امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سقط جنین
#1
تعریف سقط جنین (Definition of Abortion)

سقط جنین (Abortion) از واژه ی لاتین Aboriri به معنای to miscarry (سقط جنین کردن، بی نتیجه ماندن) گرفته شده است و از عوارض محتمل در طی دوران بارداری می باشد. سقط جنین سندرمی است که در اثر فاکتورهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی در ترم های مختلف بارداری اتفاق می افتد. این واژه به معنای توقف رشد و تکامل، پیش از کامل شدن رویان بوده و به خروج نارس رویان و ضمائم آن از رحم، و یا تولد رویان پیش از اینکه تکامل کافی را برای زندگی در خارج از رحم یافته باشد، اطلاق می گردد. در ایالات متحده، سقط را ختم حاملگی قبل از هفته ی بیستم بارداری براساس تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی تعریف می کنند. تعریف مرسوم دیگر تولد نوزادی است که وزن کم تر از ۵۰۰ گرم داشته باشد؛ در بعضی از کشورهای اروپایی این تعریف را برای وزن کم تر از ۱۰۰۰ گرم در نظر می گیرند.
در انسان بیش از ۸۰ % سقط ها در طی ۱۲ هفته ی اوّل حاملگی رخ می دهند و اختلالات کروموزومی حداقل مسئول نصف سقط های زودرس هستند.* سقط جنین شامل تولد نارس (Premature Birth) و مرده زایی (Stillbirth) نمی شود.

Abortus
:
عبارتست از یک جنین مرده یا جنینی که توانایی زنده ماندن را ندارد.

……..
 انواع مختلف سقط جنین (Different Types of Abortion)

سقط خود به خودی
(Spontaneous Abortion): سقطی که به طور طبیعی و بدون کاربرد عوامل طبی و یا مکانیکی برای تخلیه ی رحم صورت می گیرد. واژه ی دیگری که بیش تر مورد استفاده قرار می گیرد، Miscarriage می باشد.

سقط القاء شده یا تحریک شده
(Induced Abortion):سقطی که توسط پزشک یا دامپزشک با هدف مشخص با استفاده از عوامل شیمیایی و دارویی (Chemical Abortion) (Medical Abortion) و یا به کمک وسایل ویژه ای(Surgical Abortion) صورت می گیرد (ختم طبی یا جراحی قبل از زمانی که جنین قابلیت حیات پیدا کند). همچنین این نوع سقط، سقط مصنوعی (Artificial Abortion) یا سقط درمانی (Therapeutic Abortion) هم نامیده می شود.

سقط های قانونی (
Legally Induced Abortions) یا سقط های درمانی (Elective Therapeutic Abortions)معمولاً از طریق داروها یا کورتاژ انجام می شوند. برخی سقط ها به علت ضعف سلامتی مادر (چه از نظر جسمی و چه از لحاظ ذهنی) و یا به سبب جلوگیری از تولد نوزادهای دارای ناهنجاری شدید (مثلاً فاقد قسمت عمده ای از مغز) صورت می پذیرد.

سقط ارادی (
Elective or Voluntary Abortion): این نوع سقط به ختم حاملگی قبل از قابلیت زنده ماندن جنین به درخواست مادر و بدون دلایل پزشکی اطلاق می گردد.
* قانون سقط جنین درمانی مصوب مجلس شورای اسلامی(۱۰/۰۴/۱۳۸۴): سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر است و یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توأم باشد قبل از ولوج روح (چهارماه) با رضایت زن مجاز می باشد و مجازات و مسؤولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود.

سقط جنائی (
Criminal Abortion): سقطی که به صورت غیرقانونی انجام پذیرد.

سقط کامل (
Complete Abortion):نوعی از سقط که در آن جفت جدا گشته و تمام محصولات لقاح (Conceptus) از رحم خارج شده و پس از دفع شناسایی می شوند.

سقط ناکامل (
Incomplete Abortion): نوعی از سقط که در آن بخش هایی از محصولات بارداری در رحم باقی می ماند.

سقط از دست رفته یا سقط فراموش شده (
Missed Abortion or Failed Abortion): عبارتست از باقی ماندن رویان سقط شده و فاقد حیات و ضمائم آن در داخل رحم و پشت یک سرویکس بسته برای روزها و یا هفته ها. این نوع سقط از طریق عدم رشد یا به وسیله ی کاهش واقعی اندازه ی آن مشخص می شود. فقدان صدای قلب بعد از اینکه قبلاً شنیده شده بود هم تعیین کننده ی این نوع سقط است. اطلاعات بیش تر از مرگ جنین از طریق الکتروکاردیوگرافی یا اولتراسونوگرافی قابل حصول است.

سقط عادتی (
Habitual Abortion) یا سقط راجعه (مکرر) (Recurrent Abortion): نوعی سقط خود به خودی که در ۳ یا بیش از ۳ حاملگی متوالی رخ دهد (کارنت و ویلیامز). در بعضی از منابع از قبیل کیستنر به صورت سقط خود به خودی ۲ یا بیش از ۲ حاملگی متوالی تعریف شده است.

سقط تصادفی (
Accidental Abortion): سقطی که مربوط به یک پیشامد تصادفی است و به علت بروز حادثه ای مثل افتادن از پله ها رخ می دهد.

سقط زودرس (
Early Abortion): سقطی که در ۱۲ هفته ی اول حاملگی در انسان و یا به طور عمومی در ثلث اول حاملگی رخ دهد.

سقط دیررس (
Late Abortion): سقطی که بین ۱۲ و ۲۰ هفته ی حاملگی در انسان رخ دهد.

سقط با علت نامعلوم (سقط ناشناخته) (
Idiopathic Abortion): سقط خود به خودی ای که هیچ علت مشخصی برای آن پیدا نشده است.

سقط اجتناب ناپذیر (
Inevitable Abortion): وضعیتی که به لحاظ خونریزی شدید واژینال و اتساع قابل توجه سرویکس، وقوع سقط قطعی و غیرقابل پیشگیری است.

سقط قریب الوقوع (
Imminent Abortion): سقط خود به خودی محتمل الوقوع زمانی که خونریزی زیاد بوده، سرویکس نرم و متسع شده و انقباضات رحم باعث درد زایمان شده است.

تهدید به سقط (سقط تهدیدی) (
Threatened Abortion): حالتی که در آن خونریزی واژینال کم تر از سقط اجتناب ناپذیر بوده و سرویکس متسع نشده است و ممکن است سقط روی دهد یا اینکه صورت نگیرد.

سقط لوله ای (
Tubal Abortion): خروج جنین و ضمائم آن از انتهای باز لوله ی رحمی به داخل حفره ی شکمی که در طی حاملگی لوله ای (Tubal Pregnancy) اتفاق می افتد.

سقط آمپولار (
Ampullar Abortion): یک نوع سقط لوله ای است که در ناحیه ی آمپول (Ampulla) لوله ی فالوپ رخ می دهد.

سقط جنین قارچی (
Mycotic Abortion or Fungal Abortion): سقطی که مربوط به عفونت قارچی است. این نوع سقط در درجه ی اول در گاوها حائز اهمیت می باشد و بعد از آن در مادیان و به میزان کم تری در نشخوارکنندگان کوچک و خوک ایجاد می گردد. عوامل قارچی در گوشتخواران و انسان باعث سقط جنین نمی شوند. قارچ هایی که معمولاً باعث این نوع سقط می شوند عبارتند از گونه هایی از Aspergillus، Absidia، Mortierella، Mucor و Rhizopus.

سقط عفونی (
Septic Abortion): سقطی که با عفونت شدید رحم همراه بوده وباعث انتشار سیستمیک عفونت می شود. این نوع سقط معمولاً به دنبال سقط القاء شده و به طور شایع تر بعد از سقط های غیرقانونی رخ می دهد.

سقط عفونی (
Infected Abortion): سقطی که همراه با عفونت دستگاه ژنیتال باشد.


سقط عفونی (
Infectious Abortion):
نوعی سقط در گاو که توسط بروسلا ابورتوس(Brucella abortus)، گونه های کمپیلوباکتر (Campylobacter) یا واریته ای از سایر باکتری ها یا ویروس ها به وجود می آید. این نوع سقط همچنین Bang Disease هم نامیده می شود. Enzootic Abortion of Cattle ملاحظه شود.نوعی سقط در اسب ها که توسط Salmonella abortus equi یا یک هرپس ویروس ایجاد می شود. Equine Epizootic Abortion و Equine Virus Abortion ملاحظه شود. نوعی سقط در گوسفند که توسط کمپیلوباکتر فتوس (Campylobacter fetus)، گونه ی Chlamydophila یا سایر باکتری ها ایجاد می گردد. Enzootic Abortion of Ewes ملاحظه شود.

* Bang’s Disease = Brucellosis, Caused by Brucella abortus


سقط واگیر (
Contagious Abortion): همان سقط عفونی (Infectious Abortion) می باشد.

Vibrio Abortion
: سقط عفونی گاوها، گوسفندها و بزها بر اثر کمپیلوباکتر فتوس (Campylobacter fetus).
Enzootic Abortion of Cattle: یک نوع سقط عفونی گاوها که به وسیله ی ارگانیسم هایی از جنس کلامیدیا (Chlamydiae) به وجود می آید. این نوع سقط در غرب ایالات متحده تحت عنوان سقط کوهپایه ای (Foothill Abortion) شناخته می شود. همچنین تحت عناوینی چون Epizootic Bovine Abortion یا Epidemic Bovine Abortion(سقط همه گیر گاوها) خوانده می شود.

Epizootic Bovine Abortion
: با بیماری شدید که منجر به سقط می گردد مشخص می شود. این نوع سقط در گستره ی ساحلی کالیفرنیا و ناحیه ی کوهپایه ای Sierra Nevada در امریکا اندمیک می باشد. یافته های نکروپسی جنین قابل تشخیص است که عبارتند از پشتی های فراوان و هپاتیت گرانولوماتوزی شدید. علت ظهور این علائم به دلیل وجود یک دلتاپروتئوباکتریوم جدید است که با اعضای رده ی Myxococcales ارتباط تنگاتنگی دارد. کنه یOrnithodoros coriaceus باعث انتقال آن می شود. این نوع سقط همچنین سقط کوهپایه ای (Foothill Abortion)نامیده می شود.

Enzootic Abortion of Ewes
: نوعی سقط در میش ها که معمولاً در اواخر دوره ی آبستنی رخ می دهد. این نوع سقط به وسیله ی Chlamydophila psittaci ایجاد می گردد.

Chlamydial Abortion
: همان سقط همه گیر میش ها (Enzootic Abortion of Ewes) می باشد.

سقط ویروسی اسبان (
Equine Virus Abortion): مهم ترین آن ها به واسطه ی Equine Viral Rhinopneumonitis(EVR) به وجود می آید.
Equine Epizootic Abortion : یک سقط عفونی در اسبان است که به وسیله ی ویروس EVR به وجود می آید

.
Abortion Rate : تعداد سقط جنین ها که به صورت درصد بیان می شود زمانی که گاوها در یک گله در اوایل آبستنی حامله تشخیص داده شدند. هدف این است که این میزان کم تر از ۲% باشد اما معمولاً میزان آن ۸% در گاوهای شیری و ۵% در گاوهای گوشتی است.

Abortion Storm
: یک مجموعه از سقط ها که تقریباً در یک زمان یا در یک توالی سریع درون یک گروه از حیوانات ماده ی آبستن اتفاق می افتد، مثل زمانی که Equine Viral Abortion رخ می دهد.

……..
عوامل مختلفی که باعث سقط جنین می شوند(Various Agents Causing Abortion)


Physical Causes
عوامل فیزیکی
Genetic or Chromosomal Causes
عوامل ژنتیکی و کروموزومی
Nutritional Causes
عوامل تغذیه ای
Chemical, Drug, or Toxic Causes
عوامل شیمیایی، دارویی یا سمی
Hormonal Causes
عوامل هورمونی
Miscellaneous Causes
عوامل متفرقه
Infectious Causes (Bacterial, Viral, Fungal, and Protozoal Agents)
عوامل عفونی (باکتریایی، ویروسی، قارچی و پروتوزوآیی)
……………
References1. Dorland’s Illustrated Medical Dictionary, 31[SUP]st[/SUP] Edition, p. 5, Philadelphia: Saunders Company, 2007
2.  Blood D.C., Studdert V. P. and Gay C. C., Saunders Comprehensive Veterinary Dictionary, Third Edition, pp. 5-6, Philadelphia: Saunders Company, 2007
3. Schorge and Others, Williams Gynecology, pp. 141-153, 2008
4- اکبرزاده پاشا، حجت اله؛ اکبرزاده پاشا، علی. Order زنان، زایمان و مامایی. ویراست سوم، چاپ اول. ص ۳۲۵-۲۹۳٫ تهران: انتشارات پاشا با همکاری گلبان، ۱۳۸۶
۵- اسکات جیمز آر.. بیماری های زنان و زایمان دنفورث. ترجمه ماهرخ تیموری و دیگران. چاپ اوّل. ص ۵۹-۵۶٫ تهران: مؤسسه ی فرهنگی انتشاراتی تیمورزاده، نشر طبیب، ۱۳۸۴
۶- بارداری و زایمان ویلیامز

گردآوری: دکتر دانیال صفر پور
http://danialsafarpoor.ir/
[تصویر:  ?di=M0LX]


پاسخ
#2
ممنون خیلی مفید بود
[SIGPIC][/SIGPIC]
پاسخ
#3
ممنون خیلی خوب و مفید بود
پاسخ
#4
ممنون من فکر میکردم دامپزشکی الکی!!!
مفید بود :biggrin:
فقط فقط بازیگری..

منتظر آرزوم میمونم:bounce:
پاسخ
#5
مرسی خیلی آموزنده و مفید بودش.
پاسخ
#6
نوسته هاش برای من ریزه، چطوری شما خوندید که میگید مفید بود !؟
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان