امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی یک دارو: لووتیروکسین(اختصاصی میهن پت)
#1
نام دارو: Levothyroxine

فرم های رایج در ایران: قرص 50 میکروگرمی و 100 میکروگرمی.

عملکرد: این دارو به رسپتورهای خاصی در داخل سلول باند می شود و سبب تغییر در بیان ژن می گردد.

موارد استفاده: درمان هایپوتیروئیدیسم. در پرندگان برای القای پرریزی بکار می رود.
در مواردی که حیوان دچار بیماری قلبی نیز هست باید دوز ابتدایی کمتر باشد.

تداخل: نارسایی تصحییح نشده آدرنال

عوارض جانبی: علایم بالینی دوز بالای مصرفی عبارتند از تاکی کاردی، تهیج پذیری، بی قراری عصبی و له له زدن بیش از حد.

تداخل دارویی:
عملکرد کاتکول آمین ها و مقلد سمپاتیک ها توسط تیروکسین افزایش می یابد. هورمونهای تیروئیدی سبب افزایش کاتابولیسم فاکتور لخته کننده خون وابسته به ویتامین K می شود و در نتیجه اثرات ضدانعقادی وارفارین را افزایش می دهد. بیماران دیابتی که هورمون های تیروئیدی دریافت می کنند ممکن است نیازمند تغییر در میزان مصرفی انسولین و مانیتورینگ با دقت در زمان شروع درمان باشند. استروژن ها می توانند نیاز به تیروئید را به کمک گلوبولینهای باند شونده به تیروکسین افزایش دهند. اثرات درمانی دیگوکسین و دیجی توکسین بوسیله هورمونهای تیروئیدی کاهش می یابد. خون هنگامی که کتامین به بیمار دریافت کننده هورمون تیروئید داده می شود،
تاکی کاردیا و افزایش فشار می توانند بیشتر دیده شوند. به علاوه بسیاری از داروها می توانند عملکرد تست تیروئید را تحت تاثیر قرار دهند و بنابراین باید در طی درمان همیشه مانیتورینگ انجام شود.

دوز مصرفی در سگ و گربه: 0.02 الی 0.04 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر روز. یا دوز 0.5 میلی گرم به ازای هر مترمربع سطح بدن روزانه. دوز مرفی می تواند روزانه باشد یا 2 بار در روز بر اساس نیاز داده شود. میزان t4 سرم قبل از مصرف دارو و 4 الی 8 ساعت پس از مصرف دارو باید مانیتور شود.

پرندگان:
0.02 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت خوراکی هر 12 الی 24 ساعت. 1 میلی گرم از دارو را در 28.4 سی سی آب حل نموده و 0.4 الی 0.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم زون بدن هر 12 الی 24 ساعت داده شود.

خزندگان: 0.2 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به روش خوراکی هر 24 ساعت.


منابع: 1- ترجمه شخص بنده از کتاب BSAVA small animal formulary چاپ ششم نوشته یان رمزی 2- قسمت فرم های رایج در ایران از کتاب دارونامه خدام گرفته شده است.

[SIZE=4]اختصاصی میهن پت
[/SIZE]
پاسخ
#2
ممنون بابت اطلاعات مفید درباره لووتیروکسین
 [تصویر:  sparrowsignature.gif]
به دوستان خود بگویید... میهن پت Mihanpet.ir

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان