امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی یک دارو: آیورمکتین(اختصاصی میهن پت)
#1
نام دارو: Ivermectin

فرم های تجاری: ویال 50 سی سی 1 درصد دامپزشکی.

عملکرد: با ایجاد تداخل در کانالهای گلوتاماتی و آزاد سازی گابا در انگل موجب فلجی شل می شود.

موارد استفاده: درمان سگ هایی که دچار دمودیکوز عمومی، آلودگی پوست با سارکوپتس اسکبئی یا آلودگی به جرب کایلتیلا شده اند. در گربه هایی که دچار آلودگی به جرب کایلتیلا یا آلودگی کانال گوش خارجی توسط کنه یا جرب شده اند هنگامی که درمان اصلی موثر نبود یا به هر به علتی امکان درمان اصلی وجود ندارد می توان از آیورمکتین استفاده کرد. این دارو در جلوگیری و درمان انگل های داخلی و خارجی در پستاندارن کوچک و پرندگان نیز موثر است.

تداخلات: تجویز در نژاد کولی و نژادهایی که به لحاظ منشا به این نژاد نزدیک هستند توصیه نمی شود. برای ارگانیسم های آب زی بسیار سمی است. و در لاک پشت سبز استفاده نشود.

عوارض جانبی: اگر این دارو از سد خونی-مغزی عبور کنند سبب مسمومیت عصبی می شود. میزان دوز هنگامی که با سایر عوامل درمانی که توسط پی گلیکوپروتئین ها حمل می شوند باید اصلاح شود.

دوز مصرفی در سگ: در آلودگی به Sarcoptic mange از دوز 0.2 الی 0.4 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر 2 هفته به مدت 4 الی 6 هفته به روش خوراکی یا زیرجلدی.
آلودگی به کایلتیلا: از دوز 0.2 الی 0.3 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر 2 هفته به مدت 4 الی 6 هفته به روش خوراکی یا زیرجلدی.
دمودیکوز عمومی: 0.3 الی 0.6 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم روزانه به روش خوراکی یا زیرجلدی.

گربه: آلودگی به اتودکتس سینوتیس: از آیورمکتین رقیق شده 1 درصد وزنی حجمی که به نسبت 1 به 9 با پروپیلن گلیکول رقیق شده در ناحیه مبتلا روزانه 1 قطره برای 21 روز می مالیم.

پستانداران کوچک: در خرگوش: 0.2 الی 0.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به روش خوراکی یا زیرجلدی هر 7 الی 14 روز.
در خوکچه: از دوز 450 میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به طور موضعی.
در پستاندارن کمتر از 800 گرم: 50 میکروگرم به ازای هر 250 گرم هر 7 الی 14 روز.

خزندگان: 0.2 میلی گرم به ازی هر کیلوگرم وزن بدن به روش خوراکی یا زیرجلدی یک مرتبه و تکرار آن 10 الی 14 روز بعد تا وقتی که تست های انگلی منفی باشد. ممکن است نیاز به کنترل محیطی جرب مارها باشد.


منابع: ترجمه شخص بنده از کتاب BSAVA small animal formulary نوشته یان رمزی چاپ ششم.
[SIZE=4]
اختصاصی میهن پت
[/SIZE]
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان