امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی یک دارو: کلیندامایسین(اختصاصی میهن پت)
#1
با سلام....یک هفته ای مادربوردم سوخته بود و نتونسته بودم در خدمت شما باشم...الان دوباره در خدمتتون هستم.......:wink:
نام دارو: Clindamycin

[FONT=&quot]فرم های رایج: [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]کپسول 150 میلی گرمی، سوسپانسیون اطفال 75 میلی گرمی در 5 سی سی، تزریقی [/FONT]150 [FONT=&quot]میلی گرمی، شیاف 100 میلی گرمی، محلول موضعی 10 میلی گرم در یک سی سی، ژل موضعی یک درصد، کرم واژنی 2 درصد[/FONT].

[FONT=&quot]عملکرد[/FONT][FONT=&quot][/FONT] :[FONT=&quot]نوعی آنتی بیوتیک از خانواده لینکوزامیدها می باشد که به زیرواحد 50 اس ریبوزومی باند می شود و مانع تشکیل باندهای پپتیدی می گردد. بسته به حساسیت باکتری می تواند باکتری سیدال یا باکتری استاتیک باشد[/FONT]
.
[FONT=&quot]استفاده[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]: عفونت های استخوان و مفاصل که به علت باکتری های گرم مثبت، پایودرم، توکسوپلاسموز و عفونت های مرتبط با حفره دهانی در برابر کوکسی های گرم مثبت فعال است (شامل استافیلوکوک هایی که به پنی سیلین مقاوم هستند)، بسیاری از بی هوازی های اجباری، مایکوپلاسماها و توکسوپلاسما گندی[/FONT].
[FONT=&quot]در استخوان و صفرا به میزان غلظت بالایی می رسد. این دارو یک باز ضعیف است و در یونها جای می گیرد و در نتیجه غلظت آن در مایعاتی که از پلاسما اسیدی تر هستند مانند مایع پروستات، شیر و مایع داخل سلولی بیشتر است. بین لینکومایسین و کلیندامایسین تقاطع مقاومت دارویی کامل وجود دارد و بین کلیندامایسن و اریترومایسین تقاطع مقاومت دارویی نسبی وجود دارد. در حیوانات با مشکل کلیوی و کبدی با احتیاط مصرف شود[/FONT].

[FONT=&quot]تداخلات[/FONT][FONT=&quot] :[/FONT][FONT=&quot]لینکوزامیدها منجر به انتروتوکسمی کلستردیایی کشنده در خرگوش، خوکچه و همستر می شوند و نباید در این گونه ها استفاده شوند[/FONT].

[FONT=&quot]عوارض جانبی[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]: کولیت، تهوع، استفراغ. اگر اسهال دیده شد مصرف دارو قطع گردد. درگربه می تواند تنگی و التهاب موجود در مری را تشدید کند و بنابراین حتما تجویز دارو با مقدار کمی آب یا غذا همراه باشد[/FONT].
[FONT=&quot]تداخل دارویی[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]: می تواند اثر ریلکس کننده های غیرپلاریزه کننده عضلانی را افزایش دهد[/FONT]. [FONT=&quot]مانند توبوکورارین و اثرات نئوستیگمین و پیریدوستگمین را مخالف هم کند. از تجویز ماکرولید، کلرامفنیکل یا سایر لینکوزامیدها با این دارو به علت اینکه ترکیب اینها سبب ایجاد اثرات انتاگونیستی می شود خودداری شود[/FONT]
.

[FONT=&quot]دوز مصرفی در سگ:[/FONT][FONT=&quot][/FONT] 5.5 [FONT=&quot]میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی هر 12 ساعت یا 11 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر 24 ساعت. در عفونت های شدید می توان با دوز 11 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر 12 ساعت نیز داد. در درمان توکسوپلاسموز از دوز 25 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه به روش خوراکی[/FONT] [FONT=&quot] در دوزهای جداگانه[/FONT][FONT=&quot] استفاده شود[/FONT].
[FONT=&quot]دوز مصرفی در گربه[/FONT] 5.5 :[FONT=&quot]میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی هر 12 ساعت یا 11 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر 24 ساعت. در درمان توکسوپلاسموز از دوز 25 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه به روش خوراکی در دوزهای جداگانه استفاده شود[/FONT].
[FONT=&quot]در خرگوش استفاده نشود[/FONT].
[FONT=&quot]پرندگان[/FONT][FONT=&quot][/FONT] 25 :[FONT=&quot]میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر 8 ساعت خوراکی یا 50 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به روش خوراکی هر 12 ساعت یا 100 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به روش خوراکی هر 24 ساعت[/FONT].
[FONT=&quot]خزندگان[/FONT][FONT=&quot][/FONT] 2.5 :[FONT=&quot]الی 5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به روش خوراکی هر 24 ساعت[/FONT]
.

منابع: 1- ترجمه شخص بنده از کتاب BSAVA small animal formulary چاپ ششم نوشته یان رمزی 2- قسمت فرم های رایج در ایران از کتاب دارونامه خدام گرفته شده است.
اختصاصی میهن پت
پاسخ
#2
ممنون من این دارو رو زیاد دیدم ........عالی بود متشکرم:12:


[تصویر:  1105188aesmzdyfjb.gif]
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان