق می افتد.در این سن فیل ها کاملا رشد کرده و بالغند.دوران بارداری تقریبا دو سال به طول می انجامد و یک فرزند به دنیا می آید.

این بچه فیل ،در حدود 136 کیلوگرم (300 پاوند) جرم دارد.فیل ها بیش از 70 سال عمر می کنند.

فیل های آسیایی اغلب در گروه های کوچک زندگی می کنند که این گروه توسط یک فیل ماده ی پیر هدایت و رهبری می شود.

تعداد حیوانات در یک گروه بسیار متغیر است .به شرط آن که غذای کافی در دسترس باشد ، گروه می تواند پرجمعیت باشد.فیل آسیایی جزو حیوانات در معرض خطر انقراض است .

خطر اصلی برای این فیل (همانند فیل آفریقایی) شکارچیان غیر قانونی (عاج ها) و کوچک شدن زیستگاه طبیعی این فیل می باشد.

تصور می شود که در دنیا به طور تقریبی ، 40000 فیل آسیایی وجود دارد.فیل ها نقشی غیر قابل اجتناب را در بعضی ادیان وضرب المثلها نیز بازی می کنند.


منبع : http://irvet.ir