مجله علمی نشنال جغرافی در گزارشی تصویری به بررسی یک گونه تازه کشف شده عروس دریایی همنوع خوار در خلیج مکزیک پرداخته است.
به گزارش خبرگزاری مهر، مجله نشنال جغرافی در تازه ترین گزارش خود گونه جدیدی از عروسهای دریایی را که در خلیج مکزیک کشف شده معرفی کرده است. این گونه بسیار عجیب همنوع خوار است.


Drymonema larsoni استراحت می کند در دریاچه "فلوریدا کیز" این گونه جدید زندگی می کند. صدها بازوی تیغ دار از بدن این جانور دریایی آویزان است. این گونه جدید عروس درویایی سایر عروسهای دریایی را می خورد.
این گونه اولین بار در خلیج مکزیک مشاهده شد. در ابتدا تصور می شد که این جانور همانند گونه دیگری به نام Drymonema dalmatinum است که در پایان قرن نوزدهم شناسایی شد و در دریای مدیترانه، دریای کارائیب و سواحل اقیانوس اطلس در آمریکای جنوبی قابل ردیابی است.
بعدها دانشمندان با استفاده از ردیابی ژنتیکی و ریخت شناسی تائید کردند که این یک گونه عروس دریایی تاکنون ناشناخته است.
به نظر می رسد که Drymonema larsoni تفاوتهایی با سایر عروسهای دریایی شناخته شده دارد و همین مسئله دانشمندان را وادار کرد که یک خانواده جدید از این حیوانات را ایجاد کنند.
این خانواده جدید Drymonematidae نامگذاری شده و شامل تمام گونه های Drymonema است.
"کیث بایها" زیست شناس دریایی لابراتوار دریایی جزیره دافین در آلاباما در این باره گفت: "ما به تازگی از نظر ژنتیکی و ریخت شناسی شروع به آزمایش بر روی Drymonema کرده ایم.
واضح بود که ما در مقابل خود یک عروس دریایی کاملا متفاوت با سایر گونه ها داریم که کاملا از یک خانواده جدید است."


اشتیاق برای همنوع خواری تصویر زیر یک عروس دریایی گونه Drymonema larsoni را نشان می دهد که در استخر لابراتوار دریایی جزیره دافین شنا می کند. برپایه بررسیها، Drymonema larsoni ساکن خلیج مکزیک از نظر ژنتیکی کاملا با Drymonema dalmatinum قابل تمایز است.
"کیث بایها" در این خصوص توضیح داد: "این جانوران زمانی که با گونه دیگری از عروسهای دریایی به نام Aurelia aurita روبه رو می شوند بازوهای خود را باز می کنند و آنها شکار کرده و می خورند."


کوچک جسور این یک نمونه نسبتا کوچک از این گونه عروس دریایی است که به یک عروس دریایی بسیار بزرگتر از خود در خلیج مکزیک حمله می کند. Drymonema می تواند تا ابعاد بسیار بزرگی رشد کند.
درحالی که اندازه بعضی از آنها تنها کمتر از چند سانتیمتر است، اندازه بقیه می تواند به ابعاد بسیار متحیر کننده ای برسد. این حیوانات دریایی می توانند به رشد خود به صورت کنترل نشده ای ادامه دهند اما یک عروس دریایی حداکثر یکسال زندگی می کند.


لحظه شکار عکس این عروس دریایی Drymonema larsoni در دریاچه آلاباما گرفته شده است درحالی که یک عروس دریایی Aurelia Aurita را به دام انداخته است.
حتی اگر این گونه جدید علاقه به خوردن همنوعان خود داشته باشد با وجود این سلولهای تیغ دار بازوهای این جانور آن قدر پرقدرت هستند که بتوانند حتی انسان را هم به دام اندازد.


عمق صورتی این نمونه از این گونه جدید که به بزرگی یک متر است در خلیج مکزیک به دنبال سایر عروسهای دریایی می گردد تا آنها را شکار کرده و به جای غذا بخورد. نمونه های بزرگتر می توانند در هر بار شکار تعداد بیشتری از سایر عروسهای دریایی را شکار کنند.
برای مثال، یک نمونه از این گونه پیدا شد که در میان بازوان خود ۳۴ گونه عروس دریایی Aurelia Arita را اسیر کرده بود.

Drymonema larsoni استراحت می کند
عمق صورتی


http://aryany.com/?op=news&f=detail&id=697