فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  4
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: معرفی سگ ها

 1. #1
  taaraa
  مهمان

  معرفی سگ ها

  سگ تحت گونه اهلی گرگ است و به خانواده Canidae و راسته Carnivora تعلق دارد. کلمه سگ هر دو نوع وحشی و اهلی را در بر می‌گیرد. مطابق اعلام دانشگاه شیکاگوی آمریکا در سال 2002 در کل دنیا 400 میلیون قلاده سگ وجود داشته است.

  کمله انگلیسی Dog اغلب برای سگ‌های خانگی با نام علمی Canis lupus familiaris به‌کار میرود. این کلمه ممکن است از کلمه قدیمی docga (نژاد قدرتمند سگ‌ها) گرفته شده باشد.
  سگها دارای صدها نژاد مختلف هستند. قد، رنگ و نوع پوشش خارجی سگ‌ها در بین نژادهای مختلف کاملاً متفاوت است. به‌طور مثال قد کوتاه سگهای Chihuahua در برابر قد بلند Irish Wolfhound جالب توجه است.
  به پدر و مادر سگ متولد شده به ترتیب sire و dam گفته میشود. توله‌ها را هم تا یک سالگی puppy گویند. به زایمان سگ‌های ماده و به‌دنیا‌آوردن نوزاد هم whelping گویند.

  بر اساس یافته‌های حاصل از آزمایش DNA به نظر می‌رسد که اجداد گرگ سگ‌های امروزی از گرگ‌هایی با قدمت 100 هزار سال پیش منشاء

  گرفته باشند و سگ‌های اهلی هم 15 هزار سال پیش از اجداد گرگ اهلی شده‌اند. این تاریخ احتمالاً نشان می‌دهد که سگ‌ها اولین حیواناتی بودند

  که از حیات وحش توسط انسان‌ها اهلی شده‌اند.

  تاریخ شناسی
  چگونگی پیدایش سگ برروی زمین
  تصور می‌شود که تمامی سگ‌ها از پستانداران اولیه‌ای به نام miacids که قبل از 50 میلیون سال پیش می‌زیسته اند مشتق شده و به‌وجود آمده‌اند.این نوع از سگ‌های اولیه در اندازه و شکل‌های مختلف یعنی از یک موجود بسیار کوچک به شکل موش خرما تا موجوداتی شبیه به گرگ‌های امروزی وجود داشته‌اند. همگی این سگ‌ها دارای ساختار دندانی مشابهی با سگ‌های اهلی شده و وحشی امروزی بوده‌اند.


  بنا به کاوش‌های باستان‌شناسی مربوط به میلیون‌ها سال پیش، همزمان با میمون‌های اولیه، حیوانی بر روی زمین می‌زیسته است که دارای بعضی ویژگی‌های سگ‌سانان بوده است. نام علمی که به این حیوان داده شده است سینودسموس(Cynodesmus) می‌باشد و در حدود 7 میلیون سال پیش می‌زیسته است.


  در طی تحولی طولانی که تقریبا یک میلیون سال به طول انجامید حیوانی به نام تومارکتوس (Tomarctus) بر روی زمین ظاهر می‌گردد که به گرگ خیلی شبیه است و درحقیقت جد گرگ امروزی،روباه، شغال، کایوت و تمام سگ‌سانان محسوب می‌شود.  اولین سگ اهلی بدون شک یک گرگ بوده است که به کانیس فامیلیاریس (Canis familiaris) موسوم شده و درحدود 12000 سال پیش بتدریج در تمام قسمتهای جهان پراکنده می گردد گرگ بیش از هرحیوان دیگری ازخانواده سگ‌سانان به سگ شباهت دارد و درحقیقت می‌توان پذیرفت که جد تمام سگ‌های امروزی گرگ بوده است.
  رابطه انسان و سگ در طول تاریخ
  دوستی بین انسان و سگ قدیمی‌ترین و پایدارترین دوستی است که می‌توان در طول تاریخ از آن نام برد. در طی تمام پستی و بلندی‌هایی که انسان تاکنون شناخته است، از جنگ به صلح و از ثروت به فقر و بدبختی، سگ یاری وفادار در کنار انسان بوده است. در آثار هنری که از 4500 سال قبل از میلاد مسیح به‌جای مانده، سگ در صحنه شکار نشان داده شده است. بر روی دسته کاردی که تقریبا دارای 5000 سال قدمت می‌باشد، تصویر سگی با گردن‌بند نقش بسته است. این موارد، اولین نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهند، سگ ازقدیم الایام برای نگهبانی و حراست انسان به‌کار می‌رفته است. مذاهب و ادیان مختلف نیز برای سگ مقام ویژه‌ای قائل بودند. مصریان قدیم برای سگ مرده خود مقبره و بارگاه می‌ساختند. کسی که سگی را می‌کشته به تنبیهات بدنی سخت محکوم می‌گردیده است و درصورتی‌که کسی نسبت به سگ بی‌رحمی و شقاوت نشان می‌داده به مرگ محکوم می‌شده است.
  ایرانیان نیز سگ را نگهبان گله و حامی انسان می‌دانسته‌اند و کشتن سگ را جرم بزرگی به حساب می‌آوردند. معابد یونانیان و رومیان به‌وسیله سگ نگهبانی و محافظت می‌شده است و گاهی اوقات حتی در هر معبد 1000سگ برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گرفته است. چینی ها و اهالی تبت سگ را مقدس می‌دانسته‌اند. در تبت بعضی از نژادهای سگ مانند تریر تبتی (Tibetan terrier) و لهاسا آپسو(Lhassa apso) به‌عنوان حیوان مقدس، منحصرا در صومعه‌ها و معابد و پرستش‌گاه‌ها پرورش داده می‌شده‌اند.

  سگ‌ها در زمان‌های باستان
  سیمای سگ‌ها در حکاکی‌ها و پیکرتراشی‌ها و نقاشی‌های اولیه بشر مدارک فراوانی درخصوص ظاهر نژادها و نقش آنها در جوامع انسانی به دست می‌دهد. به‌نظر می‌رسد که تیپ‌های ماستیف و گری‌هاند به دلیل قدرت، سرعت، ظرافت و استعداد زیادشان به ویژه در امر شکار و نگهبانی بیشتر مورد توجه و علاقه بوده و حتی به‌عنوان بت مورد پرستش و ستایش قرار داشتند، به‌طوری که در تمدن‌های مختلف با چندین بت که دارای سر سگ هستند مواجه می‌شویم.
  در ژاپن باستان این اعتقاد وجود داشت که هرکس با نام چنین خدائی مرتکب خودکشی شود بعد ازمرگ دارای زندگی و لذت ابدی است.
  در مصر اعتقاد داشتند بتی با سر سگ یا با سر گرگ به نام Anubis وجود داشته، که خدای مرگ بوده و روح انسان را به ابدیت می‌رساند. همچنین مصری‌ها بتی به شکل گری‌هاند را می‌پرستیدند. سگی که دارای گوش‌هایی دراز و یک دم بزرگ جارو مانند بود. این بت به نام Seth مظهر و خدای بدی‌ها به‌شمار می‌رفت.


  فرعون‌ها نیز برای شکار، سگ‌هایی با پاهای بلند و سرعت زیاد در اختیار داشتند.
  فاروهاند(Pharaoh Hound) بنا به تاریخ ثبت شده قدیمی‌ترین سگ اهلی شده محسوب می گردد.

  ما می‌دانیم که سگ‌هایی شبیه به Ibzan Hound نیزتوسط فراعنه باستان نگهداری می‌شده‌اند، زیرا تصاویری از این سگ‌های شکاری بر روی صخره‌ها و پاپیروس‌های به دست آمده از3000 سال قبل از میلاد کشیده شده است.
  یکی از مشهورترین اساطیر یونان باستان سربروس(Cerberus) نام دارد که سگی است با سه سر و یک دم اژدهایی که از دروازه و معبر دنیای اموات و جهان آخرت نگهبانی می‌کند. یونانی‌ها برای نگهبانی از سگ‌های ماستیف و برای شکار از هاندها استفاده می‌کردند. همچنین نژاد کوچکتری نیز در اختیار داشتند که برای نمایش و بازی مورد تربیت قرار می‌گرفت. این نژاد نهایتا به سگ‌های نژاد پوینتر امروزی ختم شده است.

  توجه به سگ و پرورش ظرفیت‌های ذهنی و بدنی او امرجدیدی نیست. ارسطو (322-384 قبل از میلاد) به ما می‌گوید که سگ‌های کوچک دست‌آموز در روزگار وی نیز نگهداری می‌شده و مورد علاقه خانم‌ها به حساب می‌آمدند.
  رومی‌ها از سگ‌های ماستیف برای نگهبانی و ورزش استفاده می‌کردند. این سگ‌ها در یک میدان با یکدیگر می‌جنگیدند. به‌علاوه رومی‌ها علاقه زیادی به نگهداری سگ‌های جنگجو داشتند.همچنین، درقرن ششم میلادی اهالی فنیقیه پرورش سگ‌های ماستیف جنگی را در اروپا به‌عهده داشتند. نشانی از این سگها در کاوش های باستانی ایران هم پیدا شده و در آثار فرهنگی به جای مانده از دوران هخامنشیان وجود دارد.

  اشتیاق وعلاقه زیاد به شکار در قرون وسطی، باعث تقاطع و تداخل نژادهای سگ با یکدیگر گشته و منجر به ایجاد نژادهای اختصاصی‌تری برای شکار خرگوش، گوزن و پرندگان شد. از جمله این نژادها می‌توان به انواع نژادهای تریر و همچنین نژاد گری‌هاند اشاره نمود.
  تا همین اواخر استفاده از سگ‌های درنده در ورزش و تفریح کاملا متداول بود. اگرچه امروزه چنین ورزش‌هایی در سطح جهانی ممنوع شده است، ولی هنوز هم درجای جای دنیا و حتی کشورخودمان شاهد جنگیدن سگ‌ها به‌عنوان تفریح مردم هستیم. کار توسعه گروه‌ها و نژادهای جدید سگ‌ها ادامه یافت و خالص سازی آنها درطی قرن 16 میلادی صورت گرفت. درهرحال نقاشی هایی که ازهمین ایام به‌جای مانده است. معیارهای خوبی برای تعیین نژادها و مشخصات آنها به حساب آمده و می‌تواند به خوبی محدوده آنها را از سگ‌های شکاری گرفته تا سگ‌های دست پرورده و اشرافی نشان دهد.
  در21 ژانویه سال 1788 ناپلئون بناپارت نامه‌ای از فرانسه برای یکی از افسرانش در مصر نوشت که، "در اسکندریه سگ‌های زیادی هستند که می‌توانند خدمات زیادی به شما بکنند." درسال 1788 ناپلئون اهمیت و نقش سگ در زمان جنگ و احتمالا به‌عنوان یک نگهبان را درک کرده بود. درآن زمان کمتر کسی می‌توانست عظمت نقشی که سگ‌ها به عهده خواهند گرفت چه درجنگ به صورت حمل نامه و جابجایی مجروحان، و چه درخلال صلح با کمک به افراد نابینا وکشف مواد منفجره را پیش‌بینی کند.
  سرهنگ کنراد موست ((Colonel Kenrad Mostدرسال 1906 شروع به آموزش سگ‌های پلیس در مرکز سلطنتی پلیس پروس (دولت قبل ازتشکیل آلمان Royal Prussian Police) نمود. وی 8 سال برای تعلیم سگ‌های پلیس فعالیت کرد. از این سگ‌ها درخلال جنگ اول جهانی در جبهه شرقی و متعاقبا جبهه غربی بهره گرفته شد. بعد از جنگ جهانی اول کمیته‌ای در انگلستان شکل گرفت، به‌طوری‌که سرهنگ بالدوین(Colonel Baldwin) مدرسه سگ‌های پلیس نیروی هوائی سلطنتی(Royal Air Force Dog School) را در انگلیس پایه‌گذاری نمود. امروزه این مدرسه به موزه سگ‌های پلیس تبدیل شده و به نام سالن بالدوین(Baldwin Royal) و به افتخار او، نامگذاری شده است. در جنگ جهانی دوم مدارسی برای تعلیم سگ‌ها، جهت نگهبانی از هواپیماها و تاسیسات، پایه‌گذاری گردید و به غیر از ژرمن شیپرد ازسایر نژادها نظیرا نواع لابرادور، اسپانیل، پوینتر، رتریور و نژادهای شکاری و حتی Irish Water Spaniel نیز در مدرسه نیروی هوائی سلطنتی انگلیس بهره گرفته شد.
  سگ‌های پلیس امروزه دراکثرنقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌طوری‌که قادر هستند مواد منفجره یا مواد **** را کشف نمایند.
  چندسال قبل در انگلستان یک سگ نژاد Springer Spaniel به نام پیپ(pip) با بوکشیدن توانست محموله حشیش به ارزش شش میلیون پاند را کشف نماید.

  هوش و ذکاوت

  سگ‌ها ازنظر هوش وذکاوت چطورهستند؟ سگ‌ها به آن شکلی که مردم فکر می‌کنند خارق‌العاده نیستند. تفکر شایع در مورد سگ‌ها این است که یک سگ معمولی به باهوشی یک انسان چهارساله است. آموزش‌دهندگان به سگ‌ها معتقدند که بهترین و درست‌ترین روش برای تخمین زدن هوش و ذکاوت سگ‌ها این است که ببینیم یک سگ در روز چقدر از مسائل آموخته را به یاد می‌‌آورد و کارهای جدید را در چه مدت زمانی فرا می‌گیرد. سگ‌ها می‌توانند به خاطر آورند غذا و آب مورد نیازشان در کجا قرار دارد. آنها می‌توانند تشخیص دهند که شما مایل هستید کجا پاکیزه بماند و آنها باید کجا ادرار کنند، کجا بخوابند و اینکه چه کسانی اعضای خانواده هستند. اما فکر نکنید که این حیوان در یک جا می‌نشیند و سعی می‌کند مسائل را به یاد آورد.
  سگ‌ها به دلیل ذهن معاشرت پذیرشان همه آموخته ها را درخاطرشان نگه می‌دارند. سگ گرسنه یک لحظه و با مراجعه به ذهن خود به یاد می‌آورد که غذایش کجا است و پس از یافتن غذا آن را می‌خورد. اغلب سگ‌ها قادرند که برخی از کلمات و نشانه ها را بشناسند. سگ باید قادر باشد که بعضی از قوانین و فرمان‌های اساسی و مهم را بداند و انجام دهد. شما می‌توانید درست از زمانی که توله سگ را به منزل می‌آورید، به او آموزش دهید، اما این را بدانید تا شش ماهگی او نباید توقع نتیجه درست و قابل قبولی داشته باشید.
  حواس سگ
  هرچند سگ ذاتا حیوانی وحشی است ولی سگ‌ها یاد گرفته اند تا حدی غرایز وحشی خود را تعدیل کنند. باید بدانیم که گونه‌ی سگ‌ها، هنوز نشانه های فیزیکی خود را حذف نکرده‌اند به‌طوری که می‌توانند درمیان حیوانات وحشی که هرگز اهلی نمی‌شوند بیشتر دوام آورند. به‌عنوان مثال ساختارماهیچه ای سگ درست مانند جد و نیای خود گرگ می‌باشد که مایل است بپرد، بدود، به سوی شکار حمله برد و در نبرد وپ یکار شرکت نماید. آرواره سگ‌ها به اندازه کافی قوی است که می‌توانند دست و پای افراد را گاز بگیرند. اما بیشتر سگ‌ها گزیدن خود را کنترل می‌کنند، مگر اینکه با تمسخر و اهانت تحریک شوند.
  اگرچه سگ‌ها به‌وسیله انسانها تغذیه و مراقبت می‌شوند اما هنوز هم حواس و دیگر غرایزشان آن‌قدر قوی است که بتوانند خطر و شکار را تشخیص دهند. از مهمترین حواس سگ‌ها بخصوص سگ‌های شکاری می‌توان حس بویایی را نام برد. در هر فرد انسان سلول‌های بویایی منطقه‌ای درحدود 64 اینچ (4مترمربع) در مغز را در بر می‌گیرد (مغز، ساختاری حاوی چین و چروک‌های فراوان است که بر روی یکدیگر قرار گرفته‌اند که اگر باز شود، بسیار مساحت گسترده‌ای دارد!) اما درسگ‌های گله آلمانی این منطقه سلول‌ها درحدود 24 اینچ (56 مترمربع) است. هر انسان تقریبا 5 میلیون، سگ‌های شکاری باست 125 میلیون، فوکس تریرها 15 میلیون و سگ‌های گله آلمانی 200 میلیون سلول بویایی دارند. سگ‌ها می‌توانند افت فشار خون را تشخیص دهند وترشح آدرنالین در خون در هنگام ترس، اضطراب یا هیجان را درک کنند. آنها می‌توانند ازبوی حیوانات مختلف بین آنها فرق بگذارند. قادرند گوشت، داروها و دیگر مواد قاچاق را از میان کیف و ساک شناسایی کنند. این توانایی را دارند که بوی انسان‌های مختلف را تشخیص دهند یا اینکه رد پا و اثرحیوانات را حتی پس از گذشت ساعت‌ها تعقیب کنند.
  دهان سگ به مهمی بینی اوست. با یک حس چشایی قوی که با حس بویایی به صورت زنجیره و مکمل هم می‌باشند. سگ‌ها از زبانشان برای آشامیدن، خوردن، تمیزکردن، لیسیدن زخم‌ها وجراحت ها، احساس کردن مواد و بیان کردن مهر و محبت‌شان استفاده می‌کنند. گرچه سگ‌ها حس چشایی قوی‌ای دارند، ولی نیازی به تنوع غذایی ندارند و به‌نظر می‌رسد که زیاد به این مورد توجهی ندارند. اما، غذای لذیذتر همواره ترجیح دارد.
  سگ‌ها چهل و دو عدد دندان دارند.دندان سگ‌ها ابزاری است برای گزیدن که حالت آن از نژادی به نژاد دیگر تغییر می‌کند و اغلب اوقات هنگامی که سگ نفس نفس می‌زند تمام دندان‌هایش آشکار می‌شود. بعد از تمرین و فعالیت سگ و یا در زمانی که هوا گرم است، سگ عرق نمی‌کند و حیوان با نفس‌نفس زدن دمای بدن خود را پایین می‌آورد.
  حس شنوایی سگ‌ها بعد از دو حس بویایی و چشایی مهمترین حس می‌باشد. رنج اصواتی که سگ‌ها می‌توانند بشنوند در بازه‌ای بین 67-45,000

  هرتز است، درحالی‌که این میزان در انسان، 64-23,000 هرتز می‌باشد. صدایی را که یک نفر می‌تواند به سختی در13 پایی (9/3 متری)

  بشنود سگ قادر است در فاصله‌ای بیشتر از 80 پایی (24متری) بشنود. همچنین یک سگ می‌تواند بین صداهای مشابه تفاوت بگذارد،

  مثلا می‌تواند صدای ماشین صاحبش را از دیگر ماشین‌ها در بلوک خود تشخیص دهد.

  حس بینایی سگ‌ها در مقایسه با انسان دارای نقاط ضعف فراوانی است. سگ‌ها نزدیک بین بوده، میزانی از آستیگماتیسم همراه با قدرت تطابق ضعیف در دید آنها وجود دارد. همچنین، سگ‌ها کور رنگ می‌باشند و اکثر آنها فقط رنگ زرد را می‌بینند، لذا تصاویری که از چشم آنها به مغز مخابره می‌شود، همانند عکس‌های دو رنگ قدیمی شامل رنگ‌های زرد، سیاه و سفید می‌باشد (البته در این مورد اتفاق نظر وجود دارد، و گمان نمی‌شود همه‌ی نژادها کور رنگ باشند). با این حال گستره‌ی بینایی سگ‌ها نسبت به انسان ها وسیع‌تر است. گستره‌ی این بینایی در هر فرد 180 درجه می‌باشد، درحالی‌که در سگ‌ها بالای 250 درجه است. این مسئله به سگ‌ها کمک می‌کند که چشمان‌شان نسبت به هرحرکت و جنبشی حساس‌تر باشند. همچنینی سگ‌ها دید بسیار خوبی در شب‌ها دارند.
  حس لامسه برای بقای روزانه سگ‌ها خیلی مهم نیست، هرچند که حساسیت حس لامسه سگ‌ها برابر با حس لامسه انسان‌ها می‌باشد. سگ‌ها لحظه‌ای را که شما آنها را نوازش می‌کنید حس می‌کنند و هر تماسی را درک می‌نمایند.
  سگ و فرمان برداری
  هنگامی که یک سگ به خانه شما راه می‌یابد، او را از اعضای خانواده بدانید و به تمامی نیازهای او توجه داشته باشید. نیازهایی مانند تغذیه، مراقبت، حفظ سلامتی، بازی و شاید هم هم‌صحبتی. زیرا به‌طور طبیعی سگ به دنبال یک صاحب و رهبر می‌باشد و شما جای رهبر گروه را برای او گرفته اید. سگ‌ها از این که جایگاه خود را بدانند، شاد می‌شوند و اگر مجبور بشوند که یک انسان را به‌عنوان رهبر بپذیرند، از تصمیم‌ها و دستورات او استقبال می‌کنند. در حقیقت زندگی گروهی سگ‌ها به این دلیل است که هر کدام بتوانند قابلیت‌ها و توانایی‌های خود را بروز دهند.
  همان‌طورکه وجود قوانین و یادگیری و اجرای آن در زندگی انسان‌ها ضروری است وضع قوانین و یادگیری انها نیز در زندگی سگ‌ها و اینکه بتوانند ازطرف خانواده ها پذیرفته شوند مورد نیاز می‌باشد. هنگامی که یک سگ آنچه را که به او محول می‌شود انجام می‌دهد، باید از او با ناز و نوازش تمجید و به طرق مختلف او را تشویق کنیم. هنگامی که او کاری را که به او گفته می‌شود انجام نمی‌دهد، باید کلمه "نه" را بلند بشنود و یا جمله‌های اعتراض‌آمیز دیگر که او را ازاین حالت باز دارد. کتک زدن سگ راه درست و مناسبی برای منضبط کردن او نمی‌باشد و علاوه‌براین اجحافی در حق او خواهد بود و معمولا اثرات نامناسبی بر رفتار او خواهد داشت. واکنش به موقع و اعتراض به اشتباه سگ، درست در همان لحظه که مرتکب خطا می‌شود، بهترین روش برای تربیت سگ می‌باشد. اعتراض به سگ پس ازچند ساعت و یا حتی چند دقیقه بعد ازحرکت اشتباه او معقول نمی‌باشد. آموزش‌دهندگان سگ معتقدند چیزی که باید همیشه مورد استفاده قرارگیرد، دستورها و اشارات یکسان می‌باشد. درنظرگرفتن برنامه منظم و ساعتی مشخص برای تعلیم و تربیت سگ‌ها، به زودی برای او تداعی کننده‌ی وقت تمرین رفتاری است و حیوان را هرچه‌بیشتر آماده‌ی این امر می‌نماید. بهتر است، برای دستور دادن و حکم کردن از لحن محکم و برای تشویق از صدای نرم و لطیف و برای تنبیه از آهنگ زمخت و عمیق در صدا استفاده کنیم
  منبع:
  etsclub
  ویرایش توسط Ahoora : 17th June 2011 در ساعت 03:57 PM

 2. #2
  کاربر عادی MAHBUBE آواتار ها
  محل سکونت
  مشهد
  علایق
  عاشق حیوانات مخصوصا گربه
  تخصص
  ارایشگر،مترجم
  حیوان خانگی
  گربه
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  13
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون مطالب مفیدی بود

 3. #3
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  انتقال داده شداطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید